صفحه اصلی » سیاسی » نوکیسه ها، متولدین اقتصاد بیمار ما!

نوکیسه ها، متولدین اقتصاد بیمار ما!

نوکیسه ها برای تظاهر بیشتر، با پو ل­های بادآوردۀ خود اقدام به خریدن خانه های بزرگ، خودروی گرانقیمت و لوازم خانگی لوکس می کنند. در همین خانه­ها، مهمانی های لاکچری برگزار می­کنند تا آدم حسابی بودن خود را به دیگران دیکته کنند.اقتصاد آن ها همان اقتصاد دلالی رانت و سفته بازی است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۱ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۳

صاحب نیوز– رمضانعلی کاوسی/ در زمانه ای زندگی می کنیم که به خاطر نظام نابسامان اقتصادیِ رفاقتیِ امروز، افرادی با استفاده از رانت، و زدوبندهای اقتصادی و حتی سیاسی و حزبی یک شبه ثروتمند می شوند. معمولاً اغلب اینها در دورهمی های خانوادگی و رفاقتی درون سازمانی خود اطلاعات محرمانۀ رایگان کسب می کنند و یک شبه در التهابات اقتصادی موجود، از یک طبقۀ کم برخوردار، به جمع ثروتمندان اصل و نسب دار می پیوندند. غالباً این قشر نوکیسه که از لحاظ اجتماعی هیچ سنخیتی با ثروتمندان مولّد ندارند، بعد از پول دار شدن درصدد برمی آیند برای خود پرستیژ اجتماعی دست و پا کنند. اینهایی که تا دیروز با یک شغل معمولی ارتزاق می کرده و شاید احساس حقارت می کرده اند، امروز برای پیدا کردن جای پا، اقدام به «خودنمایی» و «نوچه پروری» می کنند تا بیشتر دیده شوند و ثابت کنند که «آدم حسابی» هستند.

نوکیسه ها در قدم اول برای تظاهر بیشتر، با پول­های بادآوردۀ خود اقدام به خریدن خانه های بزرگ، خودروی گرانقیمت و لوازم خانگی لوکس می کنند. در همین خانه­ها، مهمانی های لاکچری برگزار می­کنند تا آدم حسابی بودن خود را به دیگران دیکته کنند. متأسفانه اغلب نوکیسه ­ها، افراد بی لیاقتی هستند. اغلب ثروت بادآورده خود را نه تنها در مسیر کارآفرینی و تولید به جریان نمی اندازند، بلکه پول خود را در کانال دلالی، سفته بازی و خرید و فروش ویلاهای آنچنانی در لواسان، شمال و امثالهم هزینه می­ کنند. فکر می­کنید در این چند ماه گذشته چه کسانی سیب درختی را از کشاورزِ زحمتکش به ثمن بخس خریدند، و دو سه برابر قیمت فروختند؟ به نظر شما فقط ناکارآمدی دولت و تحریم ها سبب بالا رفتن قیمت مرغ و میوه و اقلام خوراکی شده است؟ شک نکنید قسمت عمدۀ آتش این گرانی ها و نابسامانی ها از گور همین صاحبان ثروت های بادآورده بلند می شود.

از جنبۀ فرهنگی و اجتماعی هم وقتی به ماجرای نوکیسه ها نگاه می کنیم، افق روشنی نمی یابیم.

به این نکتۀ ظریف توجه کنید؛ پسر یا دختری که در یک خانوادۀ مرفه اصیل متولد و بزرگ می شود، سختکوش بار آمده و متناسب با تربیت خانوادگی خود کار و فعالیت می کند؛ در عین حال از زندگی اش لذت هم می برد. اما تجربه نشان داده معمولاً فرزندان نوکیسه ها اغلب تنبل و ناکارآمدند و حتی در انتخاب و نوع پوشش لباس و الگوهای مصرف هم با فرزندان ثروتمندان اصیل متفاوتند. اغلب اینها دارای مشکلات عدیدۀ فرهنگی و اجتماعی اند و فعالیت اصلی شان خوشگذرانی در ویلاهای پدر، و ترویج ابتذال در جامعه است. ازدواج های مکرر، و طلاق نزد اینها کاملاً طبیعی و عادی است. حتی وقتی از هم جدا می شوند، جشن طلاق هم می گیرند!

با تحقیق بیشتر درمی یابید، در سال های اخیر که مملکت ما با تحریم شدید هم مواجه بوده، تعداد زیادی خودروی پورشه توسط همین نوکیسه ها وارد کشور شده تا فرزندانشان سوار شوند و در بزرگراه­ها پز بدهند و بوق بوق کنند. برای اینکه سخن به درازا نکشد، می توانم به همۀ کسانی که به کشور عزیزمان علاقه مندند، توصیه کنم انتخاب صحیح ما در انتخابات آینده می تواند جلوی برخی از سوءاستفاده های سیاسی اقتصادی را بگیرد و تا حدودی از تولد نوکیسه های جدید جلوگیری کند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

 1. رضاسلمان منش گفته :

  سلام
  در مقاله
  نوکیسه ها، متولدین اقتصاد بیمار ما!
  بهتر بود مولود اقتصاد… نوشته می شد
  مقاله کمی ضعیف به نظر آمد!

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد