صفحه اصلی » اقتصادی » تفکر تکنوکراتیک در توسعه؛ عامل گسترش بی عدالتی و رکود تولید داخلی

تفکر تکنوکراتیک در توسعه؛ عامل گسترش بی عدالتی و رکود تولید داخلی

یک استاد دانشگاه تفکر تکنوکراتیک در پیشرفت اقتصادی را برگرفته از نظریه «رخنه به پایین» دانست و گفت: این نگاه به اقتصاد و توسعه، افزون بر نادیده گرفتن سهم فقرا از کیک اقتصاد جامعه و گسترش بی عدالتی، سبب رکود در تولید خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۴

محمدرضا حیدری، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، پیرامون رابطه پیشرفت و عدالت در دکترین انقلاب اسلامی و اندیشه های امامین انقلاب، با اشاره به گسترش عدالت در جامعه به عنوان یکی از آرمان های نظام جمهوری اسلامی که همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، گفت: اندیشه های متفاوتی در این خصوص میان صاحب نظران علم اقتصاد و سیاستمداران وجود دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه یک نگاه اقتصادی تکنوکراتیک و از نوع لیبرالی در زمان دولت سازندگی در دستور کار قرار گرفت و طرفداران زیادی هم پیدا کرد، افزود: این نگاه به اقتصاد و توسعه از نظریه ای در توسعه به نام «رخنه به پایین» منشأ می گیرد که می گوید اگر کیک اقتصاد بزرگ شود، سهم همه افراد به تناسب افزایش پیدا می کند و آحاد جامعه می توانند از طریق مواهب توزیع شده از طریق افزایش رشد اقتصادی سهم خود را بردارند.

وی در ادامه گفت: طرفداران این نظریه می گویند که ما نباید در ابتدا خیلی نگران سهم فقرا از کیک اقتصاد باشیم و اگر وجهه همت را رشد اقتصادی قرار دهیم، نگرانی بابت سهم دهک های پایین، یک اشتباه به شمار می رود، اما نکته مهم اینجاست که این نوع تفکر هم به لحاظ قتصادی و هم از جنبه فرهنگی و اجتماعی و مبانی اسلام، مردود است.

حیدری با اشاره به لزوم حفظ کرامت و احترام همه افراد در جامعه اسلامی بر اساس تعالیم دین مبین اسلام، اظهار کرد: حتی اگر فردی توانایی کسب مال و از آب کشیدن گلیم خود را نداشته باشد هم ما حق نداریم حق او را از اقتصاد جامعه در نظر نگیریم.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان افزود: از نظر اقتصادی هم وقتی بر اساس نگاه تکنوکراتی سهم دهک های بالا از دهک های پایین، بیشتر می شود، آن دهک های بالا لزوماً توانایی تحریک تقاضا را ندارند و وقتی که ثروت به صورت نامتناسب توزیع می شود، تعداد کمی توان خرید دارند و از قضا همان ها هم متقاضی کالاهای وارداتی لوکس خاص هستند و در نتیجه سهم تقاضا برای تولید داخلی پایین می آید و این سبب رکود در تولید کشور می شود.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد