صفحه اصلی » اقتصادی » بهای تمام شده مسکن بیشتر از دیروز/ خانه دار شدن رویای شیرین دست نیافتنی!

بهای تمام شده مسکن بیشتر از دیروز/ خانه دار شدن رویای شیرین دست نیافتنی!

بازار مسکن به عنوان یکی از بازارهایی که مورد توجه است در سال 1400 با عوامل مختلفی روبروست که می تواند در آن تاثیر گذار باشد

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۲ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ خرید مسکن یکی از مشکلاتی است که برای خانواده ها و خصوصاً برای جوانان به یک غول تبدیل شده است و متاسفانه هر چه نیز می گذرد تناسبی بین قدرت خرید و قیمت تمام شده وجود ندارد؛ در سال گذشته نیز قیمت مسکن افزایش قابل توجه چند برابری داشت تا آلارم های بازار بیشتر شنیده شود.

شاید برا ی بسیاری این سوال وجود داشته باشد که آیا با این وضعیت قیمت مسکن بازهم گران می شود؟تجربه در گذشته نشان داده است که قیمت مسکن می تواند بعد از افزایش های قابل توجه و دور شدن از قدرت خرید دهک هایی از مردم باز هم گران شود اما به راستی افزایش قیمت مسکن چگونه رقم می خورد؟

یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن بهای تمام شده به معنای هزینه های ساخت، قیمت زمین و اخذ مجوزهای لازم است متاسفانه بهای تمام شده مسکن در بازه های مختلف در چند سال گذشته با افزایش قیمت رو به رو بوده است و این افزایش قیمت ها حتی امسال نیز به چشم می خورد چرا که قیمت سیمان و برخی دیگر اقلام مصرفی با افزایش قابل توجه رو به رو بوده است.

*ارزانی با این شرایط در افق قیمت مسکن نیست

سید کریم داوودی فعال بازار مسکن در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: معتقدم در سال جدید هنوز افزایش قیمتی اتفاق نیفتاده است و بازار در سردرگمی است؛ البته بهای تمام شده مسکن در حال افزایش است و یکی از مواردی که قابل پیش بینی نبود دستمزدها بود.

عضو سابق شورای شهر اصفهان ادامه داد: دستمزدها در سال گذشته از آذر ماه تا اسفند 30 تا 40 درصد افزایش پیدا کرد و امسال نیز افزایش پیدا خواهد کرد و گرانی ها در بهای تمام شده همچنان بیشتر می شود؛ البته توان خرید مردم نیز کمتر شده است.

ویبا بیان اینکه مشخص نیست امسال قیمت ها چگونه شود،  افزود: علاوه بر بهای تمام شده قیمت مسکن تابع دیگر موارد نیز هست و این نکته نیز حائز اهمیت است که قیمت تمام شده روز به روز با افزایش همراه است؛ شاخص های تعدیل در سال گذشته در سه ماه اول 15،  سه ماه دوم 45 و سه ماهه سوم 10 درصد دولت داده است که مجموع آن 65 درصد بوده است.

این فعال بازار مسکن گفت: به نظر من مردم اگر قصد خرید دارند انجام دهند و پیش خرید های خود را انجام دهند؛ به نظر من چیزی به عنوان ارزانی با این شرایط در افق قیمت مسکن نیست

در کنار بهای تمام شده یک عمل پررنگ تر در بازار مسکن وجود دارد و آن همراهی با بازارهای دیگر در نوسانات است به طوری که وقتی ارز، طلا و … روند صعودی قابل توجه دارند قیمت مسکن نیز با آن ها همراه می شود که این یکی از عامل های مهم در افزایش عجیب و غریب برای مسکن است که حتی از بهای تمام شده نیز پررنگ تر در بازار عمل کرده است.

البته تقاضا نیز در بازار اهمیت دارد اما تقاضا بازار مسکن علاوه بر تقاضای برای استفاده تقاضاهای دیگری نیز در آن دیده می شود؛ تقاضا برای سرمایه گذاری، تقاضا برای پس انداز و همچنین تقاضا با این دید که زمان آینده باید گران تر خرید شود نیز حتی بر تقاضا برای مصرف واقعی می چربد که این نیز در نوع خود جالب است، حتی آمارها نشان می دهد که برخی از این مسکن ها خالی است.

از دلایل دیگر نوسانات بازار مسکن دلال بازی ها و واسطه گری ها و خرید ها و خروج های عجیب و غریب در بازار است که به یکباره با الگوی پیروی قیمت ها را در یک منطقه افزایش می دهد؛ در این میان مالیات بر خانه های خالی و مشخص کردن وضعیت مسکن ها با ثبت در سامانه راهکارهایی است که برای بهبود وضعیت بازار مطرح شده است، حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در مورد تاثیر این راهکارها اظهار کرد:  این موارد و راهکارها در بازار تاثیر گذار است  اما این تاثیر کذاری نمی تواند در قیمت ها و کنترل آن در بازار مسکن خیلی موثر باشد  و تاثیر گذاری 30 درصدی دارد.

*قانون مجلس در مورد جهش تولید مسکن تاثیر گذار است

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از دلایل و علت های گرانی مسکن قیمت زمین در سبد مسکن  است که کنترل این عامل با واگذاری زمین های که در اختیار دولت است امکان پذیر بوده و دولت می تواند زمین های در اختیار را به صورت رایگان برای ساخت مسکن  واگذار کند.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون جدیدی که ایرادات شورای نگهبان نیز در آن رفع شده و می تواند در جهش تولید مسکن تاثیر خوبی بگذارد، ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که در بازار مسکن و قیمت آن اهمیت دارد، تولید مسکن است که این موضوع نیز در قانون جهش تولید مسکن دیده شده است که می تواند به بهتر شدن وضعیت قیمت مسکن کمک کند.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از موارد دیگری که بر قیمت بازار مسکن تاثیر گذار است، نقدینگی بوده که این افزایش  نقدینگی باعث گرانی در بازارهای مختلف می شود؛ نقدینگی بی حد که  با چاپ پول و تولید پول پر قدرت توسط دولت ایجاد می شود،  به هر سمت و بازاری که وارد شود مانند سیلی عمل کرده و خراب کننده خواهد بود.

آنچه در حال و روز این روزهای بازار مشخص است این بوده که بازار منتظر محرکه هایی است که جهت و نوسانات خود را مشخص کند؛ البته بازار مسکن حتی اگر در همین حوالی قیمت ها نیز ثابت بماند هر چند که یک خبر خوب است اما با توجه به افزایش قیمت در سال های گذشته هنوز با قدرت خرید مردم همخوان نیست.

به نظر می رسد بازار مسکن هم در فروش و هم در اجاره دچار مشکل شده است و نیاز به تولید مسکن های ارزان قیمت است که با درآمد مردم سازگاری داشته باشد، این موضوع قابل توجه خواهد بود زمانی که یکی از موانع ازدواج نیز هست.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد