صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » نیمه پنهان موزه‌های اصفهان/ گنجینه ای از تاریخ در دل فولاد شهر

نیمه پنهان موزه‌های اصفهان/ گنجینه ای از تاریخ در دل فولاد شهر

فولادشهر را با القاب و تصورهای مختلف می‌شناسند، اما در قلب این شهر تقریبا تازه تاسیس گنجینه‌ای از نسخ و اسناد تاریخی وجود دارد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۲۷

به گزارش صاحب نیوز، فولادشهر را احتمالا بسیاری از اصفهانی‌ها با صنعت فولاد و آهن و بسیاری از فوتبال دوستان با ورزشگاه پرحاشیه آن را یاد آورند، شهری که کمی بیشتر از 60 سال عمر دارد و در 28 کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان قرار گرفته است.
اما در زیر پوسته سخت و سیمانی شهر که هنوز ردپای روس‌ها در آن دیده می‌شود و نامی که با ذوب‌آهن عجین شده، زیرزمینی به وسعت تاریخ قرار دارد. زیرزمینی نمور و مرطوب که سراسر آن از اسناد و نسخ خطی تاریخی پوشانده شده است. شاید در خیابان ورودی شهر تابلو «موزه کتب و نسخ خطی» زیاد به چشم نیاید، اما در واقع می‌توان گفت که هویت یک شهر در پس از این تابلو قرار دارد.
در زیر زمین یکی از پاساژهای قدیمی فولادشهر مجموعه‌ای کم‌نظیر از اسناد و نسخ خطی جا خوش کرده‌اند، اسنادی که در پس هر یک، تاریخ و تمدنی نهفته است. موزه نسخ خطی، اسناد و کتب قدیمی فولادشهر به نام «پبده» معروف است و صاحب این موزه خصوصی داریوش پبدنی است.
فردی که کارش را از کتاب‌فروشی آغاز کرد، اما علاقه به جمع‌آوری اسناد قدیمی گنجینه‌ای به ارزشمندی یک موزه برای او پدید آورد. زیر یک سقف کوتاه و فضای نامناسب، پبدنی اولین موزه خصوصی نسخ و کتب تاریخی را گردهم آورد. مجموعه‌ای که آثار ارزشمندی از آرشیو روزنامه‌های قدیمی تا پلان‌های تخت جمشید و حتی دست‌نوشته‌هایی از شیخ بهایی در آن وجود دارد.


داستان موزه پبده از اولین کتاب فروشی شهر آغاز شد، داریوش پبدنی اولین کتاب‌فروش فولادشهر بود و آهسته آهسته نسخ و کتب تاریخی را خریداری کرد تا آنجا که دیگر فضای کافی برای نگهداری آنان نداشت و در نهایت موزه‌ای برای نمایش آن‌ها تاسیس کرد.
موزه‌ای که امروزه بیش از سه هزار اسناد و کتاب در آن است که قدیمی‌ترین آن مربوط به 700 سال پیش می‌شود. همچنین تعداد زیادی قرآن‌های خطی و طلاکوب همچنین قرآن‌هایی با خط مرحوم احمد نیریزی، کتاب روضه شیخ کلینی، کتاب سوال و جواب شیخ مرتضی انصاری، کتاب اسفار اربعه ملاصدرا، کتاب‌های نجومی از دوره ایلخانی، شاهنامه به پنج زبان دنیا، طومار تقسیم آب و حق‌آبه محله دستگرد و جرقویه اصفهان در این موزه وجود دارد.
موزه «پبده» در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۶ به عنوان برترین موزه کشور از طرف شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) انتخاب شد. همچنین در سال ۱۳۹۷ مالک آن به عنوان موزه‌دار برتر کشور از جانب سازمان میراث فرهنگی شناخته شد. همچنین اسناد و گنیجنه این موزه بار در موزه‌های دیگر شهرها از جمله موزه تزئینی اصفهان به نمایش درآمده است.


موزه پبدنی علاوه بر اولین موزه تخصصی کتب و نسخ خطی کشور به عنوان اولین کارگاه خصوصی مرمت اسناد و کتب خطی و اولین مجموعه علم نجوم و طب قدیم شناخته می‌شود.


گنیجنه و موزه پبدنی به عنوان یکی از ناشناخته‌های اصفهان ظرفیت بسیار بالایی برای گردشگری جنوب غربی استان ایجاد کرده و محققان و بازدیدکنندگان بسیاری، علاقه‌مند به بازدید از این مجموعه هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد