صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » «مناظره دکتر و پیر»: کتابی که ساواک از خواندنش نگران بود

یادی از جوانمرد فاضل شهید سید عبدالکریم هاشمی نژاد؛

«مناظره دکتر و پیر»: کتابی که ساواک از خواندنش نگران بود

ساواک در این اسناد به درستی به تاثیر آثار قلمی این شهید بخصوص کتاب «مناظره دکتر و پیر» در میان نسل جوان اشاره می‌کند. بررسی اسناد نشان می‌دهد که سازمان اطلا‌عات و امنیت رژیم شاهنشاهی از افزایش موقعیت اجتماعی شهید هاشمی نژاد هراسان بود…

تاریخ انتشار: ۱۲:۱۳ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛  شهید حجت الاسلام سید عبدالکریم هاشمی نژاد دبیرکل حزب جمهوری اسلامی در استان خراسان بود که در مهرماه 1360 به شیوه انتحاری در ساختمان حزب جمهوری مشهد به شهادت می رسد. وی از جمله شهدای شاخصی است که اگرچه همان سال های نخست انقلاب به شهادت رسید اما فعالیت های این «جوانمرد فاضل- تعبیر امام خمینی(ره)» در دوران پیش از انقلاب به اندازه ای گسترده و عمیق بود که دین خود را ادا کرده است.

کتاب منحصر به فرد «مناظره دکتر و پیر» به قلم این شهید بزرگوار است که با لطایف ادبی و مطالب علمی، احکام، تعالیم و اعتقادات اسلامی را توضیح می دهد. وی برای پرهیز از سبک نگارش معمول کتاب‌های دینی، نوشتار خود را در قالب بحث و گفتگو میان پیرمرد و دکتر جوانی که با قطار به مسافرت می‌روند، تنظیم کرده است. جوان پرسش‌ها و شبهاتی را درباره تعالیم و عقاید اسلامی مطرح می‌کند، و پیرمرد به آنها پاسخ می‌دهد.

خطرناک ترین و در ضمن ناشناخته ترین و پنهان ترین قیافه استعمار غربی، امپریالیسم فرهنگی است… شهید هاشمی نژاد می دانست که غرب برای تحقیر مسلمین به تحریف تاریخ و وارونه جلوه دادن اسلام و توهین به مایه های اصلی غرور و عظمت مسلمانان پرداخته است و او هم آگاهانه برای مقابله با این توطئه به «تحقیر» اروپائیان می پردازد.

عناوین برخی مباحث کتاب بدین قرار است: محمد مرد بی‌نظیر، مسابقات در اسلام، سخنی در مورد سید جمال، اعتراف عجیب ابوسفیان، علت واقعی نفوذ پیامبر اسلام (ص)، تولد حضرت مسیح (ع)، مساوات اسلامی، بررسی قوانین قضایی در اسلام، اعتراف عجیب دکتر گوستاو لوبون، صلح‌نامه حدیبیه و…

این کتاب در سالهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب در تیراژهای بالا منتشر شد اما تجدید چاپ و فروش آن متوقف گردید تا آنکه در جدیدترین اقدام در 30 آذر 1399 توسط نشر شاهد در 455 صفحه و با صفحه آرایی جدید تجدید چاپ شده است.

***

در ادامه برخی از اسناد ساواک در مورد شهید هاشمی‌نژاد و فعالیت‌های سیاسی و آثار فرهنگی او منتشر می‌شود. (منبع: نشریه یاد ایام، 1388، مهر شماره 50-1)

ساواک در این اسناد به درستی به تاثیر آثار قلمی این شهید بخصوص کتاب «مناظره دکتر و پیر» در میان نسل جوان اشاره می‌کند. بررسی اسناد نشان می‌دهد که سازمان اطلا‌عات و امنیت رژیم شاهنشاهی از افزایش موقعیت اجتماعی شهید هاشمی نژاد هراسان بود.

سند شماره ا
از: ساواک خلیج فارس
شماره: 7004/16/ه
به: مدیرت کل اداره سوم 225
تیمسار ریاست سازمان اطلاعات و امنیت کشور
کریم دیداری و شیخ عبدالمجید ذاکری
پیرو شماره 5832/ه 30/6/44
اخیرا تعدادی کتب توسط کریم دیداری به شیخ عبدالمجید ذاکری روضه‌خوان در اهرم داده که برایش در آن نواحی به فروش برساند و شیخ مذکور هم کتابها را در زیر عبای خود پنهان نموده به افراد و روسای ادارات رجوع و به هر نحو که شده با بیان جمله (شنیده‌ام شما مرد وطن‌پرستی هستید) به آنها می‌فروشد که اکنون یک جلد از آنها به نام «مناظره دکتر و پیر» که در آن انتقاداتی افراطی و تحریک‌آمیز و متعصبانه انجام گرفته و مامور ویژه این ساواک آن را خریداری نموده‌ است به پیوست تقدیم می‌گردد.
خواهشمند است مقرر فرمایید ضمن مطالعه از صفحه 373 تا 483 این کتاب چنانچه انتشار اینگونه کتب که اشکالات فراونی را برای این ساواک فراهم نموده بلامانع است به این ساواک اعلام تا از تضییع وقت جلوگیری به عمل آورده شود. در غیر این صورت مراتب به ساواک قم اعلام شود تا ترتیبی اتخاذ گردد که از چاپ این قبیل کتب در شهرستان قم جلوگیری به عمل آید.
رئیس ساواک فرمانداری کل بنادر و جزایر خلیج فارس سرهنگ مکری

سند شماره 2
به: ریاست ساواک استان خراسان (مشهد)
از: اداره کل سوم (316)
تاریخ: 21/6/49
شماره: 2862/316
درباره: سید عبدالکریم هاشمی نژاد
عطف به 11389/9ه 15/5/49
به طوری که استنباط گردیده یاد شده در آینده موقعیت مناسبی کسب و یقینا وجهه قابل توجهی در اجتماع بدست خواهد آورد.
علیهذا خواهشمند است دستور فرمایید از هم‌اکنون ترتیبی اتخاذ گردد که ضمن تحبیب از او به نحو مقتضی همایش جلب و مراتب را با تعیین تاریخ عزیمتش به تهران باین اداره کل اعلام دارند.
مدیر کل اداره سوم
مقدم

سند شماره 3
گیرنده: ریاست ساواک تهران(ه3)
عطف به 14976/20ه 5/3/49 جهت اطلاع و در صورتی که یاد شده در تهران می‌باشد تعیین آدرس محل سکونت و تلفن وی و اعلام نتیجه.
آقای کمانگر اقدام نمایند. 26/9/49
فعلا اقدامی ندارد. کمانگر 26/6/49
10183

سند شماره 4
از: اداره یکم عملیات و بررسی
به: ریاست اداره دوم عملیات (بخش 225)‌
درباره: کتاب مناظره دکتر و پیر
کتاب فوق‌الذکر چاپ نهم از انتشارات موسسه مطبوعاتی فراهانی نوشته عبدالکریم هاشمی‌نژاد که از روحانیون مقیم مشهد می‌باشد به تعدادی در بوشهر توزیع گردیده است.
این کتاب مورد بررسی واقع شده و مطالب آن زننده انتقادآمیز و تحریک کننده می‌باشد. خواهشمند است دستور فرمایید به نحو مقتضی نسبت به جمع‌آوری و تجدید چاپ کتاب مزبور اقدام و نتیجه را اعلام فرمایند.ش

رئیس اداره یک عملیات و برسی لیقوانی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد