صفحه اصلی » سیاسی » کشور از ثبات برخوردار شده است/ تصمیم شورای نگهبان کارشناسانه بود

پناهیان:

کشور از ثبات برخوردار شده است/ تصمیم شورای نگهبان کارشناسانه بود

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به این که کشور ما بیش از حد دچار سیاست زدگی شده است، گفت: اقدام شورای نگهبان در احراز صلاحیت‌ها نشان داد کشور به ثبات رسیده است و اکنون می‌تواند به جای سیاست سیاسی بازی در مباحث مختلف از جمله انتخابات ریاست جمهوری به صورت تخصصی و کارشناسانه ورود پیدا کند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۳ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۰

به گزارش صاحب نیوز؛ نشست تخصصی «تبیین حضور حداکثری در انتخابات» در سلسله نشست‌های بیانیه گام دوم انقلاب و دولت جوان حزب اللهی به همت بسیج اساتید استان اصفهان و همکاری بسیج دانشجویی واحد میمه به صورت برخط با حضور علیرضا پناهیان، خطیب و چهره شناخته شده مذهبی برگزار شد.

*احکام سیاسی مهمتر از احکام فردی

پناهیان در این نشست با بیان این که سیاست در منظومه معارف و احکام دین جایگاه ویژه داشته و احکام سیاسی مهمتر از احکام فردی هستند که در حوزه حق الناس تعریف می‌شوند، گفت: ظلم یک فرد به جامعه که در مقوله سیاست قابل بررسی است، بسیار بزرگتر از ظلم در حق خدا یا ظلم در حق یک نفر است.

تولیت حوزه علمیه دارالحکمة ادامه داد عمل ناصواب در حوزه سیاست از بی‌حرمتی به خانه کعبه هم گناهش بالاتر است و از منظر دین هم دارای عقاب سنگین‌تری است همان طور که عمل صواب در این حوزه از پاداش بزرگتری برخوردار خواهد بود. چرا که اگر در اثر یک رفتار سیاسی عزت یک جامعه از بین برود جرمش بسیار بزرگ خواهد بود و یک سیاست مدار با یک کلمه خودش می‌تواند عزت مملکت و بلکه امت اسلامی را جریحه دار کند.

وی خاطرنشان کرد: بحث راجع به بعد سیاسی دین کمتر مطرح می‌شود و متأسفانه تلقی فردی از دین هنوز ادامه دارد در صورتی که مباحث فردی دین خیلی اهمیت کمتری نسبت به مباحث سیاسی اجتماعی آن دارد لذا نقش مدیران و سیاستگذاران و قدرت تدبیر و برنامه ریزی راهبردی و این قبیل امور عمومی خیلی در سعادت جامعه مؤثر است.

حجت‌الاسلام پناهیان تأکید کرد: جنگ‌ها را اگر مهمترین وقایعی بدانیم که در تاریخ رخ داده‌اند دارای منشأ سیاسی هستند و از نظر حیات اجتماعی انسان نیز سیاست در پیشرفت یک جامعه جایگاه بااهمیتی دارد.

*نباید جامعه را سیاست‌زده کرد

این چهره شناخته شده دینی کشور در عین حال اذعان کرد نباید جامعه دچار سیاست زدگی شده و همه چیز را سیاسی کرد. سیاست حد و حدودی دارد و باید دید کجاها باید بحث را سیاسی کرد و کجا نباید بحث را سیاسی کرده بلکه باید آن را از منظر یک بحث علمی، فنی، تخصصی دید.

تولیت مدرسه علمیه دارالحکمة به عنوان مثال بیان کرد برای بهبود اقتصاد کشور و مثلاً این که وضعیت بازار مرغ در جامعه چگونه باشد سیاست چه کاربردی دارد و بلکه هر بحثی زمینه‌های دیگر دیپلماسی، امنیتی و نظامی را هم نمی‌توان سیاسی تلقی کرد و مثلاً کنترل امنیت کشور دارای راه‌ها و مهارت‌های مختلفی است که اگر سیاسی شود و سیاسیون بر سر آن چالش سیاسی به راه بیاندازند دچار تزلزل و ضربه خواهد شد و دستخوش تغییر می‌گردد.

استاد پناهیان گفت: مقم معظم رهبری سال‌ها است درصدد سیاست زدایی از جامعه هستند و نامگذاری هر سال با عناوین اقتصادی ناظر به همین موضوع است و ایشان در آن زمان که خیلی‌ها شعار توسعه سیاسی را سر می‌دادند، بحث نهضت نرم افزاری را پیش کشیدند.

این نخبه علمی و فرهنگی کشور سیاست بازی را منجر به سیاست زدگی جامعه دانست و گفت: این شیوه کار اصلی را از حرکت بازمی‌دارد و به عنوان مثال مطرح کرد رهبر معظم انقلاب ماهرانه کرونا را تبدیل کردند به بحث تخصصی و نه تنها اجازه ندادند سیاسی شود، بلکه حتی اجازه ندادند فرهنگی شود و این که برقراری مراسم اربعین و مساجد و غیره را به تصمیم ستاد کرونا منوط کردند به معنی بود که این موضوع یک موضوع تخصصی است.

وی افزود زمانی که ما در سطح جامعه می‌خواهیم یک موضوع را نقد کنیم برخی آن را به سیاست ارتباط داده و بر سر آن دوقطبی سیاسی درست می‌کنند در حالی که بحث یک موضوع تخصصی بوده و لازم بوده کارشناسان و اندیشمندان بنشینند در مورد آن تصمیم‌گیری کنند.

این خطیب مذهبی با بیان مثال دیگری اشاره کرد: سیاست خارجی در هیچ کشوری دچار سیاست زدگی نیست و در کشورهای مختلف با تغییر دولت‌ها در آن تغییری ایجاد نمی‌شود و اگر احزاب مختلف هر کشور هم عقل داشته باشند بر سر این مسائل جنجال سیاسی به راه نمی‌اندازند.

سخنران ویژه این نشست سیاسی گفت: ما از جهاتی نیاز به کار بر روی فکر و فرهنگ سیاسی جامعه داریم که هنوز دچار نقص و اشکال است و به درستی سیاسی نشده است و اهمیت سیاست را متوجه نشده‌ایم و از جهت دیگر باید مراقب باشیم از سیاست زدگی جلوگیری کنیم و موضوعاتی که سیاسی نیستند را سیاسی جلوه ندهیم.

استاد پناهیان تأکید کرد: در تاریخ ثبت خواهد شد که رئیس جمهور مملکت اسلامی ما که از قضا خود نیز یک چهره روحانی و مذهبی دارد، موضوع حجاب و روابط بین زن و مرد را سیاسی کرد و برای جمع کردن رأی گفت با آمدن فلان کاندیدای رقیب در پیاده‌روها بین مرد و زن دیوار خواهند کشید. موضوع حجاب یک امر تخصصی است که باید از منظر تربیتی، جامعه شناسی، روان شناسی و غیره بررسی شود و ارتباطی به این ندارد که بر سر آن قشون کشی سیاسی شده، صحبت‌های راه و بیراه سیاسی بیان شده و در نهایت دوقطبی سیاسی تشکیل شود.

* تصمیم شورای نگهبان یک اقدام حقوقی بر اساس قانون بود، نه یک اقدام سیاسی

این اندیشمند دینی ادامه داد: از جهتی اهمیت سیاسیت بالاست و باید نقش آقرینی سیاسی خودمان را افزایش دهیم و از جهت دیگر باید دانش و تخصص و کار کارشناسی را بیشتر به میدان بیاوریم و همه چیز را سیاسی نکنیم. چرا که جامعه هر چه رو به ثبات بیشتری می‌رود از سیاست زدگی‌اش کم می‌شود و برخورد تخصصی و علمی و کارشناسانه با مسائل در ان جامعه بیشتر می‌شود لذا نیاز نیست بسیاری از موضوعات را سیاسی تلقی کنیم.

وی اظهار کرد: جامعه امروز ما به ثبات خیلی بالایی رسیده و همین تصمیم اخیر شورای نگهبان که یک تصمیم حقوقی بر اساس قوانین بود و نه یک تصمیم سیاسی، نشان دهنده این ثبات سیاسی جامعه ایران است. فردی که فرزندش برخلاف قانون در کشور متخاصم زندگی می‌کند طبق قانون صلاحیت ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی را ندارد بنابراین اصلاً نباید خودش ثبت نام می‌کرد و نباید وزارت کشور اسمش را برای شورای نگهبان ارسال می‌کرد.

تولیت حوزه علمیه دارالحکمة افزود: همین طور با اعلام نظر شورای نگهبان برای عدم احراز صلاحیت‌ها که طبق قانون انجام شده است نیز نباید برخورد سیاسی کرد. ما نمی‌گوییم شورای نگهبان مبرّا از موضع گیری سیاسی و اشتباه سیاسی در موضع گیری‌های قانونی خودش است اما برخی این قدر تصمیمات شورای نگهبان را سیاسی جلوه می‌دهند که ابعاد حقوقی و تخصصی شورای نگهبان کم رنگ می‌شود که این یک اقدام پلید سیاسی است.

این نظریه پرداز علوم دینی و تربیتی تصریح کرد: عدم دخالت رهبری برای تغییر آرای شورای نگهبان، خود گواه بر این است که کار شورای نگهبان که متشکل از شش فقیه و شش حقوق دان است، یک اقدام قانونی و تخصصی بوده است. دغدغه رهبر معظم انقلاب و حضرت امام -رحمة الله علیه- این بوده است که امور از مجرای قانونی و تخصصی خود بدون تأثر از سیاسی بازی پیش برود، لذا زمانی که مشاهده کردند شورای نگهبان این گونه احراز صلاحیت‌ها را مطابق قانون بررسی و اعلام نتیجه کرده است، جایی برای دخالت ندیدند.

حجت الاسلام پناهیان گفت: دلیل دوم ثبات کشور ما این است که این اتفاقات عارضه سیاسی شدیدی به وجود نمی‌آورد چون یک اقدام حقوقی انجام شده است. همان طور که مثلاً شهردار تهران مرتکب یک قتل می‌شود و نباید بحث را سیاسی کرد و باید اجازه داد طبق روال قانونی خودش پیش برود و نمی‌شود گفت اصلاح طلبان قاتل هستند چرا که هر کسی می‌توانست مرتکب آن قتل شود؛ سایر امور را نیز باید اجازه داد از مجرای تخصصی خود پیگیری و بررسی شود.

سخنران این نشست مجازی بیان کرد: یک روز رئیس جمهور با ادبیاتی سیاسی سخنرانی کرده و اظهار می‌کرد دانش آموزان را باید از حقوق خود باخبر کنیم. این سخن سبب شد تا آموزش و پرورش اعلام کند که دروسی در این رابطه در دوران تحصیلی دانش آموزان گنجانده می‌شود. کسی منکر این نیست که همه باید با حقوق خود آشنا بشوند اما این نحوه بیان، نحوه بیانی است که توسط صهیونیست‌ها برای تربیت لاابالی فرزندان به کار می‌رود و اصلاً مگر رئیس جمهور متخصص امور تربیتی یا روان شناس هستند که در این رابطه اظهار نظر می‌کنند و مگر شورای برنامه ریزی محتوای آموزشی نباید برای تأمین و تدوین محتوای آموزشی دانش آموزان تصمیم بگیرد پس چرا رئیس جمهور با ادبیات سیاسی در این امر دخالت می‌کند.

وی گفت: گروهی امروز شورای نگهبان را به خاطر اعلام نتایج احراز صلاحیت‌ها مورد هجمه قرار داده و متهم به سیاست کاری می‌کنند که خود بیش از بقیه در طول سال‌های بعد از انقلاب از همین شورای نگهبان تأیید صلاحیت گرفته و اداره کشور را در دست داشته‌اند.

*مسأله ریاست جمهوری هم خیلی سیاسی نیست

استاد پناهیان با متذکر شدن بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در مورد انتخاب رئیس جمهور که فرمودند «مردم به دنبال مدیر قوی و کارآمدند، نه اسامی و جناح‌ها»، این نگاه را به معنی نگاه تخصصی و کارشناسی به مسأله ریاست جمهوری دانست و نه تنها نگاه سیاسی صرف.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: حزب محل تولید برنامه و تربیت مدیر است اما در کشور ما احزاب چنین کارکردی نداشته و تبدیل شده‌اند به جریانات سیاسی که تصمیم می‌گیرند چگونه قدرت را قبضه کنند. اگر این طور بود که یک فرد در پخت و پز سیر و سلوک صعودی احزاب بالا می‌آمد و آرای احزاب در اتاق فکرها و برنامه‌ریزی هاشون تنظیم می‌شد و بیان می‌شد این گروه سیاسی برای اقتصاد فلان راه حل دارد خوب بود اما احزاب کنونی تنها گرفتار سیاست بازی هستند.

این چهره شناخته شده دینی فرهنگی کشور افزود: در انتخابات ریاست جمهوری که پرچالش ترین اتفاقات سیاسی در کشور است باید قدری غیرسیاسی نگاه کرد. این که فلانی از کدام حزب است را باید کنار گذاشت و باید دید چند نفر آدم برتامه‌دار و توانمند در اطراف کاندیداهای مختلف وجود دارد.

وی گفت: اما از عده‌ای که حجاب و اقتصاد و همه مسائل مملکت را سیاسی می‌کنند نمی‌توان انتظار داشت انتخابات ریاست جمهوری را بیش از اندازه سیاسی نکنند و آن جا نیز که باید در این موضوع حرف کارشناسی زد، سیاسی با آن برخورد نکنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد