صفحه اصلی » اجتماعی » پاسخ وزیر بهداشت به هجمه ها برای تزریق فاز سه واکسن دیگر کشورها در ایران/ نمکی: اگر من باشم یا نباشم، دیگر نمی توانید خط تولید واکسن ایرانی را متوقف کنید

پاسخ وزیر بهداشت به هجمه ها برای تزریق فاز سه واکسن دیگر کشورها در ایران/ نمکی: اگر من باشم یا نباشم، دیگر نمی توانید خط تولید واکسن ایرانی را متوقف کنید

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه امروز ایران درخشان ترین کشور در عرصه تولید واکسن کرونا در منطقه است، اذعان کرد: امروز اگر من باشم یا نباشم، ژنرال های تولید کار خود را کرده اند و دیگر نمی توان این خط را با توییت، بلوا و غوغا و ریشخند متوقف کرد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ سعید نمکی در آیین اغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا با بیان اینکه تلخ ترین حادثه ها در مقابله با این ویروس، شهادت همکاران ما در مسیر گشودن راه تنفس بیماران بود، گفت: ما اولین کشور در منطقه بودیم که 36 معبر را بیماریابی و رصد کردیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه پس از شیوع پیک در گیلان و قم یکی از همکاران ما به صورت چمدانی کیت وارد کرد، گفت: مجموعه پاستور شبانه روزی تلاش کرد و کیت ها را ساخت و ما دانشجویان برگشته از ووهان را با همین کیت ها آزمایش کردیم.

وی با بیان اینکه امروز یکی از بهترین واکسن ها را در انستیتو داریم، اظهار کرد: ما یک ماه پیش از ورود کرونا به کشور آماده ورود آن شدیم و به همه جنبه های آن از دارو، ماسک و تشخیص پرداختیم.
نمکی با بیان اینکه تبدیل کشور در طول 56 روز از واردکننده ماسک و تجهیزات به تولیدکننده و صادر کننده یک حماسه بود، عنوان کرد: در دنیا گمان کردند که تیر خلاص جمهوری اسلامی کوید است و یکی از فیدهایی که از روز نخست به آن پرداختیم بحث واکسن بود که چند مسیر وجود داشت.

وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از مسیرها سهمیه ما از کوواکس بود که ما ظرفیت تولید شرکت ها، توان و زور سازمان بهداشت جهانی و کوواکس را می دانستیم، اما این سازوکار را رفتیم و فقط چهار ماه برای انتقال پول تلاش کردیم.

وی با بیان اینکه ما به غیر از منابع کواکس به دنبال منابع دیگری رفتیم و با کشورهای مختلف از جمله هند و چین مکاتبه کردیم، گفت: من سه هزار و 120 صفحه مکاتبه دارم، اردیبهشت سال 1399 با وزیر بهداشت روسیه دیدار کردم و این راه هم رفتیم و پس از 9 ماه تلاش با روسی ها قرارداد بستیم و 11 ماه تلاش کردیم که قرارداد انتفال دانش فنی و تولید مشترک بستیم.

85 درصد از واکسن را هفت کشور در دنیا مصرف می کنند

نمکی  با بیان اینکه 85 درصد از واکسن را هفت کشور در دنیا مصرف می کنند، گفت: راهی که می توان از آن به عنوان را پایدار نگاه کرد، تولید دارو است که این راه را با دانشمندان این مرز و بوم آغاز کردیم.

جهش های درون سرزمینی کرونا خواهیم داشت

این مقام ارشد بهداشتی کشور با بیان اینکه کووید سه سال ما را درگیر می کند و هر شش ماه باید واکسن بزنیم، اظهار کرد: ما جهش های درون سرزمینی خواهیم داشت که با جهش های آفریقایی، هندی و انگلیسی متفاوت خواهد بود و باید برای آن ها برنامه ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه ما در کشور با توجه به کستردگی اقلیم  و نژاد جهش های دورن سرزمینی خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: ما در کشور نیاز به موسساتی داریم که برای این جهش ها برنامه ریزی کند و نمی توان به دیگران سفارش دهیم.

توطئه غول های واکسن سازی دنیا برای شرکت های واکسن سازی

نمکی با بیان اینکه اگر کشوری واکسن ساز شد بسیاری از زیرساخت ها را دارد، اظهار کرد: یک روز واکسن سازهای دنیا برای تعطیل کردن کارخانه های واکسن سازی در سراسر دنیا از جمله ایران دامپینگی راه انداختند و واکسن را به نازل ترین قیمت رساندند؛ این ها معتقد بودند کشوری که واکسن می سازد می تواند بمب میکروبی بسازد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بسیاری در کشور به ریش ما خندیدند که مگر می شود واکسن کووید در ایران ساخت، تصریح کرد: اگر خودمان را باور داشته باشیم و عاشق مردم این سرزمین باشیم، می توانیم و امروز ایران ما از سرافرازترین کشورها در حوزه واکسن می شود.

اگر من باشم یا نباشم، دیگر نمی توانید خط تولید واکسن ایرانی را متوقف کنید

وی با بیان اینکه امروز ایران درخشان ترین کشور در عرصه تولید واکسن کرونا در منطقه است، اذعان کرد: امروز اگر من باشم یا نباشم، ژنرال های تولید کار خود را کرده اند و دیگر نمی توان این خط را با توییت، بلوا و غوغا و ریشخند متوقف کرد.

نمکی با بیان اینکه امروز با شش پلت فرم مختلف در کشور درحال کار هستیم، عنوان کرد: عده ای ما را تخطئه را کردند که فاز سه کارآزمایی بالینی بقیه را پیگیری نکردید که تحت آن واکسیناسیون را انجام دهید؛ نباید این کار می کردیم من در نامه نگاری خود یک شرط گذاشتم که اگر انتقال دانش فنی می کنید که ما در این سرزمین با هم بسازیم من می توانم به شهروند ایرانی بگویم روی شما فلان محصول مشترک تست شود؛ اما قبول نکردند.

وزیر بهداشت افزود: من مردمان سرزمینم را به این حقارت دچار نمی کنم که برای یک ماه واکسیناسیون زودترعامل آزمایشگاهی دیگری بشوند.

وی ادامه داد: اما این واکسن انستیتو واکسنی است که فاز یک و دو نتایج خوبی داشته و این اجازه را می دهیم که استمرار این فاز سه را فراخوان کنند و در حد مصرف عمومی و واکسیناسیون عمومی داشته باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد