صفحه اصلی » سیاسی » گروه انقلابی مهدویّون یادگار شهید «مجید شریف واقفی»

گروه انقلابی مهدویّون یادگار شهید «مجید شریف واقفی»

یکی از اقدامات شهید شریف واقفی تأسیس گروه مبارز مهدویّون در اصفهان بود که این گروه در نهضت انقلاب اسلامی و پس از پیروزی انقلاب در دفاع مقدس شهدای بسیاری تقدیم به اسلام کرد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۸ - جمعه ۱۴۰۰/۰۲/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ حدود نیم قرن پیش در چنین روزی انقلاب اسلامی ایران یکی از یاران خود را از دست داد. 16 اردیبهشت 1354 مجید شریف واقفی به دلیل روی برگرداندن از منافقین کوردل، به دست ایشان ترور شده و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

سالروز شهادت مجید شریف واقفی بهانه‌ای شد تا پایگاه تحلیلی خبری صاحب نیوز به ثبت یکی دیگر از روایت‌های تاریخ معاصر ایران و اصفهان بپردازد. تأسیس گروه انقلابی و مبارز «مهدویّون» یکی از اقدامات انقلابی شهید شریف واقفی بود که روایت آن را از زبان مهدی عابدی، یکی از اعضای گروه مهدویّون و از پیشگامان انقلاب اسلامی ایران، خواهیم خواند:

*خفقان حاکم بر جامعه‌ی ستم دیده

رژیم شاهنشاهی به هیچ وجه نمی‌خواست زمینه روی کار آمدن یک حکومت مذهبی در ایران فراهم شود بنابراین بسیار حساس بود و هر مبارزه و مخالفتی با رژیم را در نطفه خفه می‌کرد. این شرایط اوضاع را بسیار حساس کرده بود و متدینین تحت فشار بوده و بی‌عدالتی به شدت افزایش یافته بود.

با آغاز نهضت امام خمینی -رحمة الله علیه- در سال 1342 که منجر به دستگیری و تبعید امام شد، برنامه رژیم شاهنشاهی با برنامه‌ریزی آمریکایی‌ها این بود که هر حرکتی علیه رژیم را به شدت سرکوب کرده و عوامل آن را دستگیر کند.

شدت فشار روی افرادی که می‌خواستند به نوعی با رژیم شاهنشاهی مبارزه کنند بسیار زیاد بود و اجازه قدرت گرفتن به گروه‌ها را نمی‌دادند و به شدت آن‌ها را دستگیر می‌کردند. این مشی رژیم منحوس پهلوی موجب شده بود جوانان مذهبی بین 13 تا 30 سال به ویژه در بین خانواده‌های مذهبی شهر اصفهان عموماً بغض و کینه‌ای نسبت به رژیم داشته و دست به فعالیت علیه رژیم بزنند.

منزل ما در یکی از محلات قدیمی اصفهان نزدیک به مقبره مرحوم مجلسی و میدان شهشهان و بازار دردشت قرار داشت و من از 16 سالگی به مسجد رفت و آمد داشتم، اهل کتابخوانی بودم و در فعالیت‌های مذهبی و سیاسی  مشارکت می‌کردم. در محله ما بسیاری از خانواده‌های مذهبی حضور داشته و علیه رژیم فعالیت می‌کردند تا جایی که جوانان مذهبی این محله نیز خود به خود مخالف رژیم بار می‌آمدند.

*تأسیس گروه مهدویّون و شهادت شریف واقفی و شاهکرمی

من سال 1351 وصل شدم به گروه اسلامی مهدویّون که جمعی از دوستانمان بودند. این گروه در سال 1350 توسط مرحوم مجید شریف واقفی و یکی از دوستانش به نام سید مهدی امیرشاهکرمی تأسیس شده بود. شریف واقفی و امیرشاهکرمی در دانشگاه آریامهر که بعد از انقلاب به نام دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام پیدا کرد، هم کلاسی بودند.

شریف واقفی ابتدا با مجاهدین خلق آن روز و منافقین امروز بود، بعد از پی بردن به تفکرات آن‌ها از ایشان جدا شد و آن موقع ساواک و برخی نفوذی‌های گروه مجاهدین خلق برنامه ریزی کردند و وی را به دلیل خروج از این گروه به شهادت رساندند.

بعد از تشکیل گروه مهدویّون، ساواک شریف واقفی را به شهادت رساند و شاهکرمی به همراهی تعدادی از اعضایی که در اصفهان و چند نفری که در دانشگاه صنعتی شریف جذب کرده بودند، مبارزات گروهی خود را ادامه دادند. شاهکرمی فرد زرنگی بود و ساواک به شدت به دنبال دستگیری او بود تا این که در سال 1354 بعد از این که تعداد قابل توجهی در اصفهان جذب گروه مهدویّون شده بودند گشت ساواک در میدان احمدآباد شاهکرمی را می‌بیند که همراه با یکی دیگر از اعضای دیگر گروه با موتور سیکلت در حال حرکت بودند. آن‌ها را تعقیب می‌کند تا به سمت خیابان جی می‌گریزند و در ورودی خیابان کردآباد کنونی با شلیک ساواک، آن‌ها هم با نارنجک‌هایی که همراه داشتند درگیر می‌شوند. در این قائله شاهکرمی به شهادت می‌رسد و سرنشین دیگر با وجود اصابت تیر به قوزک پایش، از روی یکی از دیوارهای باغات آن محل بالا رفته و فرار می‌کند. ساواک جنازه مهدی شاهکرمی را همراه خود برد و هیچ گاه تحویل خانواده‌اش نمی‌دهد و در آخر هم مشخص نشد این شهید انقلاب را کجا دفن کرده‌اند.

یکی از وقایع گروه مهدویّون شهادت همزمان پنج تن از اعضای این گروه بود. ابراهیم جعفریان از اعضای گروه بود که از خرداد 1354 مسئولیت گروه را به عهده گرفت. در آن زمان گروه شاخه‌هایی در تهران، تبریز و مشهد تشکیل داده بود. فعالیت‌های جعفریان ادامه داشت تا این که در سال 1355 شناسایی شده و تحت تعقیب ساواک قرار گرفت.

*ماجرای شهادت همزمان پنج نفر از گروه مهدویّون

جعفریان تصمیم می‌گیرد برای فرار از دستگیر شدن توسط ساواک، همراه با همسر و فرزند یک ساله‌اش به تهران مهاجرت کند. اما در آن جا نیز لو می‌رود. یکی از اعضای شاخه‌ی مشهد گروه به ایشان خبر می‌دهد که اوضاع در تبریز خوب است و بهتر است جعفریان به همراه خانواده‌اش به تبریز برود. جعفریان هم با فرزند و همسرش خانم طیبه واعظی و همچنین خواهرش فاطمه جعفریان و شوهر خواهرش آقای مرتضی واعظی که برادر همسرش نیز بود و از اعضای گروه بودند راهی تبریز می‌شوند و تا خرداد 1356 در یکی از محلات قدیمی و فقیرنشین تبریز خانه‌ای را اجاره کرده و در آن جا زندگی می‌کنند.

در این مدت ابراهیم جعفریان از طریق وسایل ارتباطی موجود با توجه به امکانات محدود در اختیار و با رعایت مسائل امنیتی با گروه مرتبط بود. تا این که در منطقه محل سکونت این خانواده گروه‌های مبارز تبریز، به بانکی حمله می‌کنند. این اقدام باعث می‌شود آن محدوده برای ساواک قرمز شود و زیر ذره بین مأموران ساواک که همه جا مستقر شده بودند قرار بگیرد تا بتوانند عوامل سرقت بانک را به دام بیاندازند.

یک روز که شهید جعفریان با کیف دستی‌اش از منزل بیرون می‌آید مورد شک ساواک واقع شده و بعد از بازرسی بدنی، وی را به اداره ساواک تبریز انتقال می‌دهند. آنجا بعد از صحبت با وی متوجه می‌شوند که اهل تبریز نیست و احتمال می‌دهند یکی از گروه‌های مبارز و از کسانی باشد که به بانک حمله کردند. لذا تصمیم می‌گیرند منزل جعفریان را تفحص کنند.

زمانی که ساواک می‌خواسته وارد منزل ابراهیم جعفریان بشود، چون در منزل مقداری نارنجک بوده، مرتضی واعظی و همسرش با آن‌ها درگیر می‌شوند ولی مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به شهادت می‌رسند و همسر ابراهیم جعفریان نیز دستگیر می‌شود. ساواک فرزند ابراهیم جعفریان را نیز با خود برده و تحویل شیرخوارگاه می‌دهد.

بعد از خبردار شدن کمیته مشترک ساواک از موضوع، دستور انتقال ابراهیم جعفریان و همسرش به تهران را می‌دهند. این دو نفر جداگانه زیر شکنجه‌های شدید ساواک قرار گرفته و کمتر از یک ماه  هر دو به شهادت می‌رسند ولی در حالی که ابراهیم جعفریان به عنوان مدیر گروه همه اعضاء را با مشخصات می‌شناخت، حاضر به همکاری با ساواک و افشای نام هیچ کدام از افراد تحت پوشش گروه و زیرشاخه‌ها نمی‌کند.

همزمان با دستگیری ابراهیم جعفریان در تبریز، برادر شهید مهدی شاهکرمی یعنی محمد شاهکرمی نیز در تهران توسط ساواک دستگیر می‌شود و وی نیز زیر شکنجه‌های ساواک به شهادت می‌رسد. بعدها در اسناد ساواک مشخص می‌شود پنج قبر در بهشت زهرای تهران متعلق به این پنج شهید گروه مهدویّون است.

گروه مهدویّون که سنگ بنای آن توسط شهید شریف واقفی بنا نهاده شد، شهدای دیگری نیز تقدیم انقلاب کرد و بعد از انقلاب هم پرورش یافتگان این گروه به جرگه رزمندگان دفاع مقدس پیوستند و بعدها شدند ذخایری که سینه به سینه آرمان‌های انقلاب را حفظ کرده‌اند.

انتهای پیام/ احسان جدیدی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد