صفحه اصلی » استان اصفهان » لنجان » سیاست جدید واشنگتن برای ناامن کردن مهمترین راه ارتباطی تهران به بغداد+ نقشه میدانی و عکس

سیاست جدید واشنگتن برای ناامن کردن مهمترین راه ارتباطی تهران به بغداد+ نقشه میدانی و عکس

همزمان با ادامه مذاکرات هسته ای ایران، ائتلاف غربی _ عربی _ صهیونیستی قصد ناامن کردن مناطق مرزی مشترک ایران با کشور عراق را دارند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۵ - جمعه ۱۴۰۰/۰۲/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ به نقل از صدای لنجان؛ آمریکایی ها همزمان با مذاکرات هسته ای تلاش جدیدی را برای فشار بر تهران آغاز کرده اند که مبدا آن را باید در مرزهای مشترک ایران و عراق و استان دیاله جست وجو کرد.

رزمندگان عراقی در هفته های اخیر دور جدیدی از عملیات امن سازی مناطق شمال شرق استان دیاله و هم مرز با ایران را آغاز کرده اند که آلوده به عناصرمخفی گروه تروریستی داعش می باشد.

عملیات امن سازی این مناطق از سوی رزمندگان عراقی در حالی صورت می گیرد که منابع میدانی اعلام کردند، دولت جدیدی آمریکا در حال تقویت تروریست های داعش در نزدیکی مرز ایران ومناطق حساس کشورعراق است.

براساس اطلاعات به دست آمده، ائتلاف غربی – عبری – عربی به سرکردگی آمریکایی ها، صهیونیست ها و رژیم های مرتجع منطقه بر روی ناامن کردن دیاله حساب ویژه ای باز کرده اند چرا که این استان با ایران مرزهای مشترک دارد و به گمان آنان می تواند برای تهران دردسرساز شود.

استان دیاله در شرق کشورعراق واقع شده و حدود ۲۴۰ کیلومتر با ایران مرزهای مشترک دارد و همچنین به دلیل دارا بودن منابع مهم نفتی از اهمیت خاصی برخوردار است.

۱۰ درصد از مساحت استان دیاله نیز در سیطره اقلیم کردستان است و همین مسئله باعث شده پشتیبانان تروریست ها بر روی این استان تمرکز بیشتری داشته باشند.

استان «کرمانشاه»(گذرگاه مرزی خسروی) که یکی از اصلی ترین و مهم ترین راه های ارتباطی مشترک ایران و عراق به شمار می آید با عبور از استان دیاله به شهر بغداد متصل می شود.

از سویی دیگر این استان بهترین مسیر برای اتصال ایران به عراق و سوریه (دیاله – بغداد – الانبار – مرزهای مشترک سوریه) است و این وضعیت حامیان مالی و نظامی داعش را برای ناامن کردن این محور به طمع انداخته است.

دیاله از سمت محور شمال با اقلیم کردستان عراق و از محور شرق با ایران و از جنوب با پایتخت هم مرز است و شهر بعقوبه مرکز این استان تنها ۶۰ کیلومتر با بغداد فاصله دارد و این موقعیت بر اهمیتش افزوده است.

استان دیاله یکی از ملتهب ترین استان های عراق پس از شکست گروه تروریستی داعش در سال ۹۶ محسوب می شود و در یک سال گذشته نیز صحنه حملات متوالی و هدفمند تروریست ها بوده است و در این شرایط آمریکایی ها این استان را برای ماجراجویی انتخاب کرده اند.

• مناطق شمال شرقی استان دیاله (حومه دریاچه حمرین، خانقین، جلولاء و …) که با استان کرمانشاه هم مرز هستند آلوده به عناصر مخفی داعش اند و بخش هایی از رشته کوه حمرین نیز در این محدوده به دلیل صعب العبور بودن محل مناسبی برای آموزش تروریست ها شده است.

• مناطق شرقی استان دیاله نیز مانند محور «نفت خانه، منطقه الرز، شرق المقدادیه و…» نیز آلوده به تروریست های داعش می باشد که در ماه های گذشته این مناطق از سوی عناصرمخفی داعش مورد هجوم واقع شده است.

• مناطق شمال غربی و غرب استان از جمله «العظیم، بخشی از رشته کوه های حمرین و …» نیز الوده به عناصر مخفی داعش می باشند که هم مرز با شرق وشمال شرق استان صلاح الدین هستند.

همین موقعیت جغرافیایی مناسب برای تروریست ها باعث شده آمریکایی ها، رژیم های منطقه، بعثی ها و… تلاش خود را برای فشار مضاعف بر ایران از استان دیاله به ویژه در زمان کرونا و بسته بودن مرزها چند برابر کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد