صفحه اصلی » اقتصادی » لزوم نگاه ملی برای احیای زاینده‌رود در مقابله با بحران خشکسالی اصفهان/ یک سوم روزهای 1400 اصفهان غبارآلود بوده است

مدیر کل مدیریت بحران استانداری:

لزوم نگاه ملی برای احیای زاینده‌رود در مقابله با بحران خشکسالی اصفهان/ یک سوم روزهای 1400 اصفهان غبارآلود بوده است

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تشریح شرایط خشکسالی در استان اصفهان و اقدامات انجام شده، از لزوم توجه ملی برای مقابله با بحران خشکسالی در این استان سخن گفت و از وزارت نیرو و محیط زیست کشور خواست همان طور که دریاچه ارومیه و تلاب‌های خشک شده کشور را احیا کردند، برای مقابله با شرایط بحرانی استان اصفهان، رودخانه زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی را هم زنده کنند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۰ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۳۰

به گزارش صاحب نیوز؛ کاهش بی‌نظمی بارندگی به حدی که روند عادی رشد حیات و تولید محصول و رابطه متوازن انسان و طبیعت را مختل کند خشکسالی است که دارای انواع خشکسالی اقلیمی ناشی از کمبود بارش و توزیع نامناسب آن، خشکسالی هیدرولوژیکی ناشی از کمبود آب در رودخانه‌ها، خشکسالی کشاورزی ناشی از کاهش و نابودی محصولات زراعی و باغی و خشکسالی ژئوهیدرولوژیکی ناشی از کاهش سفره آب‌های زیرزمینی و کاهش و شور شدن چشمه‌ها و قنوات است.

خشکسالی علاوه بر طبیعت، بر روی مناسبات اجتماعی و اقتصادی مردم نیز اثرات مستقیم دارد و به ویژه در کشور ایران که در یکی از کمربندهای پرفشار جهانی قرار دارد و با بارش متوسط سالانه 250 میلیمتر در رده کشورهای خشک و نیمه مرطوب است، اثرات نامطلوبی در پی خواهد داشت.

علاوه بر نقصان بارش، توزیع نامناسب مکانی و زمانی بارش‌ها و شدت آن از یک سو سبب ایجاد سیلاب‌های مخرب شده و از سوی دیگر باعث ایجاد کم آبی و خشکسالی متناوب می‌شود.

*خشکسالی مهمترین مخاطره طبیعی استان اصفهان

مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان در این رابطه با بیان این که خشکسالی را نباید یک حادثه غیرمترقبه تلقی کرد چرا که بخشی از ویژگی‌های یک منطقه است، به خبرنگار صاحب نیوز گفت: بررسی روند خشکسالی‌ها در این استان نشان می‌دهد که اقلیم استان به سوی خشکسالی پیش می‌رود و هم اکنون خشکسالی مهمترین مخاطره طبیعی استان است و در مقایسه با سایر مخاطرات طبیعی، تأثیرات زیست محیطی مهمی در پی داشته و اقتصاد استان را نیز تحت تأثیر قرار خواهد گذاشت.

منصور شیشه فروش با اشاره به این که عوامل انسانی هم می‌تواند در ایجاد خشکسالی دخیل باشد، عنوان کرد: از اول سال زراعی تاکنون میانگین بارش در استان اصفهان به طور متوسط 127 میلیمتر بوده است که نسبت به میانگین بلند مدت خود 34 درصد کاهش داشته است که این رقم میانگین کاهش بارش استان است و در برخی شهرستان‌ها کاهش بارش تا حدود 55 درصد بوده است و در ایستگاه هواشناسی چلگرد به عنوان ایستگاه شاخص بالادست زاینده رود و مهمترین منطقه تأمین کننده آب این رودخانه میزان بارش تا 40 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: خشک شدن رودخانه زاینده رود و چاه‌های اطراف آن، بالا رفتن میزان دما نسبت به میانگین نرمال هر ساله و به تبع آن افزایش میزان تبخیر و تعریق، کاهش بارش‌ها، کاهش پوشش برف نسبت به میزان بلندمدت و کاهش رطوبت خاک نشان دهنده تشدید شرایط خشکسالی طی سال زراعی 1399-1400 در هر چهار نوع خشکسالی‌های اقلیمی، هیدرولوژیکی، کشاورزی و ژئوهیدرولوژیکی در سطح استان است.

*همه نقاط استان اصفهان درگیر خشکسالی شده است/ 21 روز آلوده گرد و غباری تنها ظرف دو ماه اول سال 1400

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: بررسی وضعیت خشسالی در استان در یک دوره 10 سال متنهی به امسال نشان داده است درجات خشکسالی در همه نقاط استان افزایش یافته و 80 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی بلند مدت شده و اکثر مناطق درگیر شرایط خشکسالی شدید تا متوسط هستند.

شیشه فروش عدم شکل گیری الگوهای جوی، افزایش ارتفاع در لایه‌های میانی جو نسبت به حالت نرمال و عدم تغذیه رطوبت کافی به سامانه‌های جوی را عامل کاهش چشمگیر فعالیت سامانه‌های بارشی در سطح استان عنوان کرد و ادامه داد: تحلیل‌های هواشناسی و آب‌شناسی طی سه ماه آینده و پیش‌بینی وضعیت بارش‌ها، پیش‌بینی افزایش یک تا دو درجه‌ای دما بیشتر از میانگین هر ساله و بررسی میزان ذخایر آبی استان نشان دهنده شرایط نامطلوب بوده و می‌توان گفت همه مساحت استان درگیر خشکسالی شده است.

وی ضمن هشدار نسبت به افزایش کانون‌های گرد و غبار در استان و آلوده بودن 21 روز از 60 روز طی شده در سال 1400 در اثر گرد و غبار، با بیان این که 32 درصد از مساحت استان بیابان و مستعد پراکنش گرد و غبار در هوا است و خشکسالی سبب تقویت کانون‌های گرد و غبار در استان شده است، گفت: با کشت نشدن بیش از 100 هزار هکتار از اراضی استان و خشک شدن تالاب بین المللی گاوخونی با حدود 47 هزار هکتار به دلیل خشکسالی و نبود آب کافی، این مساحت نیز به کانون‌های گرد و غبار این استان اضافه شده است که با وزش باد، گرد و غبار خیزش کرده و در هوا پراکنده می‌شود و علاوه بر تهدید سلامت مردم استان، موجب خسارت وارد آمدن به بخش کشاورزی، عرصه‌های زیست محیطی و کندوهای زنبور عسل می‌شوند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان در رابطه با تبعات خشکسالی بر حیات وحش اظهار کرد: 44 هزار رأس گونه خاص کَل، بز، میش و غیره که نیاز به آب و علوفه دارند به دلیل کمبود بارش و خشک و نیمه خشک شدن چشمه‌ها و قنوات در معرض خطر قرار گرفته‌اند و یک میلیون و 200 هزار هکتار از عرصه‌های زیست محیطی به دلیل عدم بارش باران و عدم رویش گیاهان در معرض تبدیل شدن به بیابان و همچنین فرسایش خاک هستند

شیشه فروش ادامه داد: اثرات منفی خشکسالی بر زیستگاه حیات وحش سبب افزایش مرگ و میر، بیماری و مهاجرت گونه‌های در معرض انقراض جانوری و گیاهی استان می‌شود.

*افت سالانه یک متری آب‌خوان‌های زیرزمینی

وی تغییر در ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آب، کاهش حجم آب، خسارت به تالاب‌ها، تخریب آب‌های زیرزمینی و فرونشست زمین که را از دیگر پیامدهای خشکسالی برشمرد و توضیح داد: در این استان سالانه با حدود یک متر افت آبخوان‌های زیرزمینی مواجه هستیم که سبب نشست سالانه 15 تا 18 سانتیمتری دشت‌های اصفهان، برخوار، مهیار، گلپایگان کاشان و دامنه داران شده است که موجب وارد امدن خسارت به اماکن مسکونی، راه‌ها زمین‌های زراعی شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان با اشاره به اثرات خشکسالی بر منابع طبیعی، تصریح کرد: خشکسالی سبب خشک شدن گیاهان علوفه‌ای و مرتعی و درگیر شدن آفات گیاهی همچون هجوم ملخ بومی در کاشان، آران و بیدگل، لنجان و سمیرم، افزایش آفت سن گندم، افزایش آتش سوزی به دلیل فقیر شدن مراتع، افزایش فرسایش خاک شده است و به همین منظور امسال مبارزه با ملخ در 1200 هکتار و مقابله با آفت سن گندم در 40 هزار هکتار از مساحت استان در حال پیگیری است.

شیشه فروش همچنین خسارت به انهار، شبکه‌های زهکشی کشاورزی، چشمه‌ها و بندهای آبخیزداری در اثر کاهش بارش و افزایش رسوبات را بخش دیگری از پیامدهای خشکسالی برشمرد.

وی عنوان کرد: راهکارهایی که تاکنون برای خشکسالی به اجرا درآمده است شامل توسعه بهره برداری از منابع آب زیرزمینی، استفاده از شیوه های نوین آبیاری در بخش کشاورزی، تأمین سوخت مورد نیاز مناطق روستایی و جنگل نشین به منظور جلوگیری از تخریب منابع طبیعی، اجرای طرح حفاظت از جتگل‌های و مراتع، مهار سیلاب‌ها، استفاده از ظرفیت سدهای مخزنی، اجرای طرح‌های پخش سیلاب، کشت گیاهان مقاوم به خشکی و همچنین در برنامه‌های بلندمدت مطالعه طرح‌های جامع آبخیزداری، اجرای سیستم‌های سطوح آبگیر باران، مدیریت پساب‌ها، صرفه‌جویی در مصرف آب، توسعه سیستم هشداردهنده و آمارگیری دقیق، تأمین حق آبه زیست محیطی رودخانه‌ها، اجرای طرح آبخیزداری و آبخوان‌داری در سامانه‌های پخش سیلاب، لایروبی استخرها و بازسازی چاه‌های عمیق بوده است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان در همین راستا از تجهیز 120 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم‌های نوین آبیاری، ایجاد دو هزار هکتار گلخانه، گسترش کشت‌های هیدروپونیک و کم آب‌بر، حذف کشت برنج و چمن، الزام ادارات بر کاهش 50 درصدی در مصرف انرژی، الزام ادارات بر تعیین مدیر مصرف انرژی، استفاده از خنک کننده مناسب و بهینه در اماکن عمومی، پیش بینی تانکر ابرسانی سیار، بهسازی شبکه‌های فرسوده آب و ارسال دستورالعمل صرفه جویی آب برای صنایع، صنوف و اوقاف خبر داد.

*آبرسانی سیار به 280 روستای استان اصفهان/ مانند دریاچه ارومیه، زاینده رود را هم احیا کنید

شیشه فروش از تأثیر خشکسالی و کاهش بارش‌ها بر کیفیت آب‌های استان سخن به میان آورد و در همین جهت از تشکیل کمیته کیفی آب خبر داد و با اشاره به آبرسانی سیار با تانکر به 280 روستای این استان، از برگزاری جلسه ستاد مدیریت پایش تنش آبی به منظور برنامه‌ریزی استراتژی پیشگیری و کنترل خشکسالی سخن گفت.

وی گفت: در مقابل خشکسالی آن چه باید در استان اصفهان انجام شود، انجام شده است ولی این موضوع نیاز به نگاه جدی و ملی دارد و انتظار داریم وزارت نیرو با تسریع تأمین حق آبه‌های رودخانه زاینده رود به بهبود شرایط این استان کمک کند.

مدیر کل مدیریت بحران استان تأکید کرد: وزارت نیرو باید ضمن جلوگیری از برداشت‌های بی رویه نسبت به احیای زاینده رود اقدام کند که در همین جهت نقشه احیای زاینده‌رود نیز در استان تدوین و به وزارت نیرو تحویل شده است.

شیشه فروش همچنین از محیط زیست خواست همان طور که دریاچه ارومیه و تالاب‌های دیگر کشور را احیا و زنده کرد، رودخانه زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی را هم احیا کند.

وی عنوان کرد: بازسازی قنوات نیازمند 200 میلیارد تومان اعتبار است که باید وزارت جهاد کشاورزی آن را تأمین کند و سازمان جنگل‌ها نیز باید 300 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری این استان تخصیص دهد.

مدیر کل مدیریت بحران استان تصریح کرد: استان در تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعتی مورد نیاز خود دچار مشکل شده است و با بیان این که هیچ استانی نیست که شریان اصلی و حیاتی آن همچون رودخانه زاینده رود خشک شده باشد، شرایط استان از لحاظ خشکسالی را در کشور ویژه و نیازمد توجه جدی دانست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد