صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » سرقت؛ نخستین رتبه محاکم جزایی استان اصفهان را از آن خود کرد

رییس کل دادگستری استان اصفهان در جمع خبرنگاران اعلام کرد:

سرقت؛ نخستین رتبه محاکم جزایی استان اصفهان را از آن خود کرد

رییس کل دادگستری استان اصفهان گفت: در دادگستری استان اصفهان، سرقت، ضرب و جرح، ایراد صدمات بدنی غیر عمد مثل تصادفات به ترتیب رتبه های اول تا سوم جرائم استان را به خود اختصاص می دهد.

تاریخ انتشار: ۰۷:۴۹ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۴/۳

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز،  احمد خسروی وفا شامگاه دوشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: در استان اصفهان همانند کل کشور سرقت رتبه اول، ضرب و جرح رتبه دوم، ایراد صدمات بدنی غیر عمد مثل تصادفات رتبه سوم را دارا است، البته این در حالی است که رتبه سوم کشور را توهین از آن خود کرده است.

وی ادامه داد: در سال 92، در استان اصفهان 710 پست قضایی داشتیم که در حال حاضر با اضافه شدن 31 پست قضایی به این تعداد در حال حاضر 741 پست قضایی را دارا هستیم.

رییس کل دادگستری استان اصفهان افزود: در حال حاضر 495 قاضی در دادگستری استان اصفهان شاغل هستند و در کل 3152 پست مصوب در دادگستری استان وجود دارد که از این تعداد تنها 1375 نفر پرسنل شاغل در دادگستری مشغول به کارند و 1777پست بدون متصدی داریم و این سبب می شود بار مضاعفی به دوش پرسنل دادگستری باشد.

وی  تصریح کرد: از پرسنل مشغول به کار دادگستری اصفهان 607 نفر یعنی حدود نیمی از پرسنل دادگستری استان اصفهان از ایثارگران و خانواده آنان هستند.

خسروی وفا با اشاره به آمار پرونده های سال گذشته گفت: در سال 92 تعداد 568 هزار و 652 پرونده وارد دادگستری استان اصفهان شده است که از این تعداد 245 هزار و 289 پرونده مربوط به دادسراهای کل استان اصفهان بوده و 280 هزار و 710 پرونده مربوط به محاکم حقوقی، جزایی و انقلاب بوده است و 42 هزار و 653 پرونده مربوط به تجدید نظر و کیفری استان بوده است.

وی اذعان داشت: آمار پرونده های مختومه دادگستری استان 577 هزار و 583 پرونده است، این به آن معنا است که همه پرونده های سال گذشته که وارد دادگستری استان شده است مختومه شده و علاوه بر آن 8931 پرونده نیز از پرونده های سالهای گذشته کسر شده است.

تنها 17 درصد از پرونده ها استان در شوراهای حل اختلاف منتهی به سازش می شود

رییس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به اینکه معمولا رشد پرونده های وارده به دادگستری استان در هر سال بین هفت تا 10 درصد است، ادامه داد: میزان پرونده های ورودی به دادگستری استان اصفهان در سال گذشته کمتر از یک درصد افزایش داشته است که این مرهون زحمات حوزه معاونت پیشگیری، نیروی انتظامی و دستگاه های ذیربط بوده است.

خسروی وفا به کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از افتخارات دادگستری استان کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها بوده است به شکلی که در پرونده های کیفری زمان رسیدگی به 12 روز، پرونده های تجدید نظر سه روز، پنج روز محاکم حقوقی، 9 روز محاکم جزایی، 15 روز محاکم بخش، یک روز محاکم انقلاب، دو روز شعب دادستانی و در پرونده های محاکم خانواده دو روز زمان رسیدگی کاهش یافت.

وی افزود: در شوراهای حل اختلاف استان 1072 نفر که میانگین تحصیلات آنان لیسانس می باشد همکاری دارند و از میان پرونده های این شورا 17 درصد از پرونده ها منتهی به سازش می شود و البته این رقم، رقم رضایت بخشی نیست، چرا که در برخی از استان ها این رقم به 40 درصد نیز می رسد.

رییس کل دادگستری استان اصفهان در ادامه بیان کرد: در نیمه دوم سال گذشته وعده داده بودم که 40 تا 50 نفر از همکاران قضایی را جذب دادگستری استان اصفهان خواهم کرد و نهایتا موفق به جذب 58 قاضی شدیم که این مهم موجب افزایش سرعت در رسیدگی به پرونده های همشهریان خواهد شد.

خسروی وفا به اهم جرایم استان اصفهان اشاره کرد و گفت: در استان اصفهان همانند کل کشور سرقت رتبه اول، ضرب و جرح رتبه دوم، ایراد صدمات بدنی غیر عمد مثل تصادفات رتبه سوم را دارا است، البته این در حالی است که رتبه سوم کشور را توهین از آن خود کرده است.

وی افزود: در پرونده های حقوقی نیز مطالبه طلب، مطالبه وجه چک، طلاق توافقی و مطالبه مهریه به ترتیب رتبه های اول تا چهارم محاکم حقوقی را به خود اختصاص می دهد.

رییس کل دادگستری استان ادامه داد: در سال گذشته موفق به تقویت شعب تخصصی استان شدیم و شعبه هایی چون مجتمع ویژه سرقت، شعب ویژه محاکم خانواده، دادگاه اطفال، شعب ویژه پرونده های قتل که در آن فقط بازپرسان ویژه قتل پرونده ها را برسی می کنند، شعب ویژه جرایم رایانه ای، شعب ویژه تخلفات در حوزه آب را تقویت کردیم.

خسروی وفا از چاپ 9 جلد کتاب تحقیق تحقیقاتی که موجب استقبال قاضیان و جامعه حقوق دانان کشور شد خبر داد.

وی با اشاره به برخورد با زمین خواران گفت: 7086 هکتار زمین از اراضی دولتی از زمین خواران باز گرفته شد.

پابندهای الکترونیکی به عنوان پایلوت در اصفهان و تهران

رییس کل دادگستری استان اصفهان از راه اندازی پابندهای الکترونیکی در تهران و اصفهان به صورت آزمایشی خبر داد و تصریح کرد: این طرح با 100 محکوم در اصفهان و تهران به صورت آزمایشی راه اندازی شده است و از محاسن آن می توان به خلوت شدن زندان ها و زندگی فرد محکوم در کنار خانواده و با نظارت دادگستری اشاره کرد.

خسروی وفا به راه اندازی هفت دفتر پیشخوان قضایی در شهر اصفهان تا دو ماه آینده اشاره کرد و ادامه داد: با راه اندازی این دفاتر تمامی دادخواست های حقوقی را به این دفاتر ارجاع خواهیم داد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر ارتباط کم رییس کل دادگستری استان با رسانه ها، گفت: من بیشتر وقتم را در خدمت عمل گذاشتم تا خبر، اما در مجموع رویکرد من رویکرد اطلاع رسانی است.

عدم سلامت اخلاقی قضات را قبول نداریم

رییس کل دادگستری استان اصفهان در جواب سوالی در رابطه با سلامت اخلاقی قضات افزود: مطالبی که بعضا در مورد عدم سلامت اخلاقی قضات ما بیان می شود را نمی پذیرم، نمی گویم قاضیان ما معصوم هستند، چرا که خوب می دانیم در همه اقشار تخلف وجود دارد، اما تخلف هایی که در دادگستری دیده می شود نسبت به سایر ارگان ها، بسیار کمتر است، چرا که فیلتر های گزینشی دادگستری بسیار با دقت و سخت گیرانه است و این اندازه که نظارت در دستگاه قضایی وجود دارد اگر در سایر دستگاه ها نیز وجود داشت بسیار کمتر از این شاهد تخلفات بودیم.

دیدگاه‌ها

  1. نقی گفته :

    یه نکته جالب:
    سرقت بالاترین آمار را در بین مردان زندانی دارد
    فحشا هم بالاترین آمار را در بین زنان زندانی

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد