صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » خوشنویسان اصفهانی از آفتاب نوشتند/ رونمایی 3 اثر خوشنویسی ازاشعار امام خمینی (ره)

خوشنویسان اصفهانی از آفتاب نوشتند/ رونمایی 3 اثر خوشنویسی ازاشعار امام خمینی (ره)

ویژه ‌برنامه «سوگ آفتاب» به مناسبت سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) عصر دیروز چهارشنبه ۱۲ خردادبه همت حوزه هنری اصفهان در عمارت سعدی برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۷ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ مجتبی شاه مرادی، در این مراسم ضمن گرامیداشت سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی به عنوان فصل جدید تاریخ کشور محصول قیام امام خمینی (ره) بوده است.

رئیس حوزه هنری اصفهان  افزود: ما بر این باور بودیم که با توجه به  ابعاد و وجوه مختلف شخصیت امام خمینی (ره)، برگزاری آیین سوگواری برای بنیانگذار انقلاب اسلامی در حوزه هنری باید متفاوت با دیگر مراسم‌ها باشد؛ برهمین اساس و به همت جمعی از هنرمندان خوشنویس و تذهیب گر 3 اثر به پاسداشت شخصیت حضرت امام خمینی تولید شد.

شاه مرادی در ادامه گفت: بُعد عرفانی شخصیت امام خمینی (ره) برای افرادی که با این وجه از شخصیت ایشان آشنایی دارند شگفتی‌آور است و بسیاری از اشعار مشهور بین مردم منسوب به امام خمینی(ره) است.

رئیس حوزه هنری اصفهان با بیان اینکه تولید این گونه آثار و پنهان کردن آن‌ها در گنجینه‌ها ظلم به آثار هنری و هنرمندان است، افزود: عزم ما بر این بوده که این آثار به چرخه بستر هنری استان برسند و همزمانی برگزاری رویداد «خطوط خاموش» و «سوگ آفتاب» در همین راستا بوده است.

در ادامه این مراسم از سه اثر خوشنویسی از اشعار امام خمینی (ره) که توسط مجتبی شریفی، محسن سلیمانی و علی خیری تحریر و توسط زهرا جعفری تذهیب شده است، رونمایی شد.

مصرع‌های “پرده بردار ز رخ چهره گشا ناز بس است”، “غلام همت جام شراب ساقی باش” و “آن کیست که از می وصالت نچشید”از اشعار امام توسط این هنرمندان خوشنویسی شده‌اند.

مجتبی شریفی هنرمند خوشنویس ضمن اظهار خوشحالی از برگزاری این مراسم گفت: امیدواریم دیگر هنرمندان خوشنویس هم اشعار زیبای امام خمینی (ره) را تحریر کنند و مردم از دیدن هنر آن‌ها و اشعار ناب  امام (ره) لذت ببرند.

علی خیری، دیگرهنرمند خوشنویس هم با اشاره به اینکه هنر خوشنویسی عصاره فرهنگ و تمدن کشور است، گفت: زحمات هنرمندان، شاعران و اندیشمندان در هنر خوشنویسان ظهور و بروز پیدا کرده است.
وی در توضیح اثرخود گفت: این تابلو با خط نستعلیق کمال‌یافته دوران قاجار تحریر شده که خصوصیت آن کتیبه‌نگاری، استفاده از قلم درشت و صلابت در خط است، این خط در ابتدا در کتیبه و معماری سنتی ایرانی به کار می‌رفت و درحال حاضر تنها برای نوشتن تابلوها استفاده می‌شود.

خیری افزود: در تحریر این آثار از مرکب مرغوب ایرانی استفاده شده که ماندگاری اثر را به شرط نگهداری در شرایط مطلوب، 500 تا1000 سال تضمین می‌کند.

گفتنی است، این آثاردر گالری حوزه هنری به نمایش گذاشته شده، همچنین طبق روال حرفه‌ای شناسنامه آثار شامل اطلاعات اثر به امضای هنرمندان رسیده و همراه اثرهنری نگهداری می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد