صفحه اصلی » اقتصادی » تصمیمات جدید برای بهبود بازار سرمایه/ هفته ای یک روز سبز!

تصمیمات جدید برای بهبود بازار سرمایه/ هفته ای یک روز سبز!

امروز در پایان معاملات شاخص کل در محدوده یک میلیون 202 هزار واحدی قرار گرفت و بعد از چندین روز دوباره سبزپوش شد؛ روز چهارشنبه می تواند تا حد زیادی مشخص کند که شاخص دوباره به کانال قبلی خود باز می گردد یا می تواند در این محدوده باقی بماند و رشد کند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۳ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۲/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ بازار سرمایه همچنان روند نزولی دارد و بی اعتمادی در آن موج می زند و شاید در هفته یک روز مثبت آن هم خیلی ضعیف حکایت این روزهای بورس است.

امروز در پایان معاملات شاخص کل در محدوده یک میلیون 202 هزار واحدی قرار گرفت و بعد از چندین روز دوباره سبزپوش شد؛ روز چهارشنبه می تواند تا حد زیادی مشخص کند که شاخص دوباره به کانال قبلی خود باز می گردد یا می تواند در این محدوده باقی بماند و رشد کند.

یکی از نمادهایی که در این هفته توانست رشد داشته باشد فملی است که عمده دلیل آن افزایش قیمت مس در بازارهای جهانی است و همین موضوع توجه خریداران حقوقی و حقیقی را به خود جلب کرد و در پایان امروز فملی باز هم در از نمادهایی بود که صفوف عرضه نشده داشتو 4 میلیون برگه داشت.

*تصمیمات جدید برای بهبود بازار 

محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز در نشست سخنگوی هیأت دولت که به صورت زنده از شبکه خبر پخش شد، اعلام کرد در پی ریزش شاخص بورس در ماه‌های گذشته سازمان بورس 10 پیشنهاد اصلاح روند بازار و تقویت جانب تقاضا در بورس ارائه کرد که سه پیشنهاد از این پیشنهادها در هیأت دولت تصویب و نهایی شده و 7 پیشنهاد دیگر بعد از مصوبه دولت نیاز دارد که در جلسه هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شود که امیدواریم مورد تصویب نهایی قرار گیرد.

محمدعلی دهقان دهنوی عنوان کرد: اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت ۵ ساله برای سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید سهام از امروز به صورت مصوبه در بازار سرمایه اجرایی خواهد شد.
وی گفت: همچنین یکی از این پیشنهادها این بود که خریداران پالایش یکم که از دولت خریداری کرده‌اند بر اثر ریزش شاخص بازار دچار زیان شده‌اند که پیشنهاد کردیم دولت از محل سهام جایزه به میزان زیان این افراد واحدهای جدید از همین صندوق ای‌تی‌اف پالایشی یا از صندوق‌های دیگر ای‌تی‌اف دولتی به آنها سهام جایزه بدهد تا زیانشان جبران شود.

وی گفت:‌ قبلا شرکتهای سرمایه‌گذاری برای دریافت تسهیلات بانکی برای خرید سهام ممنوعیت داشتند، اما پیشنهاد شد با توجه به نیاز بازار موافقت شد این ممنوعیت دریافت تسهیلات رفع شود و این شرکتها بتوانند برای توسعه سرمایه‌گذاری از تسهیلات بانکی استفاده کنند.

رئیس سازمان بورس همچنین گفت: همچنین مقرر شد خارجی‌هایی که اقدام به خرید سهام در بازار بورس ایران می‌کنند، اعطای اقامت پنج ساله برایشان قائل شویم که خارجی‌ها با خرید سهام در بازار می‌توانند اقامت پنج‌ساله دریافت کنند.

وی همچنین گفت:‌ 7 پیشنهاد دیگر به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارجاع شده است که یکی از آنها این است که قبلا مصوبه داشتیم که طی آن 80 درصد از درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال 1400 به عنوان آورده دولت در حساب صندوق تثبیت بازار و برای حمایت از بازار قرار گیرد. پیشنهاد دوم این بود برای ترغیب شرکتهای بورسی به توسعه سرمایه‌گذاری، از محل سود انباشته شرکت‌ها اگر صرف افزایش سرمایه بشود، به همان میزان افزایش سرمایه از پرداخت مالیات معاف شود. همچنین شرکت‌هایی که اقدام به خرید سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود می‌کنند، در جهت حمایت از بازار 50 درصد از مبلغ خرید سهام یادشده به عنوان امهال مالیات یک سال این شرکت‌ها قبول شود یعنی به عبارت دیگر شرکتهای بزرگ می‌توانند مالیاتی که باید به دولت بپردازند را یک سال نزد خود نگه دارند و با پول این مالیات به خرید سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود کنند.

دهقان دهنوی پیشنهاد چهارم سازمان بورس را اینگونه عنوان کرد که بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری به دلیل علاقمندی به سرمایه‌گذاری و حمایت از بازار سرمایه و سهامی که متعلق به آنهاست بتوانند وارد بازار سرمایه شوند. قبلاً ماده 16 قانون رفع موانع تولید شرکتها را از خرید سهام ممنوع کرده بود و برای آن جریمه درنظر گرفته بود، اما پیشنهاد کردیم، اگر بانکها از محل اموال مازاد خود به خرید سهام اقدام کردند، به مدت سه سال بتوانند از مجازات ماده 16 معاف شوند و منابع بانکها به حمایت از بازار سرمایه بیاید.

رئیس سازمان بورس در مورد پیشنهاد پنجم گفت: قرار شد با توجه به اینکه امکان سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه خارجی طبق اساسنامه فراهم است، این امکان در بازار سرمایه ایران هم فراهم شود و صندوق توسعه ملی بتواند بعد از مصوبه‌ای که دولت داشت، اگر شورای هماهنگی هم تصویب کرد، بتواند در بازار سرمایه ایران سرمایه‌گذاری کند.

دهقان دهنوی همچنین گفت: مورد ششم پیشنهادی بود که صندوق توسعه بازار تا سقف 20 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر کند و سیاست حمایتی از بازار سرمایه اعمال کند.

وی هفتمین مورد پیشنهاد سازمان بورس را به شورای هماهنگی اقتصادی سران گفت: کسانی که واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق پالایش یکم یا ای‌تی‌اف دولتی را خریده‌اند، برخی از آنها به خاطر ریزش بازار دچار زیان شده‌اند. قرار شد زیان آنها جبران شود، به ین ترتیب که یا از واحدهای سرمایه‌گذاری همین صندوق پالایشی یا واحدهای صندوق بعدی به عنوان سهام جایزه به اندازه زیان آنها داده شود تا زیان خریداران پالایشی جبران شود و این در راستای تقویت اعتماد سرمایه‌گذاران به دولت ارائه شده است که در هیأت دولت موافقت شد.

به گفته دهقان، بسته سیاستی 3+7 که در واقع پیشنهادهای دهگانه بود، در دولت تصویب شده و امیدواریم 7 پیشنهاد هم در شورای هماهنگی اقتصادی تصویب شود و ما امیدواریم با اجرای این پیشنهادها روزهای بهتری در انتظار بازار سرمایه ایران باشد.

حال باید دید تصمیمات جدید چه اثری بر بازار دارد چرا که به گفته بسیاری از کارشناسان بالا بردن تقاضا و برگرداندن اعتماد به بازار می تواند دوباره بورس را بر مدار صعود سوار کند.

*بسته ها و تصمیمات باید ایجاد انگیزه در بازار کند

قبل از این تصمیماتی مانند دامنه نامتقارن برای بهبود بازار در نظر گرفته شده بود که نتوانست وضعیت بازار را بهتر کند از این رو باید دید تصمیمات جدید چگونه در بازار اعمال می شود؛ البته یکی از مشکلات با تاخیر اجرا شدن مصوبات است که اثر آن بر بازار را بسیار کم می کند.

ابوالحسنی یکی از کارشناسان بازار در مورد وضعیت بازار به خبرنگار صاحب نیوز گفت: صعود و نزول در بازار امری طبیعی است اما باید توجه داشت این امر در جریان طبیعی بازار اتفاق بیفتد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه قبل از هر چیز نیاز به آموزش برای افراد حاضر در بازار است، گفت: بسته هایی که انتخاب می شود و تصمیماتی که گرفته می شود باید ایجاد انگیزه در بازار کند و تقاضا در بازار را بالا ببرد.

وی ادامه داد: حضور در بازار با دید بلند مدت هم یک سرمایه گذاری و هم می تواند به تولید کمک کند و  از این رو حمایتی برای تولید کنندگان باشد.

به نظر می رسد بازار سرمایه با توجه به اینکه از مردم برای ورود به بازار دعوت شد نیاز به توجه و حمایت دارد تا ضرری که به مردم در این بازار وارد شده است جبران شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد