صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » «بیداری به وقت خون»/ روایت از تجربه زیسته یک هنرمند در اصفهان

«بیداری به وقت خون»/ روایت از تجربه زیسته یک هنرمند در اصفهان

تئاتر «بیداری به وقت خون» به نویسندگی و کارگردانی احسان جانمی از 26 اردیبهشت‌ماه روی صحنه تالار هنر اصفهان می‌رود.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۲ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۲۶

احسان جانمی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز درباره تئاتر «بیداری به وقت خون» گفت: این نمایش درباره اصفهان و اصفهانی است، اینکه یک اصفهانی که در اصفهان زندگی می‌کند باید مسئولیت شهر، خود و فرهنگش را بنویسد.

کارگردان نمایش «بیداری به وقت خون» ادامه داد: حاصل زیست من به عنوان یک هنرمند در اصفهان، نمایشنامه «بیداری به وقت خون» شد. سعی کردم برشی از تاریخ معاصر اصفهان که نزدیک به 100 سال پیش رخ داد را با مدیوم نمایش به صحنه ببرم.

وی با اشاره به اهداف نگارش این نمایشنامه، اظهار کرد: سعی کردم با این نمایشنامه به هم‌شهریان در اصفهان بگویم که چرا باید قدر نعمت‌های این شهر را دانست.

جانمی درباره استفاده از لهجه اصفهانی در اجرای این نمایش، توضیح داد: همیشه لهجه اصفهانی را در تئاترها و نمایش‌های کمدی دیده می‌شود، اما در نمایش «بیداری به وقت خون» از لهجه اصفهانی در یک تراژدی استفاده شده است.

این کارگردان افزود: «بیداری به وقت خون» نزدیک یک سال است که آماده نمایش شده، اما شیوع ویروس کرونا اجازه اجرا نمی‌داد. این نمایش سال گذشته و در سی و دومین جشنواره تئاتر استان اصفهان حائز رتبه شد.

وی درباره اینکه چرا ریسک اجرا در شرایط شیوع ویروس کرونا را پذیرفته، گفت: یکی از فعال‌ترین گروه‌های تئاتر ایران هستیم و تئاتر شغل اصلی این گروه است، در یک سال و چند ماه اخیر از نظر مادی و معنوی آسیب بسیاری دیدیم و چاره‌ای جز اجرای این نمایش نداریم. هنرمندان تئاتر حیات خود را از تماشاگران می‌گیرند و برای اینکه ریشه تئاتر اصفهان خشک نشود مجبور به قبول ریسک اجرا در این شرایط شدیم.

جانمی با اشاره به پروتکل‌های پیش بینی شده برای این نمایش، تاکید کرد: تنها بخش از ظرفیت 400 نفری سالن نمایش در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت، فاصله گذاری‌ها در سالن انتظار و سالن اجرا رعایت شده، بین هر سانس اجرا 24 ساعت فاصله خواهد بود و ضدعفونی کامل صندلی‌ها و سالن اجرا شد.

گفتنی است، این اولین نمایش در سالن اصلی تالار هنر پس از بازسازی این مجموعه نمایشی در اصفهان است. در «بیداری به وقت خون» رسول هنرمند، الهام زنجانی، رادنوش مقدم، مائده وحید، محسن احمدی نیک، امین پناهی، حسین نصر اصفهانی، مسعود یزدانبخش، رضا توکلی، مسعود منصوری، مهدی حق شناس، مهدی هادیان، متین استاد، شریف معمار و محمد امین مطوری ایفا نقش می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد