صفحه اصلی » سیاسی » جلیلی برای به صفر رساندن نرخ سود بانک‌ها برنامه دارد

جلیلی برای به صفر رساندن نرخ سود بانک‌ها برنامه دارد

مسئول ستاد انتخاباتی سعید جلیلی در استان اصفهان گفت: یکی از ابربرنامه‌های آقای جلیلی صفر کردن یا به نزدیک صفر رساندن نرخ سود بانک‌ها است تا پول‌های بلوکه شده در بانک‌ها و همچنین سودهای کلان در بازار تولید به کار گرفته شود.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۴ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ رسول بخشی در نشست خبری رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی در استان اصفهان با بیان آنکه سعید جلیلی اعتقاد راسخی به مسئله تشکیل دولت جوان انقلابی با توجه به پیشینه‌اش دارد، گفت: در طول 8 سال گذشته جوانان مختلفی در عرصه‌های مختلف تخصصی در حوزه‌های فناوری، کشاورزی، علوم انسانی، اقتصاد در اطراف ایشان جمع شده‌اند و آقای جلیلی به سبب هم‌نشینی با این متخصصین و گفتگوهای متعدد در طول این سال‌ها توانستند به یک ابر برنامه اقتصادی برای حل معضل مشکلات اقتصادی کشور دست یابند.
وی افزود: معضل اساسی در کشور ما، مشکلات اقتصادی است که نباید تا زمان حل این اولویت به مسائل دیگر پرداخته شود، به دلیل آنکه یک پای مسائل مختلف در اقتصاد است که لیست بلندبالایی است و کشور ایران که به اندازه 17 کشور اروپایی وسعت دارد همچنین 7 درصد از منابع جهان را در اختیار دارد، چرا باید در چنین وضعیتی قرار داشته باشد؟
رئیس انتخاباتی ستاد مرکزی سعید جلیلی در اصفهان با بیان آنکه وسعت کشوری چون ژاپن 22 درصد از وسعت خاک ایران است، اظهار داشت: چرا کشوری با این عظمت باید آویزان مشکلات سطحی باشد و همین باعث درد مردم می شود و هم‌اکنون مردم می‌گویند دکتر جلیلی برنامه دارد که البته درست هم می‌گویند.
وی پیرامون ارتباط معیشت و اقتصاد مردم به سیاست، ادامه داد: طیف‌های مختلف سیاسی در کشور هستند که می گویند معضل اقتصاد را باید در سیاست حل کرد که این سیاست به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شود و عمده مشکل ما به دلیل بداخلاقی آمریکا و متحدانش است و به ما می‌گویند با دنیا آشتی کنید انگار که ما هستیم که با دیگران تخاصم داریم در حالی که ما اهل گفتگو و تعامل هستیم.
بخشی با اشاره به آنکه مسائل تحریم هم وجود دارد و تاثیرگذار هم هست، اظهار داشت: چه کاری است که چندین سال آویزان برجام شویم و دست آخر آمریکایی‌ها زیر همه چیز بزنند و همه چیز را از بین ببرند! اول آمریکا، سپس چین و ژاپن باید بدانیم که ژاپن یکی از کشورهای فقیر در حوزه منابع است و حتی آلمان که یکی از ابرقدرت‌های صنعتی اروپا است، نمک را از کشور ما وارد می‌کند که نشان از عظمت منابع ما دارد و اگر نگاه به داخل شود متوجه می شویم که عمده مسائل ما از داخل نشأت می‌گیرد.
وی با بیان آنکه اگر همه دنیا با دوست باشند اما نقدینگی با همین شتاب پیش روی کند، همین آش و همین کاسه باقی می ماند، افزود: خیلی از گروه‌ها همچنان به اینکه باید کشوری چون آمریکا راضی شود که ما پیشرفت کنیم و همیشه باید چشم به آن‌ها بدوزیم اعتقاد دارند و هرگز اینگونه نیست البته ما اهل گفتگو هستیم به شرط آنکه طرف مقابل اهل گفتگو باشد اما اصل مسئله ما در داخل کشور است.
رئیس انتخاباتی ستاد مرکزی سعید جلیلی در اصفهان پیرامون کناره‌گیری سعید جلیلی از انتخابات به‌نفع سایر کاندیداهای ریاست جمهوری 1400، اظهار داشت: از آنجایی که آقای جلیلی 8 سال برای برنامه اقتصادی‌شان تلاش کرده‌اند، طرح این مسئله اکنون ضرورتی ندارد چراکه تلاش فراوانی در این راستا انجام داده اند و باید به صحبت مقام معظم رهبری مبنی بر آنکه مردم باید برنامه‌های کاندیداهای ریاست جمهوری را موردتوجه قرار دهند، گوش کرد.
وی ادامه داد: ممکن است برخی از کاندیداها خلق الساعه به میدان رقابت آمده باشند اما آقای جلیلی برنامه دارد و بحثی که ایشان می‌مانند یا به نفع کاندیدای دیگر کناره‌گیری می‌کنند، مبحثی است که خودشان تصمیم می‌گیرند.
بخشی بااشاره به نقطه قوت برنامه‌های سعید جلیلی برای ریاست جمهوری، گفت: آقای جلیلی چند سال گذشته دولت سایه را تشکیل دادند و هدف از تشکیل این دولت را کمک به دولت مستقر بیان کردند و در این مورد شاهدیم که آقای روحانی برخی مواقع با وجود تفاوت در منش سیاسی با آقای جلیلی به موجب همراهی‌های ایشان تشکر کردند و این تفکر آقای جلیلی است که سکان کشور در دست هرکسی باشد از آنجاکه همگی در یک کشتی قرار داریم باید به حرکت کشتی کمک کنیم.
وی پیرامون فضای انتخاباتی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ادامه داد: اگر کاندیداهای محترم برنامه‌هایشان را بیان کنند و این برنامه‌ها به گوش قشر خاکستری جامعه برسد، علاوه بر آنکه شور انتخاباتی ایجاد شده و مردم به صحنه وارد می‌شوند چراکه مردم به برنامه‌ای متفاوت از دیگر برنامه‌ها رأی می‌دهند و شاهدیم که خیلی‌ها با شعارهای مختلفی چون برنامه صد روزه آمدند و نتیجه‌ای هم در پی نداشت.

رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی در استان اصفهان در تشریح ابربرنامه اقتصادی طراحی شده آقای جلیلی در طی 8 سال گذشته، گفت: مهم‌ترین معضل کنونی کشور ما بحث اقتصاد است و به این دلیل می‌گوییم ابربرنامه اقتصادی چراکه معضلات در بخش‌های مختلف اقتصادی همچون تورم، بیکاری، مشکلات مسکن، گرانی و موضوعات اقتصادی و مواردی چون اختلاس‌ها همگی زنجیره‌ای متصل به یک ابردلیل برای بروز چنین مشکلات است که تنها راه‌حل آن ابربرنامه اقتصادی است.
وی پیرامون دلیل تورم موجود در کشور افزود: مهم‌ترین دلیل تورم در تمام دنیا افزایش نقدینگی است و مجموع ریال‌ها و تومان‌های مردم که در جیبشن یا بانک‌ها قرار دارد، نقدینگی را مشخص می‌کند که درطول 47 سال گذشته از سال 1352 تولید ایرانی‌ها طبق آمار رسمی 2/2 افزایش داشته است و اگر نقدینگی کنونی را با نقدینگی سال 52 مقایسه کنیم، از 51میلیارد و 800میلیون به 3600هزار میلیارد رسیده یعنی 69هزار برابر شده است.
بخشی بااشاره به آنکه شروع سرسام‌آور تورم در کشور ونزوئلا از بورس این کشور آغاز شد، گفت: ما هم باید مراقب باشیم چرا که فرصت‌ها در حال گذر است و کفگیر بحث تورم به ته‌دیگ خورده است و اکنون قیمت‌ها از 47سال پیش تاکنون بیش از 30هزار برابر شده است و خوشبختانه اکنون جوان‌های تیم آقای جلیلی و ایشان به‌نتیجه رسیدند که چگونه می‌توان با رشد نقدینگی مقابله کرد و ابتدا باید به این دو سوال پاسخ بدهیم که نقدینگی از کجا می‌آید و به کجا می‌رود؟
وی ادامه داد: قاعدتا این نقدینگی همانجایی می‌رود که نقدینگی موجود آنجاست که این بخشی از این نقدینگی اسکناس است و 97 درصد از آن در قالب دو حساب جاری و حساب مدت دارد قرار دارد که حساب‌های جاری 12 درصد و حساب‌های مدت‌دار که بانک به آن سود می‌دهد 85 درصد است و یعنی بانک به 85 درصد از نقدینگی سود می‌دهد.
رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی در استان اصفهان بااشاره به آنکه 70 درصد از نقدینگی اکنون در اختیار ./8 درصد از سپرده‌گذاران است، گفت: حال این سودی که بانک‌ها به سپرده‌گذاران می‌دهد دو پیامد به‌همراه دارد اگر سود را پرداخت کند تورم به‌همراه دارد و اگر سود را پرداخت نکند بیکاری به‌همراه دارد و ریشه مشکلات کشوری که 7 درصد از منابع طبیعی را دراختیار دارد این است که 70 درصد از نقدینگی در اختیار کمتر از 1 درصد از سپرده‌گذاران است.
وی افزود: پس از 3هزار میلیارد تومان تورمی که به‌وجود می آید 70 درصد از آن سودی است که به جیب اندک سپرده‌گذاران می‌رود و دولت برای آنکه کسری بودجه را جبران کند باید اوراق قرضه توزیع کند با نرخ مثلا 22 درصد است.
بخشی گفت: تصور مردم این است که مردم سپرده‌های خود را در بانک‌ها می‌گذارند و بانک‌ها از سپرده‌های مردم وام می‌دهند که این موضوع کاملا برداشتی اشتباه است و باید بدانید که بانک نقش واسطه ندارد و این وام‌ها از بخش خلق پول به‌وجود می‌آید و باید بدانید که وام دادن بانک‌ها خلق پول می‌کنند.
وی ادامه داد: یکی از ابربرنامه‌های آقای جلیلی صفر کردن یا به نزدیک صفر رساندن نرخ سود بانک‌ها است تا پول‌های بلوکه شده در بانک‌ها و همچنین سودهای کلان در بازار تولید به کار گرفته شود و ما برای حل معضل اشتغال به یک FATF ملی نیاز داریم و در اینصورت کشورهای بیگانه نمی‌توانند برای امضا شدن FATF به کشور فشار وارد کنند.
بخشی دررابطه با انواع مالیات برای کنترل خلق پول اظهار داشت: مالیات‌هایی که می‌تواند باعث خلق پول بشود، دو نوع است که یک نوع آن در کشورهایی مثل ژاپن اتخاذ می‌شود و ما با آن مخالف هستیم و در کشورهایی مثل ژاپن قانون مالیات بر مجموع درامدها باعث ادامه داشتن خلق پول بصورت کنترل شده می‌شود اما ایراد این قانون این است که به نفع طبقه بانکدار است.
وی افزود: اگر خلق پول مثل کشور ما رها شده باشد اقتصاد پس از چند سال راکد شده و پیشنهاد ما با این کشورها کاملا متفاوت است چراکه در این کشورها مالیات بر خانه و زمین‌های درحال استفاده هم گرفته می‌شود اما ما به دلیل اینکه این موضوع باعث ایجاد اختلاف طبقاتی می‌شود، مالیات بر خانه‌های خالی و زمین‌های راکد اتخاذ می‌کنیم.
رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی در استان اصفهان درارتباط با اقتصاد اسلامی عنوان کرد: ربا در اقتصاد اسلامی حرام است و در اقتصاد ما باید ربا ازبین برود و تاکنون این اصلاح در اقتصاد اتفاق نیفتاده است به این دلیل که دانش آن وجود نداشته و اکنون باید خوشحال باشیم که دانش فرق بین اقتصاد لیبرال و اسلامی بدست آمده است.
وی دررابطه با مشکلات استان‌های مختلف و برنامه سعید جلیلی در این رابطه افزود: علت اصلی مشکلات آب و گردشگری در اصفهان رشد پرسرعت نقدینگی و افزایش تورم است که باعث کاهش درامد مردم برای گردشگری و استفاده از امکانات گردشگری اصفهان و همچنین باعث عدم ارزش سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های انتقال آب شده است.
بخشی خاطرنشان کرد: متاسفانه 70درصد از نقدینگی دردست 0.8درصد از سپرده‌هاست و چیزی به بقیه نمی‌رسد که بتوانند استفاده کنند و این پول باید در گردش باشد و ازطریق کنترل سفته بازی، رونق ایجاد بشود.
وی ادامه داد: انتخابات عرصه انتخاب بین برنامه‌های مختلف است و همه کاندیداها محترم هستند و ما موظف هستیم که برنامه‌های کاندیدای موردنظر را به‌درستی مردم برسانیم تا مردم ازبین برنامه‌ها یک انتخاب صحیح داشته باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد