صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » 4 نکته مهم در برخورد با رسانه در تربیت نوجوان

4 نکته مهم در برخورد با رسانه در تربیت نوجوان

یک متخصص حوزه نوجوان گفت: با برخورد منطقی و ملایم و عدم تحکم نظرات، توجه به احساسات، اهمیت به اوقات فراغت و افزایش تجارب موفقیت آمیز برای نوجوان می توانیم زمینه را برای پذیرفته شدن خود از سوی نوجوان فراهم کنیم و آن وقت است که می توانیم شروع به استدلال و گفتمان علمی برای رفع شبهات کنیم.

تاریخ انتشار: ۱۲:۱۷ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۳

حجت الاسلام محسن دهقانی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با تأکید بر پرهیز جدی والدین از تحکم نظرات بر نوجوان، در مقابله با شبهات ایجاد شده برای نوجوان یا مواجهه او با فرقه های انحرافی، گفت: البته تحکم با تحمیل متفاوت است و در مواردی تحمیل نظرات می تواند مفید هم باشد، اما تحکم نباید انجام شود.

مبلغ تخصصی کودک و نوجوان افزود: دوری از مشاجرات لفظی میان والدین و فرزندان، افزایش تجارب موفقیت آمیز برای نوجوان و توجه به تفریح و اوقات فراغت نوجوانان سه نکته بسیار مهم برای پیشگیری از انحراف فرزندان به سمت گروه ها و فرقه های ضاله هستند.

وی با بیان اینکه نباید نسبت به عواطف و احساسات نوجوان خود بی تفاوت باشیم، اظهار کرد: اهمیت دادن به احساسات نوجوان، در بحث هویت شناختی بسیار مهم است و نباید به راحتی از کنار آن عبور کرد.

حجت الاسلام دهقانی با اشاره به اهمیت فوق العاده بحث رسانه و تربیت، ابراز کرد: اگر همه جوانب در اهمیت دادن به اوقات فراغت، پرهیز از مجادله با نوجوان و تحکم بر او و پرورش احساسات او را رعایت کنیم و تجربه های خوبی را در برخورد با نکات مبهم و شبهه ناک برای او رقم بزنیم، در آینده نوجوان ما در برخورد با پدیده های مختلف در جامعه موفق عمل خواهد کرد.

کارشناس مذهبی پذیرفته شدن والدین از سوی نوجوان را مهمترین نکته در هدایت نوجوان و آلوده نشدن او به فرقه های انحرافی دانست و گفت: با برخورد منطقی و ملایم و رعایت موارد ذکر شده، می توانیم زمینه را برای پذیرفته شدن خود از سوی نوجوان فراهم کنیم و آن وقت است که می توانیم شروع به استدلال و معرفی کتاب و فیلم و گفتمان علمی برای رفع شبهات بکنیم.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد