صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » کتاب «درآمدی بر مکتب جامعه شناسی قرآن مجید» با نگاهی نو پیش روی جامعه علمی

کتاب باز؛

کتاب «درآمدی بر مکتب جامعه شناسی قرآن مجید» با نگاهی نو پیش روی جامعه علمی

کتاب «درآمدی بر مکتب جامعه شناسی قرآن مجید» به قلم محسن نصری در سال 1391 در 280 صفحه توسط انتشارات حدیث راه عشق به زیور طبع آراسته شده است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۳/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ موضوع اثر حاضر که درحقیقت پایان نامه مولف بوده است، تبیین و تحلیل برخی از مبانی مکتب جامعه شناسی قرآن مجید است.
نگارنده در این پژوهش تلاش کرده تا با بهره گیری از معارف الهی قرآن و روایات، گامی در جهت تدوین مکتب جامعه شناسی قرآن کریم بردارد. بر این اساس، ابتدا مطالبی درباره لزوم، امکان و روش های شناخت و ویژگی های قوانین علمی و حیاتی عنوان کرده است، سپس انسان معرفی شده در قرآن تبیین شده است؛ چرا که جامعه شناسی بدون پیش فرض های انسان شناسانه معنا ندارد.

فصل پایانی پژوهش، به مسایل مبنایی در جامعه شناسی، از جمله منشأ شناسی جامعه، هستی شناسی جامعه و قانون شناسی جامعه اختصاص دارد، تا از این طریق چارچوب اصلی و پیش فرض های محوری مکتب جامعه شناسی قرآن تبیین شده باشد.

نویسنده در مقدمه کتاب می گوید:

«…امروزه «علوم انسانی» با شاخه های متعدد مبنای «تمدن سازی» بشر است و در عصر کنونی، تفکر و سبک زندگی غربی و «تمدن اسلامی» بر اساس مبانی هستی شناسانه، خداشناسانه، انسان شناسانه و جامعه شناسانه متفاوت پدید آمده اند.

لذا شاهد انواع متعددی از مکاتب «جامعه شناسی» می باشیم که در این کتاب بر آن هستیم که به تبیین برخی مبانی «مکتب جامعه شناسی قرآن مجید» بپردازیم.

در تبیین و تحلیل این مساله لازم به ذکر است؛ انقلاب اسلامی ایران، فصل نوینی از «بازیابی هویت اسلامی» تلاش برای پی ریزی «تمدن ایرانی- اسلامی» در تحقق «حیات طیبه» به سوی «مهدویت» می باشد که از این منظر «علوم انسانی» زیرساخت لازم حرکت، تحول و تعالی جامعه را فراهم می آورد. اما متاسفانه با گذشت چند دهه از انقلاب اسلامی و با وجود تاکیدات حضرت امام خمینی(ره) و رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه ای حفظه الله در اسلامی شدن دانشگاه ها، به خصوص اسلامی شدن علوم انسانی، هنوز شاهد حضور پررنگ و محوری اندیشه های غربی، غیراسلامی و ضداسلامی با مبانی اومانیستی، سکولاریستی، پوزیتیویستی و… در مجموعه علوم انسانی هستیم که عدم کارایی این دیدگاه ها برای تمدن حقیقی را با فروپاشی شوروی سابق و افول و در حال سقوط جامعه غربی شاهدیم، که دو ایدئولوژی سوسیالیسم و لیبرالیسم و مکاتب جامعه شناسی آنها توانمند برای شناخت انسان، جامعه و تمدن سازی حقیقی نبوده و نیستند.

لذا نیازمند یک «انقلاب علمی» در حوزه علوم انسانی می باشیم تا با استخراج، تبیین و تدوین علوم انسانی بر مبنای «قرآن و عترت» بتوانیم در تحول و تعالی جامعه انسانی، یا همان توسعه حقیقی در «حیات طیبه»، رسالت و نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد