صفحه اصلی » اقتصادی » فشار «مالیات های سنگین غیر قانونی» بر گلوی تولید

عضو کمیسیون حقوقی مجلس مطرح کرد؛

فشار «مالیات های سنگین غیر قانونی» بر گلوی تولید

عضو کمیسیون حقوقی مجلس بودجه های مالیاتی وضع شده بر خلاف قانون و مافیای مالیاتی را یکی از موانع مهم تولید دانست و با بیان اینکه کل ساختار مالیاتی تغییر پیدا خواهد کرد، گفت: مالیات بر تولید کنندگان در مرحله آخر قرار می گیرد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۸ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۳۰

به گزارش صاحب نیور؛ تولیدکنندگان در خط مقدم جبهه اقتصاد قرار دارند و تا تولید در کشور رونق مطلوب را نداشته باشد، قطعاً سایر بخش های اقتصادی هم پیشرفت چندانی نخواهند داشت. رونق تولید، منشأ تحولات اساسی در اقتصاد کشور است و ایجاد اشتغال پایدار، افزایش قدرت پول ملی، رشد تولید ناخالص ملی و افزایش درآمد ملی و ایجاد رفاه نسبی در جامعه، همه از نتایج رشد و رونق  تولید هستند.

از همه مهم تر اینکه خنثی شدن تحریم ها فقط با رفع موانع تولید و پشتیبانی از تولید امکان پذیر است و اگر در این زمینه موفق شویم، دیگر نیاز به بسیاری از واردات نخواهیم داشت و به صادر کننده در زمینه محصولات مختلف تبدیل خواهیم شد و تحریم ها خود به خود خنثی می شوند و یک بخش مهم از اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد. رهبر معظم انقلاب هم سال 1400 را سال «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» نامگذاری کردند.

در این زمینه با دکتر ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد و تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به گفت و گو نشستیم که مشروح آن در ادامه تقدیم حضور می شود.

در سال تولید؛ پشتیبانی و مانع زدایی ها، به نظر شما چه مشکلات مهمی بر سر راه تولید، قرار دارند؟

البته معضلات تولید، وسیع و متفاوت هستند و هر کدام باید در جای خود بررسی و تحلیل شوند. اما یکی از مشکلات جدی و بزرگی که بر سر راه تولید و تولید کننده قرار دارد و چونان سدی محکم، جریان رونق تولید در اصفهان را کند و مجبور به توقف می کند، بودجه های مالیاتی وضع شده بر خلاف قانون است. البته مافیای مالیاتی در قالب‌های مختلف بر حجم این معضل اضافه می کند و بر شدت آن می افزاید. بروکراسی موجود در اداره ها، مالیات های سنگین و سنگ‌اندازی ‌های بانک ها، طرف دیگر ماجرا هستند و مشکلات را دوچندان کرده اند و تمام وقت و انرژی تولید کننده به جای تمرکز بر تولید، بر رفع و رجوع این موانع متمرکز می شود.

مجلس شورای اسلامی چه تدابیری در قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین، در موضوع مالیات بخش های تولیدی اندیشیده و چه اقداماتی عملیاتی شده اند؟

نمایندگان مجلس یازدهم افزون بر اصلاح بودجه سال ۱۴۰۰، قوانینی را در این راستا اصلاح کردند. اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده اکنون به شورای نگهبان رسیده است و با تصویب آن کل ساختار مالیاتی تغییر پیدا خواهد کرد و مالیات بر تولید کنندگان در مرحله آخر قرار می گیرد. متأسفانه مافیای مالیاتی افزایش پیدا کرده و کانالیزه شده است. با اینکه قانونی برای ساماندهی فروشگاه ها و جداسازی حساب تجاری و زندگی روزمره وجود دارد، اما این موضوع هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است و در این ارتباط در حال شکایت از وزیر مربوطه هستیم.

به نظر شما این مشکلات تنها با وضع و اصلاح  قوانین مرتفع خواهند شد؟

علیرغم اصلاح قوانین در بودجه 1400، اما رفع این مشکلات نیاز به اصلاح ساختاری دارد و باید نظام اداری درگیر در کشور و کاغذ بازی، موانع، قانون چک و دیگر موارد مشابه اصلاح شوند و هم زمان مشکلات کارخانه‌ها و صنعت گران، جزء به جزء و مورد به مورد به مسئولان امر منعکس شود. برای مثال، در فرمانداری نجف آباد «میز حمایت از صنعت» راه اندازی شده است که با حضور شخص معاون عمرانی فرمانداری تشکیل می شود و مدیریت آن بر عهده ایشان است و به تناسب، مشکلاتی هم به بنده ارائه می‌شود که برای رفع آن ها از مسئولان مربوطه دعوت به عمل می‌آوریم.

مشکلات درباره تولید در استان اصفهان و مانع زدایی ها در زمینه مالیات های غیر قانونی به چه نحوی است؟

متأسفانه نگاه کشور به استان اصفهان، یک استان برخوردار است و بودجه ‌های مالیاتی سنگین و خلاف قانون برای آن وضع می شود و ما انتظار داریم که استاندار و نظام مدیریتی استان به اداره مالیات در خصوص این مشکلات تذکر دهند. با وجود تعطیلی‌ها در شرایط کرونا و خساراتی که در این خصوص بر تولید کنندگان وارد شده است، بازهم بر تولید کنندگان فشار وارد می ‌کنند.

در حوزه انتخابیه شما چه اقداماتی برای رونق تولید در دستور کار قرار دارد؟

شهرستان های نجف آباد و تیران و کرون به تنهایی یک چهارم صنایع کوچک را در خود جای داده اند و ۱۵ شهرک صنعتی در این دو شهرستان وجود دارند که در حال حاضر جایی برای وسعت ندارند تا زمین در اختیار صنعتگران قرار دهیم. البته ابتکاری در دستور کار است تا سه صنعت خصوصی در شهرستان ایجاد شود تا مشکلات در این زمینه رفع شوند.

به نظر می رسد یکی از مشکلات کنونی مهم کشور که تولید را به شدت می آزارد، بحث واردات بی رویه است. در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در خصوص واردات، کمیسیونی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده است که کالاهای تولید شده در کشور با استاندارد های لازم و رفع نیاز کشور مطابقت داشته باشد. در این صورت، واردات کالاهای مشابه ممنوع می‌شود. سایتی در وزارت صمت وجود دارد که تولید کنندگان می توانند با وجود این دو شرط در آن اعلام کنند و یا به بنده نامه بدهند تا به معاون وزیر صمت برای ممانعت واردات کالاهای مشابه اطلاع دهم. آخرین مورد پیگیری شده، مربوط به واردات اتوبوس برقی بود که تحت عنوان کمیسیون حمایت از تولید داخل به این مسأله ورود پیدا کردیم.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد