صفحه اصلی » اقتصادی » بیش از 48 میلیون دلار ارزش صادرات فرآورده های خام دامی در سال 99/ استان اصفهان جزء استان های پیشرو در حوزه صادرات فرآورده های دامی

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان خبرداد؛

بیش از 48 میلیون دلار ارزش صادرات فرآورده های خام دامی در سال 99/ استان اصفهان جزء استان های پیشرو در حوزه صادرات فرآورده های دامی

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه در حوزه صادرات اقدامات موثری  از سوی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان انجام شده است، عنوان کرد: در سال 98 میزان کل صادراتی که انجام شد، بالغ بر 31 میلیون دلار ارزش داشت که این میزان در سال 99 به بیش از 48 میلیون دلار رسید که این عدد بسیار قابل توجه است.

تاریخ انتشار: ۱۸:۰۴ - شنبه ۱۴۰۰/۰۲/۲۵

شهرام موحدی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: همان طور که می دانیم سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی ایران کاهش وابستگی به صادرات نفتی است و هر روز تلاش میکنیم تا در چهارچوب سیاست دولت صادرات غیر نفتی را افزایش دهیم.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه یکی از مهمترین حوزه ها در صادرات غیر نفتی حوزه صادرات فرآورده های خام دامی است، گفت: فرآورده های خام دامی به دو بخش خوراکی و غیر خوراکی تقسیم می شود.

وی افزود: هر گونه فرآورده خام دامی اگر قرار باشد از مرزهای جغرافیایی کشور صادر شود بر اساس پروتکل های سازمان بهداشت و تجارت جهانی باید گواهی بهداشتی دامپزشکی را داشته باشد.

موحدی با بیان اینکه صادرات در فراورده های خام دامی بسیار مهم است، ادامه داد: این صادرات می تواند اشتغال زایی فراوانی ایجاد کند و همچنین باب جدیدی برای ارز آوری و باعث رونق صنعت دام و طیور و صنایع وابسته باشد و وابستگی ما را به صادرات نفتی کم خواهد کرد.

*ارزش صادرات فراورده های خام دامی از اصفهان بیش از 48 ملیون دلار در سال 99

شهرام موحدی با اشاره به اینکه در حوزه صادرات اقدامات موثری  از سوی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان انجام شده است،  عنوان کرد: در سال 98 میزان کل صادراتی که انجام شد، بالغ بر 31 میلیون دلار ارزش داشت که این میزان در سال 99 به بیش از 48 میلیون دلار رسید که این عدد بسیار قابل توجه است.

وی افزود: این میزان صادرات در سال 99 در حالی اتفاق افتاد که تحریم های ناجوانمردانه و مشکلات تبادل ارزی وجود داشت که اگر این مشکلات نبود، قطعاً پتانسیل بیشتری در این زمینه وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه بخشی از این صادرات از فرآورده هایی است که قبل از این به عنوان ضایعات به حساب می آمد، گفت: این محصولات با فرآوری در کارگاه ها علاوه بر اشتغال زایی موجب ارزآوری به کشور شده است.

موحدی با بیان اینکه 648 تن هزارلا گاوی صادر شده است که مصرفی در کشور نداشت و به نوعی ضایعات به حساب می آمد، بیان کرد: نزدیک به پنج هزار تن پنجه مرغ، 667 تن پای مرغ و  بیش از 272 تن عسل بخشی از صادرات در این زمینه است.

شهرام موحدی در سال گذشته بیش از 460 تن خامه پاستوریزه و استریل صادر شده است، ادامه داد: تخم مرغ، گوشت مرغ منجمد، ماهی و میگو منجمد، پر شترمرغ، ژل رویال و … از دیگر فرآورده های صادراتی است.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه پتانسیل در صادرات فرآورده های خام دامی بسیار زیاد است که اگر از تحریم ها بگذریم می توانیم بیشتر این پتانسیل ها استفاده کنیم، اذعان کرد: این فرآورده به کشورهایی چون لبنان، چین، روسیه، هنگ هنگ، تایلند، ویتنام، ترکیه، عمان، مالزی، کویت، ارمانستان و ..صادر شده است.

*استان اصفهان جزء استان های پیشرو در حوزه صادرات فرآورده های دامی است

موحدی خاطرنشان کرد: استان اصفهان از استان های پیشرو در حوزه صادرات بوده و جزء سه استان برتر در حوزه صادرات فرآروده دامی در کشور است.

شهرام موحدی تصریح کرد: امسال نیز نشست هایی با صادرکنندگان و کار آفرینان پیش بینی کردیم و آموزش هایی در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت و همچنین ارتباط خوبی با اتاق بازرگانی و دیگر ارگان ها وجود دارد تا هدف که افزایش صادراتی بالای 60 میلیون دلار برای امسال است، محقق شود.

وی افزود: البته صادرات پیش زمینه های نیاز دارد که البته همه آن را حوزه دامپزشکی نمی تواند مدیریت کند اما اعلام آمادگی داریم که در این حوزه ورود پیدا کنیم؛ میزان ارز آوری صادرات در سال 99 نسبت به سال 98 نزدیک به 50 درصد افزایش پیدا کرده است و تمام سعی ما این است که در سال 1400 این میزان افزایش پیدا کند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در مورد تاثیرات کرونا بر صادرات گفت: با شیوع کرونا محدودیت هایی در صادرات ایجاد شد برای مثال دل و جگر مرغ که مصرف زیادی در کشور ندارد اما مورد توجه برخی کشورهای همسایه است، با بسته شدن مرزها این صادرات متوقف شد؛ به طور کلی کرونا تاثیرات خیلی بدی را در صادرات فرآورده های خام دامی داشته است.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد