صفحه اصلی » اقتصادی » مُسکن دولت برای مسکن، راه به جایی نبرد/ انباشت تقاضا برای مسکن به دولت بعد می رسد

مُسکن دولت برای مسکن، راه به جایی نبرد/ انباشت تقاضا برای مسکن به دولت بعد می رسد

در حالی به روز های پایانی دولت نزدیک می شویم که مشکلات حوزه مسکن روی هم انباشته شده است و هر روز مشکلات نیز بیشتر می شود؛ این مشکلات کار را به جای رسانده است که مجلس نیز به قضیه ورود پیدا کرده است و خبرهایی که از مجلس می رسد حکایت از تحویل زمین های کم قیمت به متقاضیان واجد الشرایط در سال جاری دارد که باید دید چگونه اجرا خواهد شد و دولت جدید نیز چه ساز و کاری را برای حل این مشکل خواهد داشت.

تاریخ انتشار: ۰۷:۲۳ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ مسکن، در کنار خوراک و پوشاک به عنوان سه نیاز اصلی زندگی در جامعه شناخته می شود؛ مسکنی که هر روز قیمتش گران تر می شود و خرید و حتی اجاره آن نیز برای بسیاری یک آرزوی دست نیافتنی است.

در این میان همیشه یک راهکار در مقابله با این مشکل و نیاز در میان راهکارهای متعدد مورد توجه است و آن هم ساخت مسکن و دادن زمین های ارزان و یا رایگان با تسهیلاتی با سود کم؛ البته این راهکار در دولت نهم و دهم مورد توجه قرار گرفت و در دولت روحانی نقد شد و از ادامه آن جلوگیری شد هر چند که در سال پایانی مسکن ملی مطرح شد که البته به نظر خیلی دیر و غیر شفاف بود و تاثیری هم بر بازار مسکن نگذاشت و عمده کسانی که نیاز مسکن برای آن ها دردسر شده بود نیز نتوانستند از آن بهره ببرند؛ البته هنوز این طرح ادامه دارد و شاید بهتر است در پایان نتیجه گیری بهتری از آن کرد.

*مسکن ملی هنوز در کوچه های اول گیر کرده است

سید کریم داوودی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: مسکن ملی که هنوز در حد زمین و فنداسیون است و باید صبر کرد تا به چرخه مسکن وارد شود و تاثیر آن بررسی شود.

این فعال بازار مسکن با بیان اینکه مسکن ملی هنوز در کوچه های اول گیر کرده است، تصریح کرد: در حال حاضر سالیانه ما یک میلیون مسکن کمبود داریم و اگر تولید مسکن اتفاق نیفتد؛ برای اقشار آسیب پذیر شرایط سخت تر از گذشته خواهد شد.

وی افزود: دولت نباید در مسکن بیش از اندازه ورود کند؛ دولت باید زمین و تسهیلات را در اختیار فرد قرار دهد و اجازه دهد سازنده ها کار خودر ا شروع کنند، این نگاه که دولت بخواهد صفر تا 100 کار را انجام دهد، پروسعه را طولانی می کند.

سید کریم داوودی گفت: بسته به هر شهر باید بافت فرسوده را بازسازی کرد و اگر شهری تراکم دارد و زمین فریز و بافت فرسوده نیز ندارد، نباید شهر را به صورت پیوسته بزرگ کنند و در تمام دنیا اینگونه است.

در این هشت سال و بعد از مسکن مهر اقدام جدی در حوزه مسکن انجام نشد تا تقاضا در این بازار در سال های اخیر انباشته شود و به نوعی احل این مشکل را بسیار سخت کند چرا که حتی اگر از این لحظه نیز ساخت مسکن شروع شود حداقل بعد از شش تا یکسال می تواند در خوش بینانه ترین دید وارد بازار شود که البته این فقط بخشی از نیاز کنونی را می تواند جوابگو باشد و انباشت تقاضا همچنان سایه در بازار خواهد داشت.

بازار کساد است اما مصالح و دستمزدها افزایش یافته!

رضا بورونی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: ما در بازار مسکن با دو مقوله نیاز و البته عدم قدرت خرید رو به روهستیم؛ در حال حاضر نیز خوب مانند بسیاری از شهرهای دیگر بازار با خرید و فروش کمی روبروست.

این فعال بازار مسکن گفت: در حال حاضر بیشتر کسانی که خرید و فروش می کنند در واقع خانه ای دارند که به فروش می رسانند و خانه دیگری خرید می کنند.

وی افزود: ساخت مسکن به هر حال در کشور در بسیاری از شغل ها تاثیر گذار است و قاعدتاً علاوه بر حل مشکلات در این حوزه بسیاری از مشاغل دیگر نیز جریان پیدا می کنند.

بورونی بیان کرد: اگر مسکن های دولتی ارزان قیمت ساخته شود می تواند جوابگو نیاز بسیاری از قشرها که هم اکنون توان خرید ندارند داشته باشد.

رضا بورونی گفت: اینکه بگوییم کاهش در قیمت ها اتفاق افتاده کلیت ندارد اما به هر حال بازار کساد است اما نباید فراموش کنیم که بیشتر مصالح ساختمانی و دستمزد با افزایش قیمت همراه بوده است.

در حالی به روز های پایانی دولت نزدیک می شویم که مشکلات حوزه مسکن روی هم انباشته شده است و هر روز مشکلات نیز بیشتر می شود؛ این مشکلات کار را به جای رسانده است که مجلس نیز به قضیه ورود پیدا کرده است و خبرهایی که از مجلس می رسد حکایت از تحویل زمین های کم قیمت به متقاضیان واجد الشرایط در سال جاری دارد که باید دید چگونه اجرا خواهد شد و دولت جدید نیز چه ساز و کاری را برای حل این مشکل خواهد داشت.

دولت می تواند با استفاده از سازوکارهایی، هم زمینه ساخت مسکن به صورت گسترده را فراهم سازد و هم قیمت تمام شده مسکن را کاهش دهد تا خیلی از خانوارها، صاحب خانه شوند؛ یکی از اینراهکاها اختصاص زمین رایگان است، در شهرهای بزرگ، بزرگ قیمت زمین 60 درصد کل قیمت مسکن را تشکیل می دهد. دولت می تواند زمین را به صورت بلندمدت (99 ساله) به مردم اجاره دهد.

 پرداخت هزینه زمین در بازه طولانی، اعطای تسهیلات بلند مدت ساخت مسکن و  ساماندهی تقاضای مسکن از راهکارهای دیگر پیش روی دولت آینده است که متاسفانه اقدامات در این دولت نتوانست تاثیرات آن را در بازار گذارد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد