صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » نیمه پنهان موزه‌های اصفهان/ غربت موزه دفاع مقدس برخوار

نیمه پنهان موزه‌های اصفهان/ غربت موزه دفاع مقدس برخوار

در جای جای استان اصفهان رد خون پاک شهدای هشت سال دفاع مقدس دیده می‌شود و یادگاری از لاله‌های پر پر شده ایران اسلامی در استان وجود دارد که یکی از آن‌ها موزه دفاع مقدس شهرستان گز و برخوار است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۷ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ اصفهان با تقدیم بیش از 20 هزار شهید در دوران دفاع مقدس سربلند و بر غرور در مرکز ایران اسلامی می‌درخشد، استانی که اگرچه در مرکز کشور است، اما سربازان و سردارانش پررنگ‌ترین نقش را در دفاع مقدس ایفا کردند. گلستان شهدا اصفهان مانند لاله‌زاری باشکوه در قلب شهر قد علم کرده، اما این تنها یادگار دفاع مقدس برای اصفهان نیست.

در گوشه گوشه این استان هستند خانواده‌هایی که روزگاری جوانان خود را به جبهه‌های جنگ فرستادند و حالا چیزی جز یادگارهایی از آن روزهای مقدسِ دفاع باقی نمانده است. یادگارهایی که محدود به پلاک، لباس، اسلحه، پوکه و اگر خوش شانس باشند، تکه‌ای زمین به عنوان مزار هستند.

یکی از یادگارهای دفاع مقدس در اصفهان که کمتر به آن پرداخته شده و اسم آن به گوش رسیده، موزه دفاع مقدس محله اسلام ‌آباد خورزوق شهرستان گز و برخوار است. در کوچه پس کوچه‌های این محله، پس از گذر از تابلوی گلستان شهدا و ورود به کوچه‌ای، ناگهان تصویری غیر منتظره قرار دارد، چندین تاک و توپ جنگی که با فاصله کمی از وسایل بازی پارک از سوی و از سوی دیگر با قبور متبرک شهدا قرار دارند.

این تصاویر رد پای دفاع مقدس مردم ایران در برابر ظلم و زور جهانی هستند که همچنان پس از گذشت بیش از سه دهه به چشم می‌خورند. کمی آن سو تر از ادوات جنگی، مسجدی قرار دارد که شکل هیچ مسجد دیگری نیست. دورتادور و دیوار تا دیوار این مسجد مزین به اسلحه‌ها، پوکه‌ها، خمپاره‌ها و دیگر یادگارهای جنگ شده و حالا در کنار محلی برای عبادت، محلی برای «درس» نیز است.

این روزها موزه‌ها، زنده‌ترین و پایدارترین مراکز آموزشی محسوب می‌شوند و این مسجد کوچک که گنیجه‌ای غنی دارد نیز با نام «موزه دفاع مقدس خورزوق» شناخته می‌شود. موزه‌ای با گنجینه‌ای خصوصی و ساخته شده توسط رزمنده‌ای سابق به یاد رفقا دیروز و شهدا امروز. محمود نجیمی یکی از ده‌ها نوجوان خورزوقی بود که به جنگ رفت و با 13 تن از 38 شهید خورزوق همکلاسی بوده، او با یادگارهایی که از منطقه آورده بود همچنین جمع‌آوری برخی اشیا دیگر موزه دفاع مقدس این شهر را در کنار مزار رفاقی شهیدش تاسیس کرد.

موزه دفاع مقدس  خورزوق اصفهان در حال حاضر در کنار ادوات سنگین، ۱۰ هزار شئ جنگی نیز در گنجینه خود دارد و یادگاری مهم و باارزش از دفاع مقدس را برای مردم شهرستان به نمایش گذاشته است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد