صفحه اصلی » اقتصادی » وقتی حضور در انتخابات بر سقف بالای سرمان هم مؤثر است/آیا بدون آورده می توان صاحب مسکن شد؟

وقتی حضور در انتخابات بر سقف بالای سرمان هم مؤثر است/آیا بدون آورده می توان صاحب مسکن شد؟

بسیاری از مشکلات بزرگ کنونی کشور از جمله مشکل گرانی مسکن و عدم توانایی تأمین آن توسط اقشار متوسط و متوسط به پایین، دارای راهکار است اما کسانی از پس انجام این طرح‌های بزرگ برمی‌آیند که از روحیه انقلابی و جهادی برخوردار بوده و به جای وابستگی به غرب به خداوند تکیه داشته باشند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۵ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۷

صاحب نیوز_ احسان جدیدی/ در طول سال‌ها خبرنگاری و تهیه گزارش و مصاحبه و گفتگو از مشکلات مختلف مردم که عمده و مهمترین آن‌ها در طول سال‌های گذشته مسائل اقتصادی بوده است، بارها نظرات و نظریات اقتصاددانان داخلی و خارجی را شنیده و راهکارهای ممکن برای خروج از این فشار اقتصادی را بررسی کرده‌ام که بارها نتیجه آن غصه خوردن برای لیوان آبی بوده است که در دست داریم اما از خوردن آن به دلایل غیرمنطقی و واهی امتناع می‌کنیم. وقتی این مطلب را بخوانید بهتر موضوع را درک خواهید کرد و اهمیت یک انتخاب درست‌تر بیشتر واقف می‌شوید.

*احداث مسکن بدون پرداخت هزینه زمین و پیمانکار

مقوله مسکن در کشور شامل دو بخش می‌شود ابتدا قیمت مسکن در بازار و متوقف کردن رشد سرسام‌آور آن و دوم تأمین مسکن برای اقشار متوسط و پایینتر از متوسط است. ابتدا راهکاری که برای بخش دوم متصور است، بر سر آن بحث علمی شده و حتی تجربه آن نیز در کشور وجود دارد را مطرح می‌کنیم.

قیمت تمام شده احداث یک واحد مسکونی در کشور ما به دلیل تورم بالا بسیار نجومی شده است. اما اگر قیمت زمین را از قیمت تمام شده مسکن حذف کنیم این قیمت تمام شده در برخی نقاط تا نصف و در برخی نقاط بیشتر از نصف کاهش پیدا می‌کند. حال اگر ساخت این واحد مسکونی به جای این که به پیمانکار سپرده شود به شیوه دیگری احداث شود، باز هم در این میان سهم پیمانکار از قیمت تمام شده حذف شده و باز هم حدود یک سوم تا نیمی از قیمت تمام شده باقیمانده کسر می‌شود.

به عبارتی دیگر اگر یک واحد مسکونی تکمیل شده 100 متری، یک و نیم میلیارد تومان پای شما تمام شده باشد، حدود 700 میلیون تومان آن هزینه زمین، حدود 300 میلیون تومان آن سهم پیمانکار و حدود 400 میلیون تومان نیز هزینه ساخت خواهد بود.

اکنون اگر این راهکار قابل اجرا باشد می‌توان گفت مردم را می‌توان به جای یک میلیارد و نیم با 400 میلیون تومان خانه‌دار کرد که همین الان نیز با شرایط موجود می‌توان نیمی از این مبلغ را از طریق وام مسکن تأمین کرد.

*ایده‌ی تجربه شده‌ی مسکن مهر

کشور ما تجربه اجرا کردن این شیوه را دارد و آن، مسکن مهرهایی بود که در سراسر کشور احداث شد و هر چند در برخی نقاط به دلیل عدم نظارت کافی، لجبازی دولت بعدی، پاکدست نبودن مسئولان مجری طرح در برخی شهرها و دلایل دیگر کمی نارضایتی به همراه داشت اما در مجموع ایده بسیار خوبی بود که صدها هزار نفر که توانایی تأمین مسکن را نداشتند، خانه دار کرد.

ایده مسکن مهر این بود که زمین‌های ملی اطراف شهرها و یا واقع در ذخایر مسکونی طرح جامع شهری هر شهر را، به مردمی که فاقد منزل مسکونی بودند واگذار کنند تا در قالب شرکت‌های تعاونی زیرنظر دولت ساخته شود و بتوانند بدون دادن هزینه زمین، صاحب خانه شوند.

البته در همین طرح نیز پیمانکار وجود داشت و اگر مسکن مهر به شیوه‌ای طرح ریزی می‌شد که پیمانکار یعنی یک واسطه در چرخه هزینه کردها حذف می‌شد، قیمت تمام شده از این هم پایین‌تر می‌آمد.

این طرح در قریب به اتفاق شهرهای کشور اجرایی شد و مردم در همه شهرستان‌‌های کشور یا خود از این طرح بهره مند شدند یا کسانی از دوستان و خانواده‌شان از آن بهره‌مند شدند و خلاصه اکثر مردم کشور آن را مشاهده و لمس کرده و این طرح یک چیز پنهان، نشدنی و خلاصه هندوانه دربسته نبود.

*وقتی دولت ضیعف، راهکار خوب را نیز برنمی‌تابد

اما تاریخ فراموش نخواهد کرد که با رفتن دولتی که مجری این پروژه بود و روی کار آمدن دولت بعدی، به دلیل دعواهای سیاسی این دولت و نگاه سیاسی به همه چیز و تلاش برای بهره برداری سیاسی از هر امکان فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و غیره و گروکشی سیاسی معیشت و زندگی مردم، ابتدا این پروژه در رسانه‌ها با لفظ «مزخرف» یاد شد و آن چنان در حق آن کوتاهی شد که وزیر مسکن ادامه ندادن این پروژه به حق مبارک را از افتخارات خود عنوان کرد.

این گونه یک دولت با ارائه یک طرح اقتصادی بزرگ و البته پر زحمت موفق شد صدها هزار نفر را خانه‌دار کند و یک دولت ناتوان و ضعیف و اهل اشرافی‌گری آن را متوقف کرد و علاوه بر خسارت زدن و فشار وارد کردن به افرادی که هنوز واحدهای مسکونی‌شان تکمیل نشده بود، جلو ادامه این روند را نیز گرفت.

این گونه نقش دولت‌ها در بهبود وضعیت معیشت مردم در حوزه مسکن و تأمین این ضرورت اجتناب ناپذیر برای هر خانواده روشن‌تر می‌شود.

اکنون نگاهی به بخش اول حوزه مسکن یعنی قیمت بالای مسکن در بازار می‌اندازیم. طبیعتاً با اجرای یک پروژه دیگر مسکن مانند مسکن مهر، این بار با منظور کردن تجربه‌های اجرای بار اول این پروژه، این افزایش ساخت و ساز علاوه بر چرخاندن چرخ واحدهای تولیدی حوزه تولید مسکن که موجب اشتغال زایی، امنیت شغلی در این حوزه، افزایش درآمد و بالطبع کاهش تورم کالاهای مصرفی این حوزه می‌شود، چون عرضه را افزایش می‌دهد، در بازاری که عرضه و تقاضا و به عبارت دیگر «بازار» تعیین کننده قیمت است، کاهش قیمت مسکن و دست کم متوقف کردن رشد آن را رقم می‌زند.

دولت کنونی بعد از سال‌ها طعنه زدن و مسخره کردن طرح مسکن مهر، در اواخر عمر خود، طرحی را با عنوان طرح مسکن ملی مطرح کرد و اجرای آن را از حدود دو سال پیش کلید زد اما چنین کارهای جهادی نیازمند مدیران جهادی و انقلابی است نه مدیران خسته و پیر این دولت، لذا کار بر روی زمین ماند و پیشرفت چندانی در آن حاصل نشد.

*انتخاباتی که وضعیت مسکن کشور را مشخص می‌کند

مدیرانی می‌توانند در کشور منشأ اثر شده و در شرایطی که یک دنیا در برابر کشور ایستاده است کار بزرگ بکنند که توکل بر یک منبع بزرگ یعنی مدد الهی داشته باشند نه این که مرتب در نظام اسلامی همه چیز را به نگاه کدخدا و زورگویان جهان گره بزنند.

مدیرانی می‌توانند به صورت ویژه توجه الله را جلب کنند که با هدف خدمت به مردم در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، وارد میدان شده و بر او تکیه زده و در راه او از هیچ تلاشی دریغ نکنند، نه مدیرانی که حتی وزرایشان آن‌ها را در عرصه کشورداری نبینند.

بخشی از اهمیت انتخابات پیش رو و انتخاب شدن یک دولت انقلابی و جهادی یا یک دولت لیبرال مسلک طرفدار اشرافی گری در تأمین ضروریات زندگی و برآورده کردن نیازهای اولیه و ضروری مردم است. این مقاله تنها حوزه مسکن را مورد بررسی قرار داد اما در سایر حوزه‌ها نیز وضع به همین شکل است و انتخابات 28 خرداد است که تعیین می‌کند سال آینده قیمت مسکن کاهشی باشد یا افزایشی و خانه دار شدن برای نسل جوان آرزویی دست یافتنی باشد یا دست نیافتنی.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد