صاحب نیوز

hejabpix_ir_107

انقلاب اسلامی و تغییر جایگاه زنان در جامعه

پژوهشگر حوزه زنان گفت: جایگاه زنان به لحاظ شاخص های متعدد بعد از پیروزی انقلاب پیشرفت های کمی و کیفی داشته است و آنان را به بلوغ سیاسی اجتماعی رساند.

کدخبر: 1047624
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ @ ۱۳:۰۰


به گزارش صاحب نیوز؛ انقلاب اسلامی به عنوان بزرگترین «رویداد قرن بیستم» منشاء تحولات عمیق فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و … چه در داخل کشور و چه در سطح بین المللی شد. بدون شک یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، تحولات شگرف در حوزه زنان بود که زمینه فعالیت های سالم و تاثیرگذار آنها در بخش‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و … را فراهم کرد تا نیمی از جمعیت کشور بتوانند با حفظ کرامت، نقش موثری در شکل‌گیری نهادها و دستگاه‌های مختلف اجرایی و قانونگذاری کشور داشته باشند.

پیروزی انقلاب اسلامی، موجب شد چهره جدیدی از زن ایرانی به دنیا معرفی شود که مشخصه بارز آن دینداری، آگاهی و مسئولیت‌ پذیری است و همین ویژگی، اصلی‌ترین پشتوانه برای تداوم حضور فعال زنان در عرصه‌های مختلف کشور محسوب می شود.

در جامعه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به‌ دلیل حاکمیت فرهنگ بیگانه و شکل‌گیری یک بافت اجتماعی خاص، هرگونه تحرک و فعالیت سیاسی از زنان مسلمان سلب شده بود. جامعه پیش از انقلاب در قبال نقش و جایگاه زن دو گونه نگرش داشت: نگرشی که زن را عنصری زیبا، افسونگر، تنوع‌آفرین و گذراننده اوقات فراغت هوسبازان می‌دانست و نگرشی که زن را همچون پیچک ضعیفی معرفی می‌کرد که تاب هیچ مقاومتی در مقابل طوفان حوادث ندارد و انتظار هیچ کار جدی و مهمی از او نمی توان داشت.

زن در صحنه اجتماعی آن روز الهه دلفریبی بود که تنها نقش دلبری خویش را خوب می‌دانست، زندگی او عاری از هدف بود و عمر خود را در تاریکی و بی‌خبری سپری می‌کرد. با روشن‌شدن اولین شعله‌های انقلاب، زن ایرانی که قبل از آن تنها ایفاگر نقشی بسیار ساده و ناقص و بی‌خبر از نقش سازنده و ارزشمند خود بود، حصار بی‌بندوباری را درهم شکست، قیام کرد، همپای مردان جامعه به مبارزه برخاست و بدعتی نو گذاشت.

با دكتر مرضیه شعربافچی زاده مدرس دانشگاه تهران، پژوهشگر حوزه زنان و دانشجوی دكترای حقوق زنان در اسلام دانشگاه تربیت مدرس در خصوص جایگاه زنان در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید:

جایگاه زنان در انقلاب اسلامی نسبت به قبل از پیروزی انقلاب چه تفاوتی دارد و چه اندازه رشد و پیشرفت کرده است؟

در بررسی آمار کمی رشد جایگاه زنان نسبت به قبل از پیروزی انقلاب می بینیم تعداد زنان ورزشکار مدال آور، تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، تعداد ورودی زنان به دانشگاه ها چندین برابر شده حتی در برخی رشته ها نسبت زنان به مردان 60 به 40 است علاوه بر این زنان به حوزه صنعت و اشتغال در بخش های خصوصی و دولتی نیز وارد شده اند در بسیاری از موارد دیگر هم که بررسی کنیم رتبه زنان به شدت رشد و ارتقا پیدا کرده است.

گرچه براساس آمارهای توسعه جهانی بسیاری از شاخص های ملی توسعه را داریم اما نکته ای که باید مورد توجه قرار داد این است که اولا شاخص های توسعه را چه کسی تعیین کرده است و دوم اینکه سنجش ما از وضعیت زن در زمان قبل و بعد از پیروزی انقلاب باید براساس شاخص های توسعه ای که دیگران تعیین کرده باشد یا چیز دیگری باید باشد.

حتی اگر انقلاب هم اتفاق نیفتاده بود اوضاع کشور در سال های پایانی حکومت پهلوی به سمتی می رفت که این رشد کمی که امروز اتفاق افتاده را شاید به مقدار کمتر را شاهد باشیم جامعه نزدیک انقلاب این قدر بسته نبود که شاهد این اتفاقات نباشیم زنان کم کم در حال ورود به دانشگاه و برخی مشاغل بودند. اما آن چیزی که معیار سنجش ما در انقلاب است رشد و توسعه کمی نیست بلکه باید کیفیت پیشرفت را مد نظر قرار دهیم و اینکه کیفیت پیشرفت جایگاه زنان در انقلاب اسلامی نسبت به دوره طاغوت چه تفاوتی کرده است.

جایگاه ویژه ای که خداوند برای زن مقرر فرموده چگونه باید ارزیابی شود؟

باید ثابت کنیم جایگاه زنان به لحاظ شاخص های متعدد بندگی، فعالیت های سیاسی اجتماعی، کیفیت مادری، اشتغال و تحصیل در انقلاب اسلامی هر دو نوع پیشرفت کمی و کیفی را داشته است. حال و هوای انقلاب و نوای حضرت امام(ره) زنان ما را به چنان بلوغی رساند که باعث شد پیش قدم در قیام بر علیه طاغوت شده و مردان را به صحنه مبارزه بکشانند بطوریکه امام (ره) فرمودند اگر زنان نبودند انقلاب به پیروزی نمی رسید.

پس از پیروزی انقلاب و در در دوران دفاع مقدس در خط مقدم میدان های نبرد متفاوت جنوب، نیز زنان به شدت فعال بودند و حمایت خود را از انقلاب و مردان دریغ نکردند این رشد کیفی بود که در زنان ما بوجود آمده بود قبل از پیروزی انقلاب زنان درون خانه و به دور از تحرکات سیاسی اجتماعی بودند البته فضای حکومت هم به زنان متدین ما اجازه ورود نمی داد با اتمام جنگ تحمیلی و در دوران سازندگی نقش ها هم متفاوت شد.

ما امروز هم زنان به بلوغ سیاسی رسیده انقلابی داریم و هم با نسلی مواجهه هستیم که همان زنان به بلوغ رسیده که باعث پیروزی انقلاب و نابودی رژیم طاغوت شدند نتوانستند تا حدی آرمان هایی که برای آنها مبارزه کرده و انقلاب را به پیروزی رساندند را به نسل بعد منتقل کنند و آنها را از خیانت های حکومت پهلوی آگاه کرده و تفاوت های جایگاه زنان در زمان قبل و بعد از پیروزی انقلاب را بازگو کنند همین توضیح ندادن برای نسلی که دوران طاغوت را ندیده، نسلی که حضرت امام(ره) و همبستگی مردم برای پیروزی انقلاب را ندیده و سختی های زمان جنگ را درک نکرده باعث شد ما با دو دسته از زنان مواجهه باشیم دسته اول جوانانی به شدت پایبند به آرمان های انقلاب همان جوانان مومن انقلابی مد نظر حضرت آقا و دسته دوم که هیچ نمی دانند نه اینکه معاند باشند بلکه در جریان نیستند و این ثمره کوتاهی همان نسلی است که خودش انقلاب کرد و طعم پیروزی آن را چشید ولی فراموش کرد که همان ارزش ها را به فرزندان خود منتقل کند.

با این حال بعد از پیروزی انقلاب جایگاه زنان براساس منویاتی که امامین انقلاب به آن معتقد بودند و حضرت امام(ره) فرمود زن انسان ساز است همانگونه که قرآن انسان ساز است و اهمیتی که امام در قیام و حضرت آقا در حکومت داری نسبت به زنان دادند و روی این مسئله تاکید داشتند بیانگر توجه ویژه سردمداران انقلاب نسبت به جایگاه زن در انقلاب است می خواهند از این نیمی از جامعه نه به لحاظ آماری بلکه به عنوان کسانی که نقش سازنده و اثرگذار در پیشبرد انقلاب داشته حضور موثرتری در عرصه ها داشته باشد.

آن عده ای از بانوان که این امر عظیم که امامین انقلاب بر عهده آنان گذاشته و مسئولیت را درک کرده اند امروز پای کار انقلاب هستند و کمک می کنند همین تلاش برای پیشرفت و بالا بردن کیفیت دانسته ها، بالا بردن حضور اجتماعی، ادامه تحصیل، بالا بردن ابعاد بندگی، مادری و زندگی خانوادگی، همه اینها نشان دهنده این است که می خواهند جایگاه زن برتر و بالاتر از قبل باشد و بتواند برآورده کننده منویات امامین انقلاب باشند.

امروزه با گذشت بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب شاهد هستیم دنیای غرب در ادامه دشمنی ها با انقلاب اسلامی با استفاده از بسترهای فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای نگاه ابزاری از زن را در جامعه ما ترویج می دهد چگونه می توان این انحرافات را جلوگیری کرد؟

ارزش های والای انسانی و انقلابی برای نسل جدید توضیح داده نشد و معادلی ندارند از شبکه های اجتماعی معاند مواردی را دریافت می کنند که در راستای اهداف و ارزش های انقلاب و اسلام نیست هیچ معادلی را هم از طرف جناح انقلابی و جامعه اسلامی دریافت نمی کنند همین باعث شده که گزینه دیگری برای انتخاب نداشته باشند از طرفی زبان شبهه هم شیرین و دلچسپ است و به دل می نشیند شبهه انداختن همیشه راحت تر از پاسخ دادن به شبهه است براحتی احساسات تعدادی از جوانان را تحت تاثیر قرار می دهند و کار مشکل جناح انقلابی پاسخ دادن به شبهات است به همین دلیل ما باید خودمان وارد میدان شده و کار ایجابی انجام دهیم به جای اینکه منتظر باشیم دشمن توپ را به زمین ما بیندازد و ما به دنبال آن باشیم.

باید نقش موثر داشته باشیم اگر امروز جوانان دهه 70 و نیمی از دهه 80 را از دست داده ایم ولی باید حواسمان به نیم دیگر دهه 80 و دهه 90 باشد هم در آموزش دادن و هم در ارتباط موثر گرفتن با آنها مراقبت کنیم به روحیات آنها و آموزش های همسطح و زمان آنها توجه شود در معرفی امام(ره) و انقلاب و اهداف، آرمان ها و منویات امام(ره) و حضرت آقا و ارزش های انقلاب و اینکه قرار است این انقلاب زمینه ساز ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه شود تلنگری به وجدان آنها زده شود تا در ایجاد جامعه مهدوی کمک کننده باشند.

برای اینکه نوجوانان دهه دوم 80 و دهه 90 تحت تاثیر کسانی که از آرمان های اسلام و انقلاب آگاه نشدند قرار نگیرند می توانیم شبکه های مجازی، مدارس و فوق برنامه های مدارس را در اختیار بگیریم، تولید محتوای مناسب داشته باشیم جوانان دهه 70 و 80 که از آرمان های اسلام و انقلاب فاصله دارند از شبکه های اجتماعی محتوا دریافت می کنند پس باید هم مقابله به مثل کرد و محتوای متناسب تولید کنیم و هم اینکه خودمان هم به صورت فعال پیش قدم شده و مبانی را معرفی کنیم تا اگر نوجوانان در شبکه های اجتماعی با شبهه ای مواجهه شدند پاسخ آن را از قبل شنیده باشند و کمتر تحت تاثیر قرار بگیرند.

انتهای پیام/