صفحه اصلی » اجتماعی » توضیحات نماینده اصفهان پیرامون حواشی طرح جمعیت و تعالی خانواده/ بانکی پور: ۹ کمیسیون بصورت تخصصی طرح را بررسی کردند

توضیحات نماینده اصفهان پیرامون حواشی طرح جمعیت و تعالی خانواده/ بانکی پور: ۹ کمیسیون بصورت تخصصی طرح را بررسی کردند

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در فضای مجازی طرح جمعیت و تعالی خانوادهدچار حواشی و شبهات شده است، گفت:: در این طرح ۷۴ ماده وجود دارد که طرح کامل و جامعی ارائه شده است، در این طرح  نتیجه ابعاد طرح جوانی جمعیت در مسائل گوناگون مانند مسکن و اشتغال دیده شده و حتی در خصوص شبهات در این طرح بصورت کامل پاسخ داده شده است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۶ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۲

به گزارش صاحب نیوز؛ امیرحسین بانکی پور در نشست صمیمی با برگزیدگان بسیج جامعه پزشکی اظهارکرد: متأسفانه علی رغم انتظارات در خصوص طرح جمعیت بیشتر باید جامعه پزشکی پیش قدم شود و استقبال کند اما با این وجود ما فرصت تبین پیدا نکردیم و جریان های مختلفی اخیرا در حال مخدوش کردن جامعه در خصوص این طرح هستند.

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با توجه به تصمیم شورای نگهبان در چند روز آینده در خصوص این طرح  نظر نهایی داده خواهد شد و بسیاری از مفاد این طرح برای پزشکان و مردم روشن خواهد شد.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی طرح دچار حواشی و شبهات شده است و بسیج جامعه پزشکی باید اقدام به تبین و روشنگری کند افزود: در این طرح ۷۴ ماده وجود دارد که طرح کامل و جامعی ارائه شده است، در این طرح  نتیجه ابعاد طرح جوانی جمعیت در مسائل گوناگون مانند مسکن و اشتغال دیده شده و حتی در خصوص شبهات در این طرح بصورت کامل پاسخ داده شده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه از ماده ۳۸ الی ۶۱ این طرح مربوط به حوزه بهداشت و درمان بوده و حدود ۲۷ ماده و حدود ۴۰ درصد طرح در حوزه بهداشت و درمان نکاتی گفته شده است که مسئله مربوط به سقط جنین و غربالگری بصورت خاصی درچار ابهام و شایعات بوده که در این طرح در ماده‌های ۵۳ و ۵۶ بصورت شفاف توضیح داده شده و مشخص آمده است.

بانکی پور در ادامه افزود: در سال ۱۳۸۹ با توجه به تذکرات مقام معظم رهبری در خصوص افزایش جمعیت در شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح تعالی جمعیت انجام شد، در روز‌های اول مجلس از اولین طرح های ارائه شده بود که با امضاء 100 نمایده مردم در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول و رسیدگی شد.

عضو کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت افزود: طرح جمعیت بعد از کمیسیون‌های مختلف دارای حدود ۱۰۰ ماده و حجم بالایی داشت و نهایت تصمیم بر استفاده از ظرفیت اصل ۸۵ قانون اساسی شد و در مواردی که مهم است و مجلس تشخیص دهند میتواند در کمیسیون مطرح و رای دو سوم آراء بیاورد تصویب شود.

وی با بیان اینکه کمیسیون‌های مشترک در خصوص طرح جوانی جمعیت بین ۹ کمیسیون برگزار و مجلس شورای اسلامی با ۸۵ درصد آرا به اصل ۸۵ رای داد و این طرح در کمیسیون طرح جوانی جمعیت مطرح و بررسی و طی ۷۳ جلسه با دو سوم حاضرین برگزار شد و با توجه به حساسیت سقط جنین و غربالگری غیر از کمیته‌های اصلی دو کمیته در خصوص این دو موضوع شکل گرفت.

۹ کمیسیون بصورت فوق العاده تخصصی طرح جمعیت و تعالی را بررسی کردند

بانکی پور افزود: اسفند ماه گذشته این طرح با ۷۴ ماده وارد مجلس شورای اسلامی شد، ۹ کمیسیون بصورت فوق العاده تخصصی مواد این طرح را مورد بررسی فراوان قرار دادند ، حدود ۳۵۰۰ نفر ساعت فقط جلسه کمیسیون اصلی رسماً برگزار شد.

نماینده مجلس با بیان اینکه در مجلس به غیر از ۲ ماده از طرح جوانی جمعیت بقیه طرح رای آورد و صحبت‌ها برای رفع ابهام انجام گرفت و جلسات برای رفع نکات دوستان برگزار شد و این طرح کلمه به کلمه مورد بررسی تخصصی قرار گرفت و فقط به دو مبحث طرح ایراد گرفته شد و در ماده ۵۳ -۵۶ قانون غربالگری اشاره به اختیاری انجام گرفتن و با استاندارد علمی وزارت بهداشت و درمان دارد.

وی افزود، روح حاکم بر این ماده این است که آنچه که باعث شده است غربالگری اجبار گونه باشد جلوگیری شده است، طی گزارش‌های میدانی و تحقیقات ۹۴ درصد زنان در برنامه غربالگری صورت گرفته بودند با توجه به طرح غربالگری که اختیاری است با آمار ۹۴ درصد انجام پذیرفته است و مشخص شد این طرح کاملاً برعکس و اجباری بوده است بخاطر همین درصد انجام برخلاف تصورات بوده است و علت این موضوع جو عدم انجام غربالگری است.

ترس پزشک و پدر و مادر باعث افزایش آمار غربالگری شده است

امیرحسین بانکی پور گفت: قوی‌ترین عامل برای انجام غربالگری ترس در فضای مجازی و در ذهن مادران و پزشکان است که باعث غربالگری ۹۴ درصد است که ترس پزشک و ترس پدر و مادر باعث افزایش آمار شده است، ترس پزشک این است که  اگر این بچه مشکلی داشته باشد از سندروم و… تمامی مشکلات با پزشک است و باید پاسخ گو باشد. ولی در طرح جدید حق اینکه کادر بهداشت و درمان را بخاطر اینکه بچه ناسالم به دنیا آمده شده است محاکمه بکنیم وجود ندارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص ترس پدر و مادر افزود؛ ترسی بود که در فضای مجازی و درجامعه بین مادران انجام شده بود که مانند بهورز‌ها در روستا‌ها که اجبار به غربالگری میکند از طرفی هزینه‌های بالای طرح‌های غربالگری در مراحل مختلف باعث فشار به خانواده‌ها در زمان بارداری است.

وی در خصوص ماده ۵۶ این طرح افرود: طبق ماده ۵۶، سازمان پزشکی قانونی مکلف است حداکثر سه ماه پس از ابلاغ این قانون دستورالعمل اجرایی سقط را در شورایی مرکب از رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور به عنوان رئیس شورا، سه فقیه مجتهد متجزی در فقه پزشکی به تعیین رییس قوه قضاییه، سه نفر متخصص مرتبط با معرفی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، یک نفر متخصص پزشکی قانونی با معرفی ریاست سازمان پزشکی قانونی و یک نفر قاضی دیوان عالی کشور پیشنهاد رئیس قوه قضاییه و یک نفر نماینده عضو کمیسیون بهداشت مجلس به عنوان ناظر، تدوین و تصویب نماید.

بانکی پور در پایان گفت: با توجه به تفاوت حقیقت و حواشی پیرامون این طرح که در فضای مجازی مطرح شده است و باید بسیار از لحاظ گوناگون مورد اهمیت قرار گیرد هم از نظر تخصصی پزشکی و هم فقهی باید عمل شود و کارشناسان پزشکی و فقه باید تشخیص بدهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد