صفحه اصلی » اجتماعی » چگونه در ایام کرونا کودک خود را در خانه سرگرم کنیم؟

چگونه در ایام کرونا کودک خود را در خانه سرگرم کنیم؟

هرچند با شیوع کرونا کودکان از حضور در کنار هم سن و سالان خود و بازی با آن‌‌ها محروم مانده‌اند اما راه‌های بسیاری برای سرگرم کردن و جبران این محرومیت درون خود خانواده و خانه وجود دارد که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۵ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ بسیاری از پدران و مادران عنوان می‌کنند کرونا در حق کودکان ظلم کرد و فرصت بازی و حضور در میان همسن و سالان آن‌ها را گرفت. این مطلب را می‌توان تأیید کرد اما حجم زیادی از این مشکل توسط پدر و مادر در خانه قابل جبران است.

دکتر مهتاب نظری، متخصص بیماری‌های کودکان (اطفال)، در این رابطه با اشاره به سبک زندگی جدید خانواده‌ها که در اثر محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های رفت و آمدی بعد از شیوع کرونا به وجود آمده است، تصریح کرد: ما بزرگترها وقتی تغییری در زندگی‌مان ایجاد می‌شود و یا تنش و استرسی بر ما تحمیل می‌شود مکانیسم‌های دفاعی زیادی داریم؛ با دوستان، همکاران و آشنایان در این رابطه صحبت می‌کنیم؛ درکمان از موضوع واقعی‌تر خواهد بود؛ اطلاعات بیشتری از طریق منابع پزشکی و غیره به دست می‌آوریم و موارد دیگر و در کل راحت‌تر با تنش ایجاد شده کنار می‌آییم اما در بچه‌ها این طور نیست.

وی افزود: سبک زندگی جدید تحمیل شده در اثر رعایت پروتکل‌های بهداشتی موجب محروم کردن بچه‌ها از بازی و تعامل با هم سن و سالان و اقوام شده است. بازی کردن و رفت و آمد با اقوام روش‌های خوبی بودند برای تقویت مهارت‌های اجتماعی و علاوه بر آن سبب تخلیه هیجان و اضطراب به ویژه در شرایط کنونی مشکلات اقتصادی خانواده و فشار روانی ناشی از شیوع کرونا که استرس و اضطراب مضاعفی را به خانواده‌ها وارد کرده است، بودند.

اما در این شرایط اجباری، سرگرم کردن کودکان درون خانه و بدون تعامل و رفت و آمد با دیگران یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها است که هم سبب رشد و تخلیه کودک می‌شود، هم محیط خانه را با نشاط می‌کند و هم تا حدی محرومیت‌های به وجود آمده را جبران می‌کند.

در این گزارش به بیان راه‌های بانشاط کردن خانه و سرگرم کردن کودکان در شرایط شیوع کرونا می‌پردازیم.

*بازی‌های خانگی

بازی یعنی زندگی کودک. کودک با بازی آموزش می‌بیند، با بازی تربیت می‌شود و رشد می‌کند، با بازی احساسات خود را بیان می‌کند و با بازی تخلیه می‌شود.

بازی‌های زیادی هستند که می‌شود درون خانواده آن را انجام داد. اکثر این بازی‌ها نیاز به ابزار خاصی نداشته و در همه خانواده‌ها قابل انجام است. اکنون که هم والدین و هم کودکان مجبورند در خانه باشند، باید محرومیت فرزندانمان از حضور در کنار هم سن وسالانشان را جبران کنیم و با وقت گذاشتن بیشتر با آن‌ها بازی کنیم.

با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان به لیست فراوانی از بازی‌های قابل انجام در خانه دسترسی پیدا کرد. برای این منظور همچنین می‌شود کتب مختلفی را نیز مطالعه کرد که از آن جمله کتاب «بازی بازوی تربیت» است که در آن فهرستی از بازی‌هایی که در تربیت کودک تأثیر مثبت دارد، آمده است.

در بین بازی‌هایی که می‌توان با کودک در خانه انجام داد برخی بازی‌ها صرفاً جنبه سرگرم کنندگی دارد، اما بعضی دیگر علاوه بر سرگرم کنندگی فواید دیگری نیز دارند. به عنوان مثال خمیر بازی که می‌تواند اغلب کودکان را ساعت‌ها سرگرم کند، موجب ورزیدگی دستان و انگشتان کودک نیز شده و خلاقیت کودک را نیز شکوفا می‌کند.

همچنین بازی بدون محدودیتی مانند آب بازی با کودک در حمام می‌تواند به خوبی انرژی کودک را تخلیه کند که البته چنین بازی‌ای اگر با رعایت اسراف نکردن آب تا حد امکان باشد، بسیار بهتر خواهد بود.

در موضوع بازی یک نکته تربیتی بسیار حائز توجه است و آن این که بسیاری از خانواده‌ها بازی را در اسباب بازی‌های متنوع تعریف می‌کنند اما این مسأله چند آسیب دارد؛ اول این که خرید اسباب بازی زیاد سبب لوس بار آمدن کودک می‌شود و در برهه‌های دیگر زندگی‌اش وی را با مشکل مواجه می‌کند، دوم این که کودک بیشتر از اسباب بازی نیاز به همراه برای بازی دارد لذا سعی نکنید با خرید اسباب بازی نقش خود در کنار وی را کمرنگ کنید؛ سوم این که بنا بر اعتقاد روان شناسان اسباب بازی کمتر کودک را مجبور می‌کند در بازی با همان تعداد محدود اسباب بازی خود خلاقیت به خرج داده و این موضوع سبب رشد خلاقیت در کودک می‌شود؛ چهارم این که شرایط بد اقتصادی کنونی و گرانی‌ها طبیعتاً اجازه خرید تعداد زیادی اسباب بازی را به اغلب خانواده‌ها نمی‌دهد.

در مبحث بازی نباید از بازی پدر و مادر و فرزندان بدون اسباب بازی غافل شد. کشتی گرفتن، جنگ بالشت، در آغوش گرفتن و بوسه باران کردن فرزندان و از این قبیل وقت گذاشتن پدر و مادر برای فرزندان نباید مورد غفلت واقع شود.

*بازی‌های دیجیتالی

بازی‌های دیجیتالی یکی از ارزان‌ترین، آسان‌ترین، آرام‌ترین و ماندگارترین راه بازی کردن کودکان است اما آسیب‌های بسیار زیادی دارد که اگر تحت کنترل والدین نباشد نه تنها سبب تربیت بهتر و ایجاد فضای نشاط و رشد برای کودک نمی‌شود بلکه مشکلات جسمی و روحی برای وی در پی خواهد داشت.

پیشنهاد ما اولاً پرهیز از آشنا کردن کودکان با این بازی‌ها در سال‌های ابتدایی زندگی است و ثانیاً قرار دادن یک مدت مشخص در روز برای بازی‌های این چنینی است مانند 1.5 ساعت در روز.

سرگرم شدن بیش از حد به این بازی‌ها می‌تواند سبب گوشه‌گیری کودکان و اختلال در روابط اجتماعی ایشان، سبب بروز مشکلاتی در فیزیک کودک مانند قوز کردن در صورت عدم رعایت ارگونامیک کار و طرز صحیح نشستن و در دست گرفتن تبلت، تلفن همراه و یا رایانه، اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای و دیجیتالی، عدم تمایل نسبت به بازی‌های فیزیکی و سنتی که بیان شد بسیار در رشد و تربیت و تخلیه کودک مؤثرند و مشکلات دیگر شود.

بازی‌های رایانه‌ای و دیجیتالی کودکان حتماً باید با نظارت والدین باشد از نظر انتخاب بازی و از نظر میزان سرگرم شدن با آن و همچنین از این نظر که کودک در رایانه، تبلت یا تلفن همراه در مدت در نظر گرفته شده تنها به بازی اجازه داده شده بپردازد و از دسترسی به سایر قسمت‌های ابزار الکترونیکی ما در این مدت منع شود.

*ارتباطات تصویری و صوتی

با محرومیت خانواده‌ها و کودکان از رفت و آمد با دیگران، علاوه بر این که کودک از بازی با هم سن و سالان خود محروم شدند، از آغوش گرم فامیل و محبت ایشان و صحبت کردن با آن‌ها نیز محروم شده‌اند.

برقراری ارتباط تلفنی و یا تصویری در بستر فضای مجازی فامیل مانند عموها و خاله‌ها و یا حتی هم سن و سالان و دوستان کودک با او می‌تواند مقدار زیادی از این محرومیت اجباری را جبران کند.

*هنر

نقاشی با مداد رنگی و مداد شمعی، نقاشی با آبرنگ، ساخت کاردستی با کاغذ و چوب و مقوا و پارچه، خلق اثر هنری با رنگ انگشتی و از این قبیل از جمله تفریحات هنری و سرگرم کننده سالمی هستند که می‌تواند ساعت‌ها کودک را مشغول کند.

زیبایی رنگ‌ها و لذت ساخت یک کاردستی زیبا آن قدر جذاب است که می‌تواند موجب شود کودک دوست داشته باشد مرتب تجربه‌های این چنین داشته باشد.

خرید کتب رنگ آمیزی در این زمینه بسیار مورد توجه کودکان واقع می‌شود.

*کارتون

مشاهده کارتون می‌تواند کودک را پای تلویزیون میخکوب کند اما باید توجه داشت این مسأله نیز باید کنترل شده باشد. این که چه محتوا و مطالبی از طریق کارتون به کودکانمان القا می‌شود و یا این که چه آسیب‌هایی در تماشای تلویزیون برای فرزندانمان محتمل است، باید به طور جدی مورد توجه والدین باشد.

شبکه پویا و نهال صدا و سیما منبع خوبی برای مشاهده کارتون است اما می‌توان با جستجو در اینترنت به آرشیوی از انواع انیمیشن‌ها و کارتون‌های جذاب و مفید دسترسی پیدا کرد که می‌تواند در مواقعی که که فرصت وقت گذاشتن برای کودکمان را نداریم و یا حوصله کودک در خانه سر رفته است، او را مشغول کند.

کارتون‌های جذابی هستند که برنده جوایز بین المللی شده‌اند و می‌توانند به عنوان یک محتوای جذاب و آموزشی کودکمان را سرگرم کنند.

در این رابطه وبسایت رایگان آپ تی‌وی و تبیان و یا اپلیکیشن روبیکا و منابع دیگر می‌توانند کمک کننده باشند. البته اگر کارتونی دانلود کردید که از وبسایت‌های غیررسمی گرفته شده‌اند و تولید کشورهای خارجی هستند، پیشنهاد می‌کنیم قبل از گذاشتن آن برای کودک خودتان چک کنید که دارای محتوای منفی مانند صحنه‌های ترسناک و فرهنگ منحط غربی نباشد و قبل از پخش برای فرزندتان آن بخش را حذف کنید و یا موقع پخش با جلو زدن کارتون، این صحنه‌ها را در مقابل فرزندانتان به نمایش نگذارید.

*طبیعت گردی

رفتن به طبیعت اطراف شهرها و دور شدن از محیط خانه یک گزینه دیگر برای سرگرم کردن کودکان و بانشاط تر کردن ایشان است. تغییر محیط به خودی خود جذاب و لذت بخش است واگر با بازی‌های میدانی همچون گرگم به هوا و خاک بازی و یا طبیعت گردی و یا ورزش‌های نظیر دویدن و کوهنوردی همراه باشد اثر دوچندان و مضاعفی خواهد داشت.

*رفتن به پارک های خلوت

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت و اذعان متخصصان داخلی کشور، احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق سطوح بسیار کم است. احتمال وجود داشتن پارک‌ها و فضای سبز خلوت در هر شهری و در هر منطقه‌ای به ویژه در ساعات اداری بسیار محتمل است. از این فرصت برای بردن فرزندانتان به پارک و بازی دادن او با اسباب بازی‌های پارک مانند تاب و سرسره و یا حتی وسایل ورزشی پارک استفاده کنید.

همچنین در فضاهای این چنینی می‌توانید از یک پیاده روی خانوادگی لذت برده، هم تفریح کنید، هم وقت بیشتری را با فرزندانتان بگذرانید، هم با خارج کردن او از محیط خانه، حال و هوای او را تغییر دهید و هم ورزش کنید.

این پیاده روی علاوه بر پارک می‌تواند در کوچه‌ها و خیابان‌های خلوت که خالی از جمعیت زیاد است نیز می‌تواند با رعایت دستورات بهداشتی انجام شود.

*صحبت کردن

بخش عظیمی از نیازهای تفریحی و سرگرمی کودک را می‌توان با صحبت کردن تأمین کرد. این صحبت کردن می‌تواند قصه گویی باشد، می‌تواند پرسش و پاسخ راجع به خدا و زندگی و سایر مسائل وجودی باشد که بسیار مورد توجه کودک قرار می‌گیرد، می‌تواند راجع به نحوه درست شدن وسایل مختلف و یا نحوه کار کردن وسایل باشد که بنا بر تجربه برای کودک جذابیت زیادی دارد و یا حتی گوش دادن به حرف‌ها و صحبت‌ها و احساسات کودک باشد.

پرسیدن از کودک راجع به علایق او و نشستن پای صحبت‌های او علاوه بر سرگرم کردم بچه‌ها موجب برقراری از تباط قوی‌تر آن‌ها با والدین و صمیمیت بیشتر خواهد شد.

مطالعه انواع کتب قصه و داستان می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد که برای این منظور می‌توان از کتب مذهبی، داستانی و غیره بهره برد. تعداد زیادی از این قصه‌ها را می‌توان با جستجو در اینترنت و یا شبکه‌های اجتماعی و موبایلی نیز پیدا کرد.

*حفظ قرآن کریم

ماندن در خانه یک فرصت اجباری و خوب برای پرداختن بیشتر به قرآن کریم برای بزرگترها و همچنین یاد دادن قرآن کریم به کودکان است. برای این کار می‌توان با روش‌ها، کتاب‌ها و مؤسساتی که از راه دور حفظ قرآن کریم به کودکان را دنبال می‌کنند، آشنا شد و دستورات آن‌ها را پیگیری کرد.

آشنا کردن کودک با قرآن کریم بدون شک در زندگی او نقش مهمی خواهد داشت و زمینه یک زندگی واقعی بر اساس فرهنگ قرآنی را فراهم خواهد کرد.

تاکنون آن چه صحبت شد از نقش پدر و مادر در تربیت و سرگرم کردن کودکان است اما اکنون قصد داریم توجه خانواده‌ها را به یک نکته اساسی جلب کنیم و آن تعدد فرزندان است. حتماً خانواده‌هایی که بیش از یک فرزند دارند این را تجربه کرده‌اند که فرزندانشان چگونه می‌توانند یکدیگر را سرگرم کنند و برای هم دوستانی صمیمی باشند. هر چه تعداد این فرزندان بیشتر باشد، این مسأله بیشتر دیده می‌شود.

این طور بخش اعظمی از بار بازی و سرگرم کردن کودک از دوش والدین که در دنیای امروز کمتر فرصت و وقت برای پرداختن به فرزندان و کودکانشان پیدا می‌کنند، برداشته می‌شود.

این موضوع بارها بیان شده است اما اثرات سال‌ها شعار غلط «فرزند کمتر زندگی بهتر» و مشکلات اقتصادی کمی مانع از آن شده است ولی توجه به آموزه‌های دینی، هشدارهایی در رابطه با آینده جامعه در صورت ادامه روند کنونی در فرزندنیاوری می‌تواند نظرات خانواده‌ها را عوض کند.

در این روزها که افراد زیادی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدند، دیدیم که خانواده‌هایی که چندین فرزند داشتند در مراقبت از فرد بیمار خیلی با مشکل مواجه نبودند اما آن‌ها که تنها یک یا دو فرزند داشتند، همه بار مراقبت بر عهده این یک و یا دو فرزند بود که بسیار آزاردهنده و مشکل ساز شده بود.

در مورد همه موارد بالا وبسایت‌های تجربه‌نگاری هستند که بسیار راهگشا و کمک کننده‌اند. کافی است کمی وقت بگذارید و آن‌ها را پیدا کنید. وب سایت‌هایی که والدین نظراتشان را راجع به فلان بازی دیجیتالی یا فلان کارتون و انیمیشن بیان کرده‌اند.

در شرایطی کنونی که مهدهای کودک نیز تعطیل شده‌اند، این شرایط اجباری را به عنوان یک فرصت ویژه برای خود برای تربیت بهتر فرزندتان در نظر گرفته و با مدد گرفتن از کتب و محتوای آموزشی تأیید شده و قابل اطمینان، به تربیت هر چه بهتر فرزند خود در عین سرگرم کردن وی بپردازید.

گزترش از احسان جدیدی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد