صفحه اصلی » اجتماعی » سلامت » چگونگی حفظ سلامت روانی کودکان در ایام کرونایی

چگونگی حفظ سلامت روانی کودکان در ایام کرونایی

شیوع کرونا، زندگی همه مردم را تحت تأثیر قرار داد اما در این بین بچه‌ها به دلیل محروم شدن از رفت و آمد با دوستان و هم سن و سالان خود و دریافت محبت از سمت دیگر اقوام، بسیار در معرض آسیب قرار دارند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - شنبه ۱۴۰۰/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ ویروس منحوس کرونا زندگی مردم جهان را از همه ابعاد تحت تأثیر قرار داد. به وجود آمدن محدودیت‌هایی نظیر در خانه ماندن، عدم حضور در اجتماعات، عدم برگزاری مهمانی‌ها و دورهمی‌ها و از این قبیل یکی از این ابعاد بود که موجب شد سبک زندگی جدیدی در خانواده‌ها ایجاد شود.

در این نوع زندگی که نوعی حبس اجباری خانواده درون خود و درون خانه خود است، طبیعتاً ملاحظات شرایط روحی و روانی اعضای خانواده نیز باید متناسب با این موضوع مدنظر قرار گرفته و تلاش شود کمترین آسیب به اعضای خانواده وارد  شود؛ یکی از آسیب‌پذیرترین اعضای خانواده در شرایط پیش آمده کودکان و نوجوانان هستند.

در این مطلب پای صحبت‌های دکتر مهتاب نظری، متخصص بیماری‌های کودکان(اطفال)، نشسته‌ و به این موضوع مهم که می‌تواند سلامت روحی و روانی کودکان در خانواده را تحت تأثیر قرار دهد، بپردازیم.

-صاحب نیوز: چرا باید به کودکان توجه ویژه‌تری کنیم؟

– ما بزرگترها وقتی تغییری در زندگی‌مان ایجاد می‌شود و یا تنش و استرسی بر ما تحمیل می‌شود مکانیسم‌های دفاعی زیادی داریم؛ با دوستان، همکاران و آشنایان در این رابطه صحبت می‌کنیم؛ درکمان از موضوع واقعی‌تر خواهد بود؛ اطلاعات بیشتری از طریق منابع پزشکی و غیره به دست می‌آوریم و موارد دیگر و در کل راحت‌تر با تنش ایجاد شده کنار می‌آییم اما در بچه‌ها این طور نیست.

سبک زندگی جدید تحمیل شده در اثر رعایت پروتکل‌های بهداشتی موجب محروم کردن بچه‌ها از بازی و تعامل با هم سن و سالان و اقوام شده است.

بازی کردن و رفت و آمد با اقوام روش‌های خوبی بودند برای تقویت مهارت‌های اجتماعی و علاوه بر آن سبب تخلیه هیجان و اضطراب به ویژه در شرایط کنونی مشکلات اقتصادی خانواده و فشار روانی ناشی از شیوع کرونا که استرس و اضطراب مضاعفی را به خانواده‌ها وارد کرده است، بودند.

-صاحب نیوز: از کجا بفهمیم سبک زندگی تغییر یافته ما در اثر کرونا، کودکمان را تحت تأثیر قرار داده است؟

– در دو سال اخیر یکی از مواردی که در بین مراجعات ما بسیار زیاد شده است افزایش تیک در بین کودکان و نوجوانان بوده است و زمانی که آن را بررسی کرده‌ایم هیچ علت جسمانی نیافتیم و رفته رفته متوجه شده‌ایم عامل آن اضطراب به وجود آمده در محیط خانه به خاطر شیوع کرونا و همین محدودیت‌های به وجود آمده در رفت و آمد با دیگران و غیره است.

گاهی کودکان مشکل اضطراب و استرس خود را بیان می‌کند و گاهی چیزی نمی‌گوید که اگر با بیان ترس توسط کودک مواجه شدید، حس او را نادیده نگیرید، اجازه بدهید صحبت کند و احساس خودش را بیان کند، این حس را بپذیرید و بعد از صحبت‌های او تلاش کنید با زبان خودش و با آرامش با او صحبت کنید و به او اطمینان دهید که مشکلی وجود ندارد و می‌شود با رعایت دستورات بهداشتی بر شرایط پیش آمده و بر ویروس کرونا غلبه کرده، از ابتلای به آن ایمن ماند و در صورت ابتلا هم آن را درمان کرد.

اما کودکان گاهی مشکلات خود را به ویژه در موارد روحی روانی بیان نمی‌کنند که در این صورت پدر و مادر و بزرگترها از رفتارهای آن‌ها  علامت‌هایی که نشان می‌دهند باید به احتمال مشکل داشتن ایشان شک کنند. این علایم می‌تواند گوشه‌گیری، انزوا، تشدید پرخاشگری، اختلال در خواب، اختلال در خورک، دردهایی در نقاط مختلف بدن، شب ادراری، دندان قروچه و هر گونه تغییر ناگهانی در حالات و رفتارهای نرمال و معمول کودکمان باشد که در این صورت باید از یک مشاور و یا روان شناس در این رابطه کمک گرفت.

-صاحب نیوز: چه راهکارهایی را برای حفظ سلامت روانی کودکان در شرایط محدودیت‌های کرونایی پیشنهاد می‌دهید؟

-همان طور که بیان شد یکی از روش‌های خیلی خوب برای رشد بهتر کودک در ابعاد مختلف همچون رشد اجتماعی و تخلیه احساسات و دریافت محبت و نشاط توسط کودکان که قبلاً در دسترس بود تعامل و رفت و آمد با دیگران بود. با ایجاد محدودیت در رفت و آمد با دیگران کودکان از آغوش خانواده دیگران، از بازی با هم سن و سالان، از صحبت با دوستان و از موارد این چنینی دیگر محروم شدند.

ارتباط تلفنی و یا تصویری در فضای مجازی، مدیریت اضطراب بزرگترها در خانواده و صحبت با کودکان در مورد کرونا در صورتی که نسبت به این موضوع استرس و اضطراب دارد البته در حد کفایت و بیان دستورات بهداشتی و نه پرداختن به جزئیات و ایجاد هراس بیشتر در کودک می‌تواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد.

در زمانی که متوجه اضطراب و استرس توسط کودک شدید حواس او را پرت کنید و به تناسب سنش با او بازی کنید مثلاً یکی از بازی‌هایی که در تقریباً همه خانواده‌ها میسر است آب بازی با کودک در حمام و مثلاً  ساخت قایق کاغذی برای او است تا بدین صورت هم نشاط و شادی خود را به دست آورد و هم از لحاظ روانی تخلیه شود.

بازی‌های خانوادگی که انواع و اقسام آن را می‌توان با جستجو در اینترنت پیدا کرد مانند پانتومیم، اسم فامیل، منچ، مارپله، خمیربازی که هم سبب دست ورزی و هم کسب آرامش و هم تخلیه کودک می‌شود و همچنین شن بازی و غیره هم موجب سرگرم کردن کودک شده، هم فضای مفرح و شادی را در خانه ایجاد می‌کند و هم محدودیت در رفت و آمد با هم سن و سالان را تا حد زیادی جبران می‌کند.

بردن کودک به طبیعت و به اطراف شهرها نیز یکی از شیوه‌هایی است که در شرایط کرونایی و ممنوعیت رفت و آمد با دیگران، بسیار می‌تواند کمک کند تا این ممنوعیت‌ها جبران شده و کودک کمتر از شرایط جدید ایجاد شده آسیب ببیند.

-صاحب نیوز: به غیر از بازی با کودک آیا لازم است خانواده‌ها مسائل دیگری را در تربیت کودک در چنین شرایطی مدنظر قرار دهند؟

زوج‌هایی که فرزند نوجوان و دانش آموز دارند باید بدانند شرایط کنونی خود موجب فشار روحی بر فرزندانشان شده است پس باید از بعضی چیزها گذشت کنند و سعی کنند در حالی که بیشتر خانه هستند بیشتر پدر و مادری کنند. دروس فرزندان را در حد نظارت مدیریت کنند و توجه داشته باشند آموزش آنلاین خود مشکلات فراوانی دارد دیگر ما والدین نباید با وارد کردن فشار و سخت گیری زیاد، اضطراب و فشار روانی فرزندانمان را بیشتر کنیم.

تلاش کنیم برنامه روزمره کودکمان منظم باشد همچون زمان خواب، زمان بیداری، زمان غذا خوردن و غیره.

اگر خودمان هم استرس داریم و به ویژه درگیر مشکلات اقتصادی که امروز مبتلابه بسیاری از خانواده‌ها است شده‌ایم سعی کنیم بچه‌ها متوجه نشوند و این فشار را به ایشان هم وارد نکنیم.

در این شرایط باید صمیمیت ما با کودک و نوجوانمان بیشتر شود و وقت بیشتری برای آن‌ها بگذاریم. همچنین صمیمیت ما با همسرمان باید بیشتر شود. طبیعی است که در اثر مشکلات اقتصادی، فشار روانی ناشی از شیوع کرونا و مسائل دیگر احتمال افزایش برخورد بین همسران بیشتر شده است، سعی کنید این فشارها موجب این برخوردها نشود، آن‌ها را حل کنید و اگر لازم بود برای کمک با یک مشاور یا روان شناس ارتباط بگیرید.

نیازی نیست در جریان ریز و درشت اخبار منفی جامعه جامعه قرار بگیرید و به عنوان مثال در مورد کرونا تنها اخبار کافی و لازم را کسب کنید و اضافه بر آن را از خودمان و خانواده‌مان دور کنید.

-صاحب نیوز: در صورتی که اعضای خانواده به کرونا مبتلا شدند، چه نکاتی را در ارتباط با کودکانمان باید مدنظر قرار دهیم؟

در صورتی که در اثر ابتلا به بیماری در قرنطینه هستیم حتما با کودکانمان تلفنی صحبت کنیم و اگر در بیمارستان بستری شدیم حتما هر روز با وی در تماس باشیم و او را در بی‌خبری نگذاریم. اگر کسی که کودکمان او را می‌شناخت فوت کرد، برای چگونه گفتن موضوع به کودمان از یک مشاور کمک بگیریم.

در پایان مدنظر داشته باشم تقریباً همه بچه‌هایی که مبتلا به کرونا شده‌اند از طریق دورهمی‌ها، جشن تولدها و مهمانی‌ها به این ویروس مبتلا شده‌اند و به ندرت از پدر و مادری که در محیط خارج خانه دستورات بهداشتی را رعایت کرده‌اند درگیر این ویروس شده‌اند پس نگرانی از این بابت نداشته باشید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد