صفحه اصلی » سیاسی » بیم گزیده شدن دوباره از سوراخ برداشت از “lift” در ادعای رفع تحریم ها/ کَری، کُری و کِری؛ عوامل خسارت محض شدن برجام

بیم گزیده شدن دوباره از سوراخ برداشت از “lift” در ادعای رفع تحریم ها/ کَری، کُری و کِری؛ عوامل خسارت محض شدن برجام

تیم مذاکره کننده در امضای برجام، به نصایح رهبر انقلاب در غیر قابل اعتماد بودن آمریکایی ها و لزوم گرفتن تضمین عملی عمل نکردند و ساده لوحانه خود را به کَری زدند و برای دلواپسان کُری خواندند و امضای کِری را تضمین دانستند. امروز اما بیم گزیده شدن دوباره ایران از سوراخ برداشت متفاوت از کلمه “lift” در ادعای رفع تحریم ها در متن گزارش نیویورک تایمز وجود دارد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۶ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۲

صاحب نیوز– مهدی ناصری/ 20 فروردین ماه روز ملی فناوری هسته ای نام گرفته است. روزی که این نامگذاری صورت گرفت، کشور در اوج قدرت هسته ای بود و غنی سازی 20 درصد به راحتی در کشور انجام می شد. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و ادعایی که برای دانستن زبان گفت و گو با دنیا داشت، می خواست از طریق مذاکره با 5+1 و به خیال خود، بستن با کدخدای دهکده جهانی، کاری کند که هم چرخ سانتریفیوژ ها بچرخد و هم چرخ تولید و آن چنان رونقی ایجاد کند که دیگر دولت به مردم پول ندهد، بلکه مردم به دولت کمک کنند. اما با امضاء شدن برجام و گذشت چند سال از آن، نه تنها چرخ سانتریفیوژها دیگر نچرخید، بلکه تولید و چرخ صنعت کشور هم با رکود بی سابقه ای مواجه شد. دلار نه تنها هزار تومان نشد، بلکه تا 6 برابر هم گران تر شد و ارزش پول ملی کاهش عجیب و غریبی را تجربه کرد.

آقای سیف در سالگرد برجام، در برابر همه دوربین های رسانه های بین المللی اعتراف کرد که آنچه از طرف کدخدا در برابر انجام همه تعهدات ایران صورت گرفته است برابر است با “almost nothing”  و اینگونه تئوری خیالی «برد-برد» تیم مذاکره کننده به صحنه عمل «همه چیز در برابر هیچ» تغییر یافت. رهبر معظم انقلاب از برجام به «خسارت محض» تعبیر کردند و در روز 26 مهرماه 1397 در دیدار با نخبگان علمی کشور با کنایه به برخی مسئولان کشور فرمودند« چند سال پیش، نخبگان آمدند در همین حسینیه نمایشگاه زدند، آن وقتی که هنوز انرژی هسته ای حق مسلم ما بود» . هرچند دولتی ها هنوز از گلابی و سیب برجام صحبت می کردند و سنگ پای قزوین را آبرویی بزرگ بخشیدند. تیم مذاکره کننده به نصایح و دستورات رهبر انقلاب در باب غیر قابل اعتماد بودن آمریکایی ها و اروپایی ها و لزوم گرفتن تضمین عملی از طرف مذاکره عمل نکردند و ساده لوحانه خود را به کَری زدند و برای دلواپسان کُری خواندند و آنان را کاسب تحریم نامیدند و امضای کِری را تضمین دانستند.

رهبر انقلاب فرمودند «به دشمن اعتماد نکنید، وقتی خرشان از پل گذشت برمی گردند و به ریش شما می خندند» و همین موضوع وقتی در عمل اتفاق افتاد که «وندی شرمن» عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا در فروردین ۹۶ در اندیشکده «وودرو ویلسون» و در حضور «کاترین اشتون» با تمسخر و پوزخند درباره توافق هسته‌ای گفت: «اعضای ۱+۵ و اتحادیه اروپا توافق کردند که تحریم‌های هسته‌ای را موقتاً متوقف کنند،  lift لغتی است که در زبان انگلیسی به معنی معلق نگاه داشتن و یا موقتاً متوقف کردن است، اما طرف ایرانی lift را به معنی پایان دادن و خاتمه دادن ترجمه می‌کرد و به همین دلیل هم ما از این لغت  استفاده کردیم» . یعنی تیم مذاکره کننده ما که مدعی دانستن زبان دنیا بود، نه تنها زبان و منطق آمریکا و انگلیس را که همان فریب و زورگویی و استحمار و استعمار دول دیگر است، نمی دانستند، بلکه زبان انگلیسی را هم به درستی درک نمی کردند.

با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و مهلت های چند باره دولت ایران برای بازگشت مجدد به آمریکایی ها و صبر جمیل برای رفتن ترامپ از کاخ سفید و آمدن بایدن و به وقوع پیوستن مَثل ایرانی« سگ زرد برادر شغال است» و روی کارآمدن مجلس یازدهم و با تأکید رهبر معظم انقلاب، قانون خروج ایران از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی معاهده NPT و از سر گرفتن غنی سازی 20 درصدی در مجلس، به تصویب رسید.

رهبر معظم انقلاب اخیراً بازگشت ایران به تعهدات برجامی را مشروط به اجرای همه تعهدات 1+5 در قبال برجام و راستی آزمایی ایران دانستند. اما چند روز پیش آمریکایی ها درخواستی برای بازگشت آمریکا به برجام داشتند و روز سه شنبه دور نخست نشست حضوری مشترک کمیسیون برجام با حضور ایران و 1+4 درباره تعهدات طرف های برجامی و بازگشت ایران به برجام در وین برگزار شد و ادامه آن به روز جمعه 20 فروردین ماه 1399 موکول شد. معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان هم در مصاحبه ای هرگونه توقف و کند شدن روند غنی سازی 20 درصد را مشروط به لغو یکباره همه تحریم ها دانست و دیگر شروط از جمله آزاد شدن مبالغ زیادی از پول های بلوکه شدن ایران برای بازگشت به برجام را رد کرد.

بعد از نشست دور اول، نیویورک تایمز در گزارش ادعایی خود می‌نویسد که در گفتگوهای غیرمستقیم وین، واشنگتن و تهران با تلاش برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی و کاهش سطح غنی سازی اورانیوم از سوی ایران موافقت کردند. به نوشته این روزنامه، ایالات متحده و ایران از طریق واسطه‌ها توافق کردند که دو گروه کاری ایجاد شود تا هر دو کشور به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بازگردند. بر اساس این گزارش، همه طرفین توافق کردند که یک کارگروه ایجاد کنند تا در مورد چگونگی بازگرداندن ایالات متحده به توافق برجام تلاش کند و این کار با لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران از سوی آمریکا که در نتیجه خروج دونالد ترامپ از برجام علیه جمهوری اسلامی اعمال شده‌اند همراه خواهد بود.

اما اگر ادعای نیویورک تایمز صحیح باشد، یک نگرانی جدی در مورد این توافق وجود دارد و آن هم گَزیده شدن برای بار دوم از یک سوراخ است. اگر به متن گزارش روزنامه آمریکایی در این مورد مراجعه کنیم، باز هم کلمه “lift” را درباره تحریم ها مشاهده می کنیم. جملات به کار رفته در گزارش این است:

in indirect talks in Vienna, the U.S. and Iran agreed to try to synchronize Washington’s lifting of sanctions and Iran’s limiting of uranium enrichment.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. مهسا گفته :

    بسیار عالی و حرفه ای بود ممنون پاینده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد