صفحه اصلی » اقتصادی » مقابله با آفت ملخ در 6500 هکتار از مزارع اصفهان/ مبارزه با ملخ ها به روزهای پایانی خود نزدیک می شود

مقابله با آفت ملخ در 6500 هکتار از مزارع اصفهان/ مبارزه با ملخ ها به روزهای پایانی خود نزدیک می شود

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: با  استفاده از ظرفیت های مختلف، تشکل ها و دیگر ارگان ها و با کمک مدیریت بحران استاندارای اصفهان مقابله با ملخ ها انجام شده و توانستیم تا این لحظه مقابله را در بیش از شش هزار و 500 هکتار انجام دهیم.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۵ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۷

محمود رضا افلاکی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: در استان اصفهان هر ساله در سه یا چهار شهرستان است که ملخ های بومی در آن وجود دارند که عمدتاً ملخ های ایتالیایی، مراکشی و آسیایی هستند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه بارندگی در فراوانی این ملخ ها تاثیر مستقیم دارد، تصریح کرد: امسال با توجه به اینکه بارندگی کمتری را در استان داشتیم جمعیت کمتری نیز از ملخ ها را شاهد هستیم.

*در بیش از 6500 هکتار مبارزه با افت ملخ انجام شده است

وی افزود: کانون ملخ ها در مجاورت مزارع قرار گرفته است؛ تا این زمان عمده مقابله با ملخ در استان انجام شده است که در شهرستان لنجان نزدیک به سه هزار و  هکتار، شهرستان تیران بیش از سه هزار هکتار، شهرستان کاشان و آران و بیدگل 350 و نجف آباد 220 هکتار مبارزه با این افت انجام شده است.

افلاکی ادامه داد: در مجموع بیش از شش هزار و 500 هکتار مبارزه با ملخ انجام شده است؛ ملخ ها عمدتاً در کف دره ها که بیشتر خاک رسی دارد تخم گذاری را انجام می دهند که در اواخر فروردین(البته اگر هوا گرم باشد این زمان تغییر می کند) تخم ها تبدیل می شود؛ عمدتا قبل از اینکه ملخ ها به مرحله ای پرسند که دارای بال بشوند و سطح وسیع تری را در برگیرند؛ کار مقابله  شروع شده است.

محمودرضا افلاکی عنوان کرد: با  استفاده از ظرفیت های مختلف، تشکل ها و دیگر ارگان ها و با کمک مدیریت بحران استاندارای اصفهان این مقابله انجام شده و توانستیم تا این لحظه مقابله را در بیش از شش هزار و 500 هکتار انجام دهیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: ملخ جزء افات عمومی است و وظیفه مقابله آن با جهاد کشاورزی است که در این زمینه و به صورت کامل هزینه های سم در اختیار جهادکشاورزی های شهرستان قرار و سم پاشی ها انجام شده است.

*اقدامات به موقه مانع خسارت قابل توجه ملخ ها به مزارع و باغات شد

افلاکی عنوان کرد: خوشبختانه امسال با توجه به اقداماتی که انجام گرفته است خسارتی از این افت را نداشتیم؛ البته خسارات جزیی وجود داشته است که بخشی از این خسارات جزیی در شهرستان کاشان در مزارع سبزی کاری بوده که با توجه به اینکه کانون ها در بین مزارع  و کمی دیرهنگام مراجعه کردند ، خسارت جزیی رخ داده است.

محمودرضا افلاکی در ادامه خاطرنشان کرد: در مناطقی که آلودگی گستره وسیع در مرته و بیابان داشته است یک کمربند را ایجاد کردیم تا اجازه ندهیم این افت به سمت باغات و مزارع بیاید.

وی بیان کرد: امسال هشداری را در مواجه با ملخ صحرایی داشتیم که در کشور نزدیک به 7 هزار هکتار در کشور با آن مبارزه شده بود که از سمت شمال قاره آفریقا، عربستان و یمن به سمت ایران داشتیم که با مبارزه در استان های جنوبی اتفاق افتاده بود اما به اصفهان نیز هشدار داده شده بود با توجه به خشکسالی در استان های جنوبی این امکان وجود دارد این ملخ ها به اصفهان بیایند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اذعان کرد: از این رو ما آمادگی لازم را برای مقابله داشتیم که البته ملخ صحرایی به استان اصفهان نیامد؛ ملخ صحرایی یک آفت بسیار مخرب است.

وی ادامه داد: نزدیک به 50 روز است که مقابله با این افت در استان انجام می شود و تقریبا روزهای پایانی این مبارزه است؛ البته در برخی شهرستان ها مانددد شهرضا ملخ های بومی داریم که در شهریورماه نیز ظاهر می شوند، البته سطح آن زیاد نیست

محمودرضا افلاکی با بیان اینکه تقریباً 90 درصد سم پاشی انجام شده است، بیان کرد:10 درصد باقی مانده نیز بر اساس بازدیدهای میدانی که شبکه های مراقبت از مناطق دارند، رصد می کنیم که بلافاصله اقدام شود؛ در چند روز گذشته کانون جدیدی در شهرستان تیران شناسایی شد که سم پاشی آن نیز در حال انجام است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان بیان کرد: در حقیقت یک لایه و کمربند  دفاعی در مقابل ملخ ایجاد می کنیم که اجازه ورود به عرصه های کشاورزی را به این افت ندهیم.

همیشه از کشاورزان به عناون همیاران شبکه مراقبت تلقی می کنیم؛ چرا که تعداد کارشناسان ما اندک هستند و شاید نتوانند تمام عرصه ها را بازدید کنند، هر کجا کشاورزان جمعیت ملخ های را مشاهده کردند که جمعیتشان زیاد است، بلافاصله به جهادکشاورزی اطلاع رسانی کنند.

وی گفت: کارشناسان ما بعد از این اطلاع بررسی خواهند کرد و اگر گونه ای از ملخ خسارت زا باشد و جمعیت آن می تواند به مهاجرت به مزارع و باغات و خسارت  برسد بلافاصله اقدامات کنترلی انجام می شود.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد