صفحه اصلی » اقتصادی » ‎عملیات اجرایی نخستین شهرک رمز ارز‌ کشور در غرب استان اصفهان آغاز شد

با سرمایه گذاری بخش خصوصی:

‎عملیات اجرایی نخستین شهرک رمز ارز‌ کشور در غرب استان اصفهان آغاز شد

‎عملیات اجرایی احداث نخستین شهرک استخراج رمز ارز‌ کشور با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرک صنعتی داران واقع در شهرستان فریدن در غرب استان اصفهان آغاز شد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۹ - شنبه ۱۴۰۰/۰۲/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ سرمایه‌گذار بخش خصوصی در ارتباط با این شهرک اظهارکرد: این مجموعه در زمینی به مساحت بالغ بر ۷۸ هزار مترمربع در شهرک صنعتی داران احداث می شود و سرمایه گذاری اولیه آن حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است.

‎امین خانجانی، میزان مصرف برق مورد نیاز استخراج رمزارز در مرحله(فاز) نخست این شهرک را بالغ بر ۲۱ مگاوات اعلام کرد و ادامه داد: در مراحل(فازهای) بعدی مقدار مصرف برق تا ۱۰۰ مگاوات افزایش پیدا خواهد کرد و قرار است بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز از طریق احداث نیروگاه در آن منطقه تامین شود.

‎وی افزود: بهره برداری اولیه شهرک نامبرده طی چهار ماه آینده صورت می‌پذیرد و تکمیل مراحل بعدی پروژه ظرف مدت ۲ سال انجام خواهد شد.

‎این فعال بخش خصوصی، اشتغال‌زایی مستقیم افتتاح شهرک استخراج رمزارز را بالغ بر ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و یک هزار و ۵٠٠ نفر بطور غیرمستقیم اعلام کرد و گفت: ۸۰ درصد از این نفرات از نیروهای بومی شهرستان فریدن خواهند بود و در این زمینه جزو بهترین پروژه های اشتغالزای این خطه به شمار می رود.

‎خانجانی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی نخستین شهرک
‎استخراج رمز ارز کشور به همت بخش خصوصی جان تازه ای به این صنعت خواهد داد اظهارداشت: حمایت لازمه پیشبرد اهداف تولیدی و صنعتی و خودکفایی در امور مختلف است و سالی که به فرموده رهبر معظم انقلاب به سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها مزین شده همه باید برای تحقق رونق اقتصادی و جهش تولید تلاش کنیم.

‎خانجانی با اشاره به اینکه این صنعت و فناوری به هیچ عنوان گاز گلخانه‌ای تولید نمی کند افزود: بنابراین می‌توان از آن به عنوان یک صنعت پاک یاد کرد حتی قرار است از گرمای تولیدی در این شهرک صنعتی که از ماینرها (استخراج کننده ها)تولید می شود برای تامین گرمایش شهرک گلخانه ای منطقه دامنه که در نزدیکی آن قرار دارد استفاده شود و این خود می‌تواند در مصرف بهینه انرژی نقش بسزایی ایفا کند.

‎مدیرعامل شرکت تدبیر افزار پژواک، مجری این پروژه اظهارداشت: همجواری شهرکهای استخراج رمز ارز و شهرک گلخانه ای که از آن می‌توان نوعی تجمیع صنایع یاد کرد در حفظ و مصرف بهینه انرژی نقش ویژه ای خواهد داشت و یکی از مزایای قابل توجه طرح محسوب می شود.

‎خانجانی درباره اینکه آیا راه اندازی این شهرک صنعتی سبب خاموشی و قطع برق در منطقه می‌شود خاطرنشان کرد: زیرساخت ها و میزان برق مورد استفاده در طرح به طور شفاف و روشن محاسبه شده و با همکاری اداره برق هیچگونه مشکلی در منطقه و یا دیگر نقاط استان رخ نخواهد داد و به اصطلاح شبکه بار اضافی را تحمل نخواهد کرد.

‎وی ادامه داد: باید این نکته را متذکر شویم که ماینرها و استخراج کننده هایی که به طور غیرقانونی و پنهان فعالیت می‌کنند سبب افت فشار شبکه می‌شوند اما روند فعالیت شهرک استخراج رمز ارز واقع در شهرک صنعتی داران به طور کامل شفاف و قانونی است و هیچ موضوع پنهانی وجود ندارد لذا هیچگونه خاموشی هم رخ نخواهد داد.

‎این فعال اقتصادی دور زدن تحریم ها و تسهیل در مراودات مالی بین المللی را از جمله دیگر مزایای طرح برشمرد و تصریح کرد: درصورتی که تحریم‌ها برداشته شود آسان سازی مبادلات اقتصادی با دیگر کشورها ساز و کار بهتر و مطلوبتری پیدا می کند و این به سود اقتصاد کشور خواهد بود.

‎خانجانی با بیان اینکه استخراج رمز ارز در دنیای کنونی به نوعی صادرات به شمار می‌رود افزود: نیروی فکری و انسانی این گونه طرحها داخلی است اما می توان تولیدات آن را در خارج از کشور به فروش رساند که خود زمینه‌ای برای ارزآوری بیشتر و شکوفایی اقتصادی است.

‎وی با اشاره به اهمیت جهش تولید و توجه بیشتر به تولید ملی و تولید ناخالص ملی خاطرنشان کرد: در یکی از مراحل این طرح تولید دستگاه های استخراج کننده یا همان ماینر در دستور کار قرار گرفته که این خود کاهش وابستگی به واردات و خودکفایی در این زمینه را در پی دارد.

‎سرمایه گذار نخستین شهرک استخراج رمز ارز به راه‌اندازی دانشگاه علمی کاربردی بلاکچین(فناوری زیرساختی رمزارزها) در شهرستان فریدن مرتبط با این فناوری اشاره کرد و گفت: این مرکز تخصصی برای نخستین بار در کشور می‌تواند دانشجویانی با تخصص مرتبط با رمز ارزها تربیت کند که خود قادر است برای زمینه های نوآوری، اقتصادی و علمی کشور سودمند واقع شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد