صفحه اصلی » سیاسی » بی توجهی دولت به هویت ایرانی صدای خسرو معتضد را هم درآورد/ وزارت خارجه در برابر تعدی و تصرف تاریخ و اندیشمندان کشورمان توسط بیگانگان چه وظیفه ای دارد؟

بی توجهی دولت به هویت ایرانی صدای خسرو معتضد را هم درآورد/ وزارت خارجه در برابر تعدی و تصرف تاریخ و اندیشمندان کشورمان توسط بیگانگان چه وظیفه ای دارد؟

خسرو معتضد، تاریخ‌دان مشهور کشور، با انتقاد از عدم حساسیت دولت نسبت به تجاوزات به حقوق معنوی کشور، نتیجه این انفعال دولت را افزایش این گونه تعدی‌ها به تمامیت ارزی کشور در سال‌های اخیر عنوان کرد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۳/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ امیرالمؤمنین علی -علیه السّلام- در نامه 208 نهج البلاغه فرموده‌اند: « هر کس از وقایع گذشتگان عبرت بگیرد بینا مى‏شود، کسى که بصیرت و بینائى پیدا کرد مى‏فهمد، و آن کس که فهمید عالم مى‏شود». آن حضرت همچنین در نامه 467 نهج البلاغه خطاب به فرزند خود می‌فرمایند: «با مطالعه قضایاى تحقّق یافته، حوادث یافت نشده را پیش‏بینى کن؛ زیرا امور جهان، همانند یک دیگرند». همچنین در غررالحکم از ایشان آمده که فرموده‌اند: «آنچه از دنيا گذشته ، در خبر دادن از آنچه باقى مانده است ، كفايت مى كند.».

جدای از احادیث بسیار زیاد دیگر با این موضوع که تاریخ آینه آینده است، همین سه حدیث کفایت می‌کند برای اثبات این موضوع که انسان با مطالعه گذشته خود بسیاری از موضوعات زندگی را می‌تواند تشخیص داده و از آن برای تصمیمات خود استفاده کند. از همین رو بررسی مسائل کشور از نگاه تاریخ و تاریخ پژوهی نیز می‌تواند عبرت آموز و قابل توجه باشد.

خسرو معتضد، تاریخ‌دان و پژوهشگر تاریخ، در گفتگو با صاحب نیوز نسبت به عدم حساسیت درخور و شایسته دولت نسبت به تعدی علیه مرزهای جغرافیایی و فرهنگی کشور انتقاد کرد.

وی با بیان این که امارات متحده عربی بار دیگر در مورد جزایر سه گانه خلیج فارس (تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی) ادعای مالکیت کرده است، اظهار کرد: دولت ایران خیلی نسبت به این موضوع حساسیت نشان نمی‌دهد در حالی که باید محکم با این ادعا برخورد کند تا دیگر حتی به خودشان اجازه مطرح کردن چنین ادعاهای دروغی را نداشته باشند.

این پژوهشگر حوزه تاریخ عنوان کرد: ما طرفدار جنگ نیستیم اما خواستار برخورد محکم با متعرضان به حریم کشوریم و در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته هم دیده‌ایم هر بار این گونه رفتار کردیم موفقیت از ان ما شده است که یک نمونه آن توقیف کشتی نفتکش کره جنوبی توسط سپاه بود که با این اقدام کره جنوبی بخشی از پول ما را که با قلدری مصادره کرده بود، آزاد کرد.

معتضد در همین رابطه افزود: دولت شوروی با سه رادیو به نام‌های رادیو ایران آزاد، رادیو پیک ایران و رادیو صدای ملی ایران، که شبانه روز علیه حکومت ایران برنامه پخش می‌کردند، محمدرضا شاه پهلوی را به زانو دراورد تا جایی که شاه مجبور شد مس سرچشمه، ذوب آهن و صنایع توپ سازی ارتش را به آن‌ها واگذار کند.

این خطیب مباحث تاریخی همچنین ادامه داد: همین اتفاق برای خود روسیه نیز افتاد و آمریکا با دو رادیوی به نام‌های رادیو آزادی و رادیو اروپای آزاد روسیه را به زانو درآورد.

وی گفت: همین الان دشمنان کشور ما با تلویزیون‌های فارسی زبان خود مشکلات عدیده‌ای برای ما به وجود آورده‌اند و امنیت، سیاست، فرهنگ و غیره ما را مورد هجمه قرار داده‌اند که یک نمونه آن تلویزیون منوتو است که تمام آرشیو تلویزیون سلطنتی انگلیس یعنی بی‌بی‌سی را در اختیار دارد و توسط بهائیانی اداره می‌شود که کسروی در کتاب خود به نام «بهایی گری» در مورد ایشان نوشته است این طایفه چون از ایران رانده شده و توسط امیرکبیر منکوب شدند، دشمن ایران شده و هر جای جهان بروند علیه ایران خواهند بود.

این تاریخ‌دان این تجربیات تاریخی را نشان دهنده قدرت رسانه دانست و با انتقاد از دولت برای عدم بهره‌گیری از این ظرفیت برای مقابله با دشمنان، بیان کرد: ما هم باید در جزایر خود در خلیج فارس ایستگاه رادیویی بزنیم با نام مثلاً «امارات آزاد» و مشکلات حکومت امارات را عنوان کنیم و مثلاً این سؤال را مطرح کنیم که چرا دختران پادشاه امارات از این کشور فرار کردند.

این نویسنده کتب تاریخی موضع منفعلانه در برابر دشمنانمان را سبب ضعیف شدن ما عنوان کرد و افزود: ما باید تا الان در جزیره فارسی ایستگاه تلویزیونی می‌گذاشتیم و علیه سلطان عقل از دست داده عربستان و محمد بن سلمان آدم کش صحبت می‌کردیم و فرصتی به ما داده می‌شد تا برای مردم این کشور روشنگری کنیم همان طور که اکنون نیز خیلی از شیوخ عرب از این پادشاه و اقدامات او دلخورند.

معتضد همچنین در مورد بی‌احترامی حکومت اقلیم کردستان به تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران با انتشار نقشه‌ای از این اقلیم که در آن بخش‌های کردنشین ایران نیز جزء آن آورده شده بود، نسبت به عدم واکنش درخور دولت ایران به این موضوع ابراز نگرانی و ناراحتی کرد چرا که این مسأله برای چندمین بار تکرار شده است.

این راوی برنامه‌های تاریخی رادیو و تلویزیون تصریح کرد: چندی قبل اقلیم کردستان عراق تمبر پست چاپ کرده و در آن آذربایجان غربی تا نزدیک تبریز را جزء کشور جعلی کردستان عراق آورده است در حالی که ما به گردن این‌ها حق داریم و هم در زمان شاه توپخانه ارتش ایران به کمک این‌ها رفته و 50 توپ گران قیمت ارتش برای حمایت از ایشان شلیک کرد و هم بعد از انقلاب، حضور مستشاران نظامی ایران، این اقلیم را از چنگ داعش نجات داد.

این نویسنده کتب تاریخی اظهار کرد: ملامصطفی بارزانی، پدربزرگ رئیس دولت اقلیم جعلی کردستان در حضور شخص من، در منزل محمد سعید جافت در خیابان ایتالیا گفت «ما رعیت ایران هستیم و هر کردی در هر جای دنیا ایرانی است» و گفت «ما افتخار می‌کنیم و من خدمت شاهنشاه عرض کردم ما را از دست عراق نجات بده» لذا همان زمان با مجوز شاه 150 هزار نفر از این منطقه وارد ایران شدند، به این‌ها شغل داده شد، در جیرفت برایشان شهرک درست کردند، به کارخانه‌ها اعلام شد به این‌ها کار بدهند تا این که اوضاع عراق خوب شد و رفتند و الان با نهایت وقاحت چنین تمبری چاپ می‌کنند.

وی با انتقاد شدید از وزارت خارجه در واکنش به این مسأله، گفت اخراج نماینده اقلیم کردستان در ایران و بستن مرزها با کردستان حداقل کاری بود که باید وزیر امور خارجه در این رابطه انجام می‌داد.

معتضد با اشاره به لزوم توجه به آن چه تاریخ کشور از روابط ایران تجربه و ثبت کرده است به پنج جلد کتاب باقر کاظمی اشاره کرد که در آن نوشته است که چگونه برخی از این همسایگان ما منتظر تجزیه ایران هستند، و بیان کرد: چهار گذرگاه مرزی برای تبادل کالا در کردستان باز گذاشته شده است اما ساکنان این اقلیم اقدام به واردات مشروبات الکلی و اسلحه از این معابر می‌کنند که دولت باید جلو این قاچاق را بگیرد.

این تاریخ‌دان بیان کرد هیچ گناهی متوجه بیگانگان نیست بلکه این دولت مشکل دارد که هیچ معلوماتی در مورد تاریخ و جغرافیای ایران ندارد و اگر هیئت دولت اطلاعی از ایران داشت و اگر ژئوپولتیک ایران را می‌دانست حساسیت نشان می‌داد.

پژوهشگر حوزه تاریخ اما بخشی از رفتار منفعلانه و عدم حساسیت به موارد این چنینی توسط دولتمردان ایران را متوجه خوی اشرافی‌گری دانست که بین برخی مسئولان نهادینه شده است و با بیان این که سیدحسن مدرس زیر بار حقوق 300 تومانی و حتی 225 تومانی آن روز نرفت و گفت تنها 200 تومان برای وکیل مردم کافی است، افزود زندگی این چنینی از انسان مردی می‌سازد که بی‌مهابا در برابر ظلم و در برابر ابرقدرت‌ها می‌ایستد و جلو استعمار را می‌گیرد.

راوی برنامه‌های تاریخی صدا و سیما در همین رابطه به تجربه تاریخ بین الملل نیز اشاره کرد و گفت زمانی که اسکاتلند خواستار جدایی از انگلستان شده بود بعد از سخنرانی ملکه انگلیس که تبعات این جدایی را تشریح کرد و مردم را نهی کرد از این کار، رفراندوم جدایی رأی نیاورد و یا زمانی که بارسلون و کاتالونیا شورش‌های جدایی طلبانه را آغاز کردند بلافاصله به دستور مجلس پلیس و گارد ملی با آن‌ها مقابله کرد و با فراری دادن جدایی طلبان شورش‌ها را خواباند.

وی افزایش تعدی و تصرف تاریخ و اندیشمندان کشورمان را نتیجه اهمال در برابر اقدامات این چنینی دانست و در این رابطه به تصرف نام «نظامی گنجوی» توسط آذربایجان و ثبت آن در یونسکو در حالی که یک بیت شعر هم به زبان ترکی ندارد و ثبت «نان لواش» که از دوران اشکانیان در ایران بوده است به نام کشور ارمنستان اشاره کرد.

Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan, center, and Azerbaijan’s President Ilham Aliyev, right, review a honour guard during a welcome ceremony in Baku, Azerbaijan, Thursday, Dec. 10, 2020. A military parade was held in celebration of the peace deal with Armenia over Nagorno-Karabakh that saw Azerbaijan reclaim much of the separatist region along with surrounding areas. (Turkish Presidency via AP, Pool)

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد