صفحه اصلی » تولیدی » پایان کپرنشینی و آلونک‌نشینی در کشور در سال ۱۴۰۰/ تخصیص تسهیلات برای مسکن

پایان کپرنشینی و آلونک‌نشینی در کشور در سال ۱۴۰۰/ تخصیص تسهیلات برای مسکن

وزیر راه و شهرسازی گفت: متعهد شده‌ایم در سال ۱۴۰۰ در فوری‌ترین اقدام مسأله کپرنشینی و آلونک‌نشینی در کشور خاتمه یابد و بزرگترین پروژه در این خصوص در استان سیستان و بلوچستان در حال اجراست.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۳۰

به گزارش صاحب نیوز؛ محمد اسلامی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح و بهره‌برداری فاز اول پروژه بازآفرینی شهری محله همت‌آباد اصفهان با بیان اینکه خدا را شاکرم که امروز در اصفهان فاز مقدماتی یک گام ضروری در اصلاح بافت فرسوده و خانه‌دار شدن مردم برداشته می‌شود، اظهار کرد: موضوع بازآفرینی شهری بسیار مهم است زیرا عمده شهرهای ما از درون پوسیده شدند و با فرسودگی و متروکه شدن شهرها حوادثی اتفاق می‌افتد که علاج آن‌ها هزینه‌بر خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: متعهد شده‌ایم در سال ۱۴۰۰ در فوری‌ترین اقدام مسأله کپرنشینی و آلونک‌نشینی در کشور خاتمه یابد و بزرگترین پروژه در این خصوص در استان سیستان و بلوچستان در حال اجراست.

اسلامی با اشاره به اجرای پروژه بازآفرینی شهری در محله همت‌آباد اصفهان، تصریح کرد: موانع در این خصوص برداشته شده است و نیاز است طرح‌ها با سرعت بالا دنبال شود.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در پروژه‌های مسکن هزاران مشکل بود تا مسیر هموار شود و گاهی برخی ضوابط مانع مشارکت‌ها و پیشبرد اهداف می‌شد.

وی گفت: جامعه هدف شناسایی در سراسر کشور شناسایی شد و به صورت الکترونیکی برای متقاضی پرونده‌ تشکیل شد.

اسلامی ادامه داد: در طرح اقدام ملی ساخت و سازها در بافت شهری با بخش‌هایی انجام می‌شود که وقتی به بافت الحاق شد از خدمات شهری برخوردار باشد؛ همچنین کمیته معماری به منظور نظارت بر نقشه‌ها و انجام ساخت و سازها متناسب با معماری ایرانی تشکیل شد‌.

۱۰ هزار پروژه مسکونی در کشور فعال است

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود ۱۰ هزار پروژه مسکونی در سطح کشور فعال است، اضافه کرد: ۵۳۰ هزار واحد در دست ساخت است که این تعداد به غیر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهری است که در دولت‌های نهم و دهم آغاز و ۷۷۰ هزار واحد در همان دولت با نواقصی که داشت تحویل مردم شده بود که در این دوره نواقص آنها برطرف و حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد را به مردم تحویل دادیم و حدود ۳۸ هزار واحد مسکن مهر نیز در دست تکمیل است که در همین دولت پرونده مسکن مهر بسته می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح اقدام ملی به عنوان جریان پایدار تولید مسکن است ابراز داشت: ۱۰۰ هزار واحد در این طرح در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد است که مقدمات آن فراهم شده همین زمین و هم تسهیلات آن فراهم شده و سازنده برای هر واحدی ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات می‌تواند دریافت کند.

تخصیص تسهیلات برای مسکن

وی افزود: امید است با تمهیدات و شرایطی که پیش رو دادیم به یاری خدا شیطان دست از شیطان صفتی بردارند و تحریم‌ها لغو شود عوارض روانی تحریم‌ها بر اقتصاد ما کمتر شود و توان مردم نسبت به هزینه‌ها افزایش یابد، بتوانیم تسهیلات متناسب‌تر را برای تأمین مسکن مردم فراهم کنیم تا خط تولید در بافت فرسوده و زمین‌های جدید پایدار شود.

فاز اول طرح نوسازی و بازآفرینی محله همت آباد سال ۱۳۹۶ آغاز شده بود و امروز با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ۲۴ واحد مسکن از ۷۲ واحد در حال ساخت فاز اول پروژه افتتاح و عملیات اجرایی فاز دوم پروژه نیز آغاز شد.

گفتنی است؛ آغاز ساخت ۴ هزار و ۵۰۰ واحدی طرح اقدام ملی مسکن، بهره برداری از ۱۲۸ واحد مسکن مهر و اختتامیه مسکن مهر بهارستان همزمان با آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن در ۱۰ شهرستان استان و بازدید از روند اجرای قطار شهری بهارستان ازجمله برنامه‌های سفر وزیر راه و شهرسازی به اصفهان است.

آغاز افتتاح مرحله دوم طرح باند دوم بروجن – مبارکه و شروع عملیات روکش بتن غلتکی در شهرستان مبارکه، افتتاح و بهره برداری رسمی از دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات و آزمایشگاه جامع قیر و آسفالت و بازدید از روند اجرای طرح‌های دانشگاه صنعتی اصفهان از دیگر برنامه‌های سفر محمد اسلامی به استان اصفهان است.

همچنین افتتاح و بهره برداری از باند دوم اصفهان – اردستان به طول ۱۱ کیلومتر، افتتاح زیرگذر مسکن مهر نائین، آغاز عملیات اجرایی محور نائین – طبس در سه راهی مشجری به چوپانان به طول ۳۰ کیلومتر از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر راه و شهرسازی به استان اصفهان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد