صفحه اصلی » سیاسی » شهادت می دهم که شورای نگهبان بر اساس سلیقه فکری افراد آنها را رد یا تایید صلاحیت نکرده است

حاجی دلیگانی:

شهادت می دهم که شورای نگهبان بر اساس سلیقه فکری افراد آنها را رد یا تایید صلاحیت نکرده است

عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم گفت: شهادت می دهم که شورای نگهبان اعم از حقوقدانان و فقه های آن براساس سلیقه فکری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آنها را رد یا تایید صلاحیت نکرده است بلکه بر اساس آنچه که در پرونده آنها بوده بررسی را انجام داده است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۰

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ با اشاره به اهمیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مجلس انقلابی را مقدمه تشکیل دولت جوان انقلابی دانست و اظهار کرد: تشکیل دولت جوان حزب اللهی از دو بعد شرایط قبل و بعد از برگزاری انتخابات بسیار با اهمیت است. مجلس یازدهم که حضرت آقا عنوان انقلابی خطاب کرد در شرایط قبل از برگزاری انتخابات بسیار اثر گذار بوده است بطوریکه بسیاری از مسایلی که می توانست مانع تحقق تشکیل دولت جوان انقلابی شود را خنثی و جلوگیری کرده است علاوه بر آن شرایط ایجابی خوبی نیز فراهم کرده است به طور مثال در مباحث انتخابات، اکثر مواضع نمایندگان در جهت تحقق این هدف مهم انجام می شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم افزود: پس از ابلاغ بیانیه گام دوم از سوی رهبر معظم انقلاب، تشکیل دولت جوان حزب الهی و الزامات آن راهبرد مجلس قرار گرفت و با تبیین راهبرد و اقدامات آن برخلاف حالت انفعالی گذشته امروز میدان بازی را ما تعیین می کنیم که دیگران بیایند در این عرصه و این از بسترها و دستاوردهای ذی قیمتی است که فراهم شده است.

وی افزود: مجلس در بعد دوم و پس از پیروزی در انتخابات فردی با ویژگی هایی که رهبر معظم انقلاب برای تشکیل دولت جوان انقلابی بیان فرمودند داشته باشد آن موقع وظیفه مجلس سنگین تر خواهد بود برای اینکه بتواند ریل گذاری صحیحی برای تشکیل آن دولت فراهم کند از جمله ترمیم ریل گذاری ها کج گذشته و اصلاح خطای دولت های فعلی و گذشته را به دولت آینده ارائه دهد و کمک و پشتیبانی کند از دولتی که می خواهد مسیر درستی را طی کند و این فرصت بسیار مغتنمی است برای کسانی که امروز در عرصه حضور دارند و قرار است بیایند و برای انقلاب کار کنند.

*در صورت روی کار آمدن دولت جوان انقلابی، مجلس برای پیشگری از انحراف دولت، چه برنامه ای برای پایش دولت خواهد داشت؟

حاجی دلیگانی ابراز کرد: گرچه به نظر می آید مجلس مایل باشد که فلان کاندیدا انتخاب شود و نامه 220 نفره می نویسد اما با این حال با هیچ دولتی حتی جوان حزب الهی رودربایستی ندارد و از تمام ابزارهای نظارتی که در اختیار دارد استفاده می کند و قدم به قدم نظارت و کنترل خواهد کرد تا اتفاقات دولت دهم تکرار نشود چون جریان انقلابی تجربه آن زمان را دارد توجه خواهد کرد تا چنین مسئله ای مجددا برای جریان انقلابی پیش نیاید.

*چرا مجلس از این ابزارها برای دولت روحانی استفاده نکرد و به نوعی مدارا کرد؟

وی با بیان اینکه مجلس با آقای روحانی مدارا نکرده است، خاطرنشان کرد: جریان انقلابی در مجلس دهم یا 70 نفر در اقلیت بود ولی از ابتدای تشکیل مجلس یازدهم اقدامات نظارتی نیز شروع شد و تاکنون بیش از 300 گزارش و شکایت علیه رئیس جمهور، وزرا و روسای سازمان ها و مسئولان اجرایی دولت طرح شده است از جمله استنکاف از قانون، نقض قانون یا اجرای ناقص قانون و عمل بر خلاف شئونات قانون می باشد، خود بنده بیش از 20 مورد شکایت از رئیس جمهور داشته ام که دو مورد آن در صحن مجلس رای آورده است.

تنها ابزاری که مجلس استفاده نکرد طرح سوال و عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور و استیضاح وزرا بود که جمع بندی ها به این نتیجه رساند که شاید الان نتیجه عکس برای انتخابات داشته باشد.

ارزیابی شما از عملکرد شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت ها برای انتخابات چیست:

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شورای محترم نگهبان با توجه به انتقادات زیاد افکار عمومی در خصوص تایید صلاحیت برخی افراد از جمله رئیس جمهور فعلی که یک مطالبه عمومی شده است این دوره به نحوی عمل کرد که چنین انتقاد و مطالباتی از سوی افکار عمومی وجود نداشته باشد.

وی اضافه کرد: مسائلی که برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به دلیل آنها احراز صلاحیت نشدند داشتند قابل بازگو کردن در فضای عمومی جامعه نیست از این بابت به نظر می رسد تاکنون کار خوب پیش رفته است از کسانی که احراز صلاحیت نشدند و پیام دعوت مردم به شرکت در انتخابات دادند جای تشکر دارد همچنین کسانی هم که به نوعی مباحثی را مطرح کردند که در راستای صیانت و حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی نبود گلایه مند هستیم.

مظلوم نمایی جناح اصلاح طلب در خصوص رد صلاحیت را چگونه ارزیابی می کنید

حاجی دلیگانی ابراز کرد: شهادت می دهم که شورای نگهبان اعم از حقوقدانان و فقه های آن براساس سلیقه فکری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آنها را رد یا تایید صلاحیت نکرده است بلکه بر اساس آنچه که در پرونده آنها بوده بررسی را انجام داده است.

وی افزود: سران جریان اصلاح طلب اخیرا در جلسه ای با اعتراف به اشتباه خود گفته اند که اشتباه کردیم که مانع ورود آقای عارف شدیم این در حالی است که ما هم عارف را بزرگتر جریان اصلاح طلب می دانیم و این بیانگر آن است که خود اصلاح طلب ها هم متوجه شده اند که گزینه هایی که معرفی کرده بودند گزینه های مناسبی نبوده است و البته ما استقبال می کنیم و از اینکه برخی از افراد رد صلاحیت شده به حضور حداکثری و مشارکت در انتخابات تاکید کردند تشکر می کنیم.

نماینده شاهین شهر و میمه افزود: شورای نگهبان در فرایند بررسی صلاحیت نامزدها باید به رجل سیاسی در تراز و جایگاه ریاست جمهوری بودن هر یک از افراد برسد بنابراین اگر کسی امتیاز لازم را از شورای نگهبان نگرفت نباید از آن مرجع ایرادی بگیرد البته کسانی هم می آیند و ثبت نام می کنند تا با رد شدن برای نظام هزینه درست کنند برخی از این طریق به دنبال معروف شدن هستند به گونه ای رفتار می کنند که گویی فریاد می زنند بیایید و من را دستگیر کنید جای تاسف دارد برای کسانی که خود را در حد جایگاه ریاست جمهوری کشور می دانند ولی حاضر هستند برای نظام همان کشور هزینه درست کنند.

انسان ها در مقاطعی ممکن است در فهم و تصمیم گیری اشتباه و دچار تضارب آرا شوند که به نظر بنده اگر آقای آملی در زمان رای گیر برادرش در انتخابات شورای نگهبان شرکت نمی کرد به ثواب نزدیک تر بود

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد