صفحه اصلی » تولیدی » اصلاح بافت فرسوده به جای توسعه شهری مدنظر قرار گیرد/ آغاز عملیات اجرایی ۴۵۰۰ واحد طرح اقدام ملی در بهارستان

اصلاح بافت فرسوده به جای توسعه شهری مدنظر قرار گیرد/ آغاز عملیات اجرایی ۴۵۰۰ واحد طرح اقدام ملی در بهارستان

امام جمعه اصفهان گفت: امام جمعه اصفهان گفت: دولت به جای توسعه شهرها مناطق دارای بافت فرسوده را نوسازی کند به گونه‌ای که با مشارکت مردم زمین‌های آن‌ها دریافت و پس از نوسازی به آن‌ها بازگردانده شود.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۷ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۳۰

به گزارش صاحب نیوز؛ آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح و بهره‌برداری فاز اول پروژه بازآفرینی شهری محله همت‌آباد اصفهان، با اشاره به روند اصلاح بافت‌های فرسوده اظهار کرد: کار بسیار عظیم و مهمی برای کل کشور در حال انجام است چون شهرهای ما حالت شهرهای سینمایی دارد ولی پشت‌صحنه آن روستا است.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: در اصفهان برخی مناطق از بافت فرسوده رنج می‌برد زیرا برخی در منازل ۳۰-۴۰ متری با وضع نامناسی زندگی می‌کنند.

وی افزود: دولت به جای توسعه شهرها مناطق دارای بافت فرسوده را نوسازی کند به گونه‌ای که با مشارکت مردم زمین‌های آن‌ها دریافت و پس از نوسازی به آن‌ها بازگردانده شود.

طباطبایی‌نژاد در ادامه گفت: مناسب بود در مسکن‌های مهر نیز منازل تخریبی را دریافت و بافت فرسوده تبدیل به احسن می‌شد.

امام جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: البته لازم است منازل جدید فقیرانه ساخته نشود زیرا واحدهای دارای یک اتاق مناسب نیست و در عین حال انسان بزرگ باید کار بزرگ انجام دهد، در عین حال تعداد طبقات را نباید زیاد افزایش داد و منازل به صورت خوب و زیبا ساخته شود.

مهدی عبوری معاون وزیر راه  و شهرسازی نیز در این مراسم مطرح کرد: بازسازی محله همت‌آباد اصفهان نمونه موفق بازآفرینی در سطح کشور است که امروز ۲۴ واحد از مجموع ۷۲ واحد این مجموعه آماده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود:  برگشت کیفیت زندگی، تجمیع واحدهای فرسوده و تبدیل آن به ۷۲ واحد مسکونی اقدامی ارزشمند است.

وی ادامه داد: تسهیلات تبصره‌ای از ۶۰۰ میلیون ریال به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و ودیعه مسکن از ۲۰۰ میلیون ریال به ۶۰۰ میلیون ریال افزایش داشته است.

عبوری در پایان مطرح کرد: همچنین ۱۵ هزار مترمربع زمین جدید به صورت تنخواه برای تسریع در روند ساخت و سازها در اختیار راه و شهرسازی استان قرار می‌گیرد.

*باید خود را برای انتخاباتی پرشور آماده کنیم

عباس رضایی نیز  اظهار کرد: اگر یک روز ساختن برج‌های بزرگتری در جهان معیار توسعه بود، امروز پرورش و ساختن نگرش‌ها و فکرها معیار توسعه است.

استاندار اصفهان ادامه داد: کارهای بزرگی که انقلاب اسلامی انجام داده به سمع و نظر مردم نمی‌رسد و دستگاه‌های تبلیغاتی به خوبی نتوانسته‌اند ترسیم کنند که انقلاب اسلامی چه خدمات و برکاتی را برای مردم به ارمغان آورده است.

وی افزود: نتوانسته‌ایم برای مردم و به ویژه نسل جوان ترسیم کنیم که حتی در حوزه‌های عمرانی چه نداشته‌ایم و امروز در سایه انقلاب چه به دست آورده‌ایم.

رضایی با اشاره به پیشرفت‌های بسیار خوب کشور در حوزه‌های عمرانی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب، تأکید کرد: همه مدیون نظام و انقلاب اسلامی هستیم.

استاندار اصفهان ادامه داد: باید خود را برای انتخابات پرشور با مشارکت حداکثری آماده کنیم تا مبادا افرادی که با اصل نظام سنخیتی ندارند و همچنین دشمنان نظام از حضور کم‌رنگ مردم خوشحال شوند‌.

وی در پایان بیان کرد: نصب تجهیزات تولید انرژی پاک و پنل‌های خورشیدی و پیش‌بینی بازگرداندن آب برای برخی مصارف با توجه به وضعیت خشکی از جمله ویژگی‌های لازم در ساخت‌های جدید است.

آغاز عملیات اجرایی ۴۵۰۰ واحد طرح اقدام ملی در بهارستان

همچنین علیرضا قاری‌قرآن پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح و بهره‌برداری از فاز اول پروژه بازآفرینی شهری محله همت‌آباد اصفهان با اشاره به روند بازآفرینی بافت فرسوده محله همت‌آباد اصفهان، اظهار کرد: کلیدی‌ترین مسأله در این طرح مشارکت سه ضلع مردم، دولت و شهرداری و بخش خصوصی در کنار هم بود به گونه‌ای که منافع هر سه برآورده شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: از نظر سطح خدمات این محله حدود ۶۰ درصد فضای مسکونی و ۲۷ درصد معابر و تنها ۱۰۸ درصد فضای آموزشی دارد و هیچ فضای خدماتی دیگری ندارد.

وی ادامه داد: امروز فاز اول طرح شامل ۲۴ واحد از ۷۲ واحد محله همت‌آباد افتتاح می‌شود و فاز دوم نیز از امروز آغاز به کار خواهد کرد؛ مهمترین ویژگی طرح آن است که مردم در همان منطقه‌ای ساکن می‌شوند که از قبل ساکن بودند و طرح با مشارکت مستقیم مردم و کم شدن دست دولت و صرفاً تسهیل‌گری دولت اجرا می‌شود.

قاری‌قرآن با اشاره به سکونت ۳۲ هزار نفر در این منطقه، مطرح کرد: ۷ هزار واحد در این منطقه نیاز است که در قالب این طرح ساخته می‌شود و می‌تواند الگویی برای گسترش باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اضافه کرد: امروز همچنین عملیات اجرایی ۴ هزار و ۵۰۰ واحد طرح اقدام ملی در شهر بهارستان شامل ۳ هزار و ۵۰۰ واحد توسط بخش خصوصی و هزار واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همچنین عملیات اجرایی هزار و ۳۵۴ واحد طرح اقدام ملی در شهرهای تیران، شهرضا، اردستان، انارک، بزرک، بادرود، چادگان، سمیرم و علویجه آغاز می‌شود.

وی در ادامه گفت: بازدید از طرح متروی بهارستان و چند طرح دیگر در بهارستان، افتتاح‌ باند دوم بروجن- مبارکه به طول ۷ کیلومتر، افتتاح آزمایشگاه جامع قیر و آسفالت در دانشگاه صنعتی اصفهان، افتتاح محور ۴ خطه اصفهان – اردستان به طول ۱۱ کیلومتر، افتتاح تقاطع غیرهمسطح و میدان مسکن مهر نائین، آغاز عملیات اجرایی باند دوم مشجری-سه‌راهی چوپانان به طول ۳۰ کیلومتر از دیگر برنامه‌های امروز است‌.

قاری‌قرآن در پایان بیان کرد: ۷ پروژه بهسازی به ارزش ۷ هزار میلیارد ریال و ۳۱ پروژه در حال اجرا از جمله ۱۸ تقاطع غیرهمسطح به ارزش ۲ هزار و ۸۲۰ میلیارد ریال و معادل ۵۸۹ کیلومتر در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در استان اجرا شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد