صفحه اصلی » اقتصادی » آیا با برجام اقتصاد کشور گلستان می شود؟

آیا با برجام اقتصاد کشور گلستان می شود؟

به طور کلی برجام و نگاه به بیرون به خوبی در این هشت سال مشخص شده است که درمان درستی برای مشکلات کشور نبوده و فقط زمان برای حل مشکلات اینگونه تلف خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۸ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ بدون شک تحریم ها در حرکت اقتصادی کشور تاثیر گذار است و شاید این موضوع در بین تمامی مسئولان و کارشناسان اقتصادی پذیرفته شده است و  می توان اثرات آن را در بسیاری از موارد مشاهده کرد، اثراتی که مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد و حتی در مسائل غیر اقتصادی نیز وارد ساخته است و امروز بسیاری از مردم این اثرات را در زندگی خود حس می کنند.

اما در تحریم ها اختلاف نظرها از جایی شروع می شود که بحث در مقابله با آن و راه حل ها و اقداماتی در این زمینه باید انجام شود، شروع می شود و این اختلافات نیز بسیار عمیق است؛ البته عمیق بودن اختلافات به معنای راه های کاملا متفاوت نیست چرا که عبور از تحریم ها فقط با رفع نیازی از آن تحریم امکان پذیر است که در غیر این صورت همیشه این فرصت تحریم را زنده نگاه خواهد داشت.

در حالی که بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقد هستند نیاز است توانمندی در مقابله با تحریم ها را باید در داخل ساخت و در عین حال با جهان نیز گفت و گو کرد اما یک تفکر عمده مشکلات و رفع تحریم را در گفت و گو خلاصه کرد که توانست در یک رابطه امتیازهایی را بگیرد و البته امتیازهایی را بدهد و برجام را ایجاد کرد.

از اینکه برجام خوب یا بد بود و چه طرفی برد می کرد که بگذریم برجام توسط کشور ما اجرا شد اما چه قبل از خروج آمریکا و چه بعد از آن به خوبی مشخص شد که برجام برای کشور ما آورده ای ندارد و ما در بسیاری از زمینه ها که یکی از آن اقتصادی بود دچار مشکل شدیم و در واقع دشمن نیز از کارآمدی تحریم ها با این اتفاق بیشتر استفاده کرد.

حتی کار به جایی رسید که ما در برجام نقض شده هم ماندیم و تلاش کردیم که از اروپایی ها چیزی برای ما به دست آید که بعدا مشخص شد اروپایی ها نیز حتی در تجهیزات پزشکی نیز جز حرف برای ما آورده ای نداشتند؛ و ما همچنان بر برجام پافشاری کردیم.

اما در این روزها دوباری احیای برجام با تغییراتی که در دولت آمریکا شکل گرفته است، داغ شده است و خوش بینی هایی در باره برجام ایجاد دشه است اما این سوال وجود دارد اگر برجام دوباره احیا شود وضعیت کشور چگونه خواهد شد؟

در مورد این موضع باید دید برجام در زمان احیا چه دستوردهایی را برای ما داشته است اما در کنار این موضوع چند نکته نیز بسیار حائز اهمیت است؛ آنچه روشن شده این است که این تصمیم به راحتی می تواند از طرف های غربی بهم بخورد و آن ها خارج شود از این رو هیچ شرکتی برای سرمایه گذاری بلند مدت به ایران نخواهد آمد چرا که می داند به راحتی اینگونه نخواهد توانست کار انجام دهد.

همچنین اگر فرض بگیریم مراوده های بانکی برای ایران شکل گیرد تجربه گذشته نشان داده است که به راحتی پول های دولتی و سرمایه گذاران خصوصی در بانکهای خارجی بلوکه می شود از این رو نمی توان برای آن وضعیت ایمنی در نظر گرفت و شاید شرایط را در این باره نیز بدتر کند؛ البته برجام در گذشته نیز مشخص کرده است که علی رغم تبلیغات گسترده ای که از آن می شود هنوز در برخی از موارد ایراداتی دارد، که برخی چرخه های اقتصادی را لنگ می گذارد.

و این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که ما همیشه با تعامل با دنیا آنچه را که می خواهیم در زمینه واردات به ما نمی دهند و درست آنچه را که در داخل خود کفا هستیم به ما می دهند و همیشه از غفلت مسئولان و سودجویی افرادی ریشه به تولید داخل زده و به این سبک بسیاری از تولیدی های خود را از بین می بریم.

شاید برخی این موضوع را مطرح کنند که در چند روز اخیر و در پی اخبار مثبت از مذاکرات ما با کاهش قیمت ارز و برخی دیگر از کالاها رو به رو هستیم که باید در جواب گفت این اتفاقات بازار بیشتر از عامل روانی از تبلیغات نشات گرفته است و خیلی زود اگر در داخل راهکاری ایجاد نشود در مدارهای قبلی خود قرار می گیرد و نکته جالب این است که حتی با تبلیغات شدیدی که نیز انجام می گیرد بازار آنچنان تاثیر روانی نگرفته است و بسیاری از زمینه همچنان صعود کردند.

به طور کلی برجام و نگاه به بیرون به خوبی در این هشت سال مشخص شده است که درمان درستی برای مشکلات کشور نبوده و فقط زمان برای حل مشکلات اینگونه تلف خواهد شد.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد