صفحه اصلی » سیاسی » ضعف آشکار آینده پژوهی و مدیریت بحران در غرب/ غفلت جهان از آینده پژوهی در حوزه جنگ های بیولوژیک

رییس دانشگاه آزاد واحد نجف آباد مطرح کرد؛

ضعف آشکار آینده پژوهی و مدیریت بحران در غرب/ غفلت جهان از آینده پژوهی در حوزه جنگ های بیولوژیک

رییس دانشگاه آزاد واحد نجف آباد با بیان اینکه آینده پژوهی در دو بخش تجویزی و اکتشافی انجام می شود و آینده پژوهی درباره کرونا در بخش اکتشافی قرار داشته است که متأسفانه جهان از آن غفلت کرده است، گفت: آینده پژوهی بسیار به مباحث مدیریت بحران نزدیک است و آنچه امروز در دنیا شاهد آن هستیم، ضعف آینده پژوهی در کشورهای مدعی مدیریت را نشان می دهد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۵ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۲/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛  شیوع کرونا و معضلات ناشی از آن و حتی تقسیم تاریخ از سوی برخی صاب نظران به دو دوره پیش و پس از کرونا و البته مرگ و میر و تبعات سوء اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی آن، موضوع مهم بحث های عوام و خواص جامعه است. اما آنچه کمتر به آن پرداخته شده است، پیش بینی و نحوه مواجهه با این بحران و بحران های مشابه است.
در این زمینه با دکتر امیررضا نقش، استاد دانشگاه و رییس واحد نجف آباد دانشگاه آزاد اسلامی به گفت و گو نشستیم. وی دارای مدرک دکترای تخصصی در آینده پژوهی است و در این مصاحبه، شیوع کرونا از این دیدگاه مورد بررسی قرار گرفته است. مشروح این گفت و گو در ادامه تقدیم حضور می شود.

*شیوع کرونا از ابتدای ظهور تا کنون مشکلات زیادی را در بخش های گوناگون در تمام جهان به وجود آورده است و برخی از معضلات هنوز هم وجود دارند و فرسایشی شده اند. برای حل معضلات ناشی از کرونا و پدیده های احتمالی مشابه آن در آینده باید چگونه عمل کرد؟
همه دنیا در بیش از دو سال گذشته دچار تهدید بزرگی شده است و تهدیدی برای بشریت ایجاد شده است که می توان فرصت هایی را از دل تهدید ها استخراج کرد. این تهدید می تواند ما را به فکر مدیریت بحران بهتر در مواقع ضروری بیندازد و اینکه باید آمادگی لازم را در آینده داشته باشیم. امروز تهدید بیولوژیکی مطرح است، اما تهدیدهای دیگری هم وجود دارد که می توانیم از امروز به فکر آن ها باشیم. البته بیشترین نمود پیامدهای سوء شیوع کرونا در مسائل اقتصادی است و نسبت به مسائل دیگر سرعت بیشتری در دیده شدن دارد، هر چند مسائل روحی و عاطفی هم به وضوح مشهود هستند.
برای حل مشکلات باید ابتدا یک دیدگاه جامع به مسائل داشته باشیم و مسائل را دسته بندی کنیم و یک نظام موضوعات به دست بیاوریم و مسأله ها را به یک راه حل برسانیم، چرا که اجزای سیستم و معضلات بر روی یکدیگر تأثیر دارند. مثلاً مسائل اقتصادی سبب ایجاد مشکلات فرهنگی و سیاسی و امنیتی می شوند. باید کمیته هایی برای حل مسأله تشکیل شوند و دانشگاه و صنعت و سایر بخش ها به یک هماهنگی با یکدیگر برسند. در بحث های اقتصادی باید یک برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت انجام شود تا اثرات سوء بر روی اقشار آسیب پذیر را کاهش دهد. باید سندیکاها و اتحادیه ها و اتاق های بازرگانی بررسی های خود بر روی معضلات ایجاد شده و پساکرونا را شروع کنند و نتایج را به تصمیم گیران اقتصادی کلان کشور ارائه دهند که البته مردم هم باید به دولت کمک کنند و تا امروز هم خوب عمل کرده اند. امروز جامعه از نظر اجتماعی هم دچار یک پریشانی است و سیاست گذاران فرهنگی کشور باید در این زمینه ورود کنند.
لزوم نگاه بومی برای حل مشکلات کشور/ نمی توان نسخه واحدی برای همه مناطق تجویز کرد
نکته دیگری که باید رعایت شود، نگاه بومی به معضلات است و بهتر است تصمیمات به صورت استانی اجرا شود، چرا که شرایط در هر استان با سایر استان ها متفاوت است. استان اصفهان یک استان صنعتی است و بیشترین تعداد اشتغال کارگران به نسبت جمعیت، در استان اصفهان است و همین حجم اشتغال صنعتی بالا سبب می شود تا مشکلات اقتصادی سریع تر خودشان را نشان دهند. همچنین بخش خصوصی در استان اصفهان بسیار فعال است که قطعاً آسیب های بیشتری نسبت به بخش دولتی متحمل خواهند شد. همینطور در استان های دیگر ممکن است که معضلات دیگر سریع تر خود را نشان دهند. بنابراین هرچند سیاست های کلان در پایتخت طرح ریزی می شود، اما نمی توان یک نسخه واحد در هر بخش برای تمام کشور نوشت و اجرا کرد.
استان اصفهان در بخش درمان تقریباً موفق عمل کرد و شرکت های دانش بنیان در تولید اقلام پیشگیری از کرونا خوب عمل کردند.
*علم آینده پژوهی چگونه می تواند در حل بحران هایی شبیه کرونا عمل کند و ارزیابی شما از نتیجه کار آینده پژوهان در ایران و جهان چیست؟
آینده پژوهی علاج واقعه قبل از وقوع است و باید از سیگنال های ضعیف بهره برداری کند و پیش بینی ها در زمینه های مختلف را داشته باشد. در هر علم و حوزه ای می شود از آینده پژوهی استفاده کرد، اما به نظر می رسد از حوزه بیولوژیک و جنگ های بیولوژیکی در کشور ما و در تمام جهان غفلت شده است و این در حالی است که قبلاً هم بیماری های ناشناخته مشابهی در کشورهای مختلف وجود داشته است و باید شاخک ها در حوزه آینده پژوهی بیماری ها فعال می شد. امروز هم فرضیه بیوتروریسم درباره کرونا مطرح است و جا داشت که سال ها قبل کارهای وسیعی در این زمینه انجام می شد و من نتوانستم آثار مهمی در این زمینه در تحقیقات آینده پژوهان در دنیا پیدا کنم. آینده پژوهی در دو بخش تجویزی و اکتشافی انجام می شود که آینده پژوهی درباره کرونا در بخش اکتشافی قرار داشته است که متأسفانه جهان از آن غفلت کرده است. آینده پژوهی بسیار به مباحث مدیریت بحران نزدیک است و آنچه امروز در دنیا شاهد آن هستیم، ضعف آینده پژوهی در کشورهای مدعی مدیریت را نشان می دهد.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. زهرا سادات گفته :

    آقای دکتر بنده دانشجوی همین دانشگاه بودم و بسیار از عملکرد این دانشگاه بسیار بسیار بسیار ناراضی ام. بهتر است آینده پژوهی را از دانشگاه خودتان شروع کنید. وقتی که تجهیزات آزمایشگاه ها بیشتر بشه و اساتید بهتری فعالیت کنند انگیزه دانشجویان برای تحقیقات بیشتر میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد