صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » تجربه ادراکی مشترک زوجین از فهم نیازهای صمیمانه

تجربه ادراکی مشترک زوجین از فهم نیازهای صمیمانه

نویسنده کتاب «صمیمیت زناشویی، نظریه و کاربست با رویکرد اسلامی» گفت: این کتاب حاصل کار پژوهشی چندساله است که با همت به ثمر نشسته است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۲۷

به گزارش صاحب نیوز؛ محمد ثناگویی‌زاده در آئین رونمایی از کتاب «صمیمیت زناشویی، نظریه و کاربست با رویکرد اسلامی» گفت: این کتاب حاصل کار پژوهشی چندساله است که با همت به ثمر نشسته است.

مدیر گروه مطالعات خانواده پژوهشکده الهیات و خانواده پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و نویسنده این اثر با اشاره به تجربه بالینی خود در زوج درمانی، افزود: پیش از این، کتاب «الگوهای ارتباطی زوجین، مفاهیم و شاخص‌ها» به همت پژوهشکده به چاپ رسید.

وی با اشاره به آیه 21 سوره روم، ادامه داد: مودت و رحمت دو عنصر اصلی به‌عنوان عناصر موهبت‌آفرین از جانب پروردگار به زن و شوهر است، نکته کلیدی که در ادبیات روانشناسی و ادبیات دینی و حوزه زوج درمانی مورد توجه زیادی قرار گرفته، روابط صمیمانه زوجین است و ادبیات دینی ما، معارف و مفاهیم غنی و مفصل و مبسوطی را برای ارتقاء آن ارائه کرده است.

مدیر گروه مطالعات خانواده پژوهشکده الهیات و خانواده پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، الگوی محتوایی و الگوی فرایندی را دو الگوی مهم و اساسی در عرصه روابط صمیمانه زوجین دانست و بیان کرد: الگوی محتوایی حاکی از الگوی اسلامی غنی‌سازی صمیمیت زناشویی است که ابعاد مختلفی از روابط صمیمانه را در برگرفته و در فصل‌های مختلفی از این کتاب به این ابعاد اشاره شده، این الگو مبتنی بر سازه‌های ادراکی زوجین است.

وی با بیان اینکه الگوی فرایندی در حقیقت یک رویکرد خود مراقبتی منظم است، گفت: این رویکرد به مشاوران و درمانگران کمک می‌کند تا روابط صمیمانه زوجین را به تدریج و گام به گام ارتقاء دهند، شکل‌گیری روابط صمیمانه منوط به خواست و اراده و تغییر هریک از زوجین است، به هر میزان که هر یک از زوجین تلاش کنند که روابط صمیمانه خود را تغییر دهند، این صمیمیت در رابطه آن‌ها محقق خواهد شد.

ثناگویی‌زاده افزود: هریک از زوجین لازم است به یک تجربه ادراکی مشترکی از فهم نیازهای صمیمانه یکدیگر دست پیدا کنند و خود را مسئول برآورده کردن این نیازها بدانند، در این صورت صمیمیت میان زوجین محقق و پویا می‌شود، از دیگر ویژگی رویکرد فرایندی، رویکرد خودیاری است و زوجین با یادگیری این رویکرد خود مراقبتی منظم می‌توانند گام به گام و به تدریج روابط صمیمانه خود را ارتقاء ببخشند.

مدیر گروه مطالعات خانواده پژوهشکده الهیات و خانواده پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ارزیابی صمیمیت را از دیگر رویکردهای این کتاب دانست و اظهار کرد: زوجین باید ارزیابی دقیق از نیازهای صمیمانه یکدیگر داشته باشند و در راستای این ارزیابی به درک درستی از وضعیت صمیمیت یکدیگر برسند، این ابزار تحت عنوان بانک صمیمیت زناشویی معرفی شده است و زوجین با یادگیری این ابزار به ارزیابی درستی از وضعیت صمیمیت خود می‌رسند و می‌توانند آن‌را رشد و ارتقاء دهند.

وی این کتاب را برای مشاوران و مربیان آموزشی خانواده مفید دانست و گفت: در این کتاب برنامه و محتویات جلسات آموزشی و راهنمای کتاب کار، کاربرگ و تکالیف لازم تدوین و در آن به 16 مهارت لازم برای ارتقاء روابط زوجین اشاره شده و مبتنی بر شواهد نظری و شواهد و ادبیات تجربی است.

ثناگویی‌زاده در پایان بیان کرد: سه مقاله علمی پژوهشی و دو کرسی نقد علمی از محصولات این کتاب است. در یکی از کرسی‌های نقد علمی، الگوی محتوایی این اثر توسط حجت‌الاسلام دکتر عباس پسندیده مورد نقد قرار گرفت و موارد متعددی بیان و مورد قبول واقع شد، در کرسی دیگر فرایند خود مراقبتی توسط دکتر خدابخش احمدی که از متخصصان زوج درمانگر است، مورد نقد قرار گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد