صفحه اصلی » اقتصادی » رشد ۲۷ درصدی بدهی دولت به نظام بانکی‌/ بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی زیاد شد

آمارها نشان می‌دهد؛

رشد ۲۷ درصدی بدهی دولت به نظام بانکی‌/ بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی زیاد شد

بدهی بخش دولتی به نظام بانکی در پایان سال ۹۹ با ۲۷ درصد رشد به میزان بیش از ۵ هزار و ۲۸۷ هزار میلیارد ریال رسید و خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی با ۲۴۰ درصد کاهش به منفی ۲۱۹.۴ هزار میلیارد ریال رسید.

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۶ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ براساس آمارهای رسمی بانک مرکزی، در پایان سال ۹۹ میزان دارایی های خارجی سیستم بانکی با ۳۳ درصد رشد به رقم بیش از ۱۵ هزار و ۴۰۶ هزار میلیارد رسیده است؛ البته در تاریخ مورد گزارش،‌ رقم بدهی بخش دولتی نیز با ۲۷ درصد رشد به میزان بیش از ۵ هزار و ۲۸۷ هزار میلیارد ریال رسیده است.

نگاهی به گزیده آمارهای اقتصادی بانک مرکزی نشان می دهد که حجم دارایی ها و بدهی های سیستم بانکی در پایان سال ۹۹ با ۳۹.۴ درصد رشد، به بیش از ۷۵ هزار و ۵۶۹ هزار میلیارد ریال رسید. این میزان در پایان سال ۹۸ به میزان بیش از ۵۴ هزار و ۲۰۳ هزار میلیارد ریال بود.
بررسی روند افزایش حجم دارایی ها و بدهی های سیستم بانکی در فاصله سال های ۹۵ تا ۹۹ نشان می دهد که در این دوره حجم دارایی و بدهی بانک ها با بیش از ۲.۶ برابر رشد از بیش از ۲۸ هزار و ۷۷۰ هزار میلیارد ریال به بیش از ۷۵ هزار و ۵۶۹ هزار میلیارد رسیده است.

 

آمارهای اقتصادی ماه پایانی سال ۹۹ درباره خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی بیانگر آن است که میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در پایان سال ۹۹ به ۴۴۲۷۴.۲ هزار میلیارد ریال رسید که حاکی از رشد ۲۷.۴ درصدی در این سال است؛ همچنین خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی با ۲۴۰ درصد کاهش به منفی ۲۱۹.۴ هزار میلیارد ریال، مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها با ۸.۷ درصد رشد به ۱۲۰۳ هزار میلیارد ریال رسید.

این گزارش حاکی است، میزان دارایی‌های خارجی در این بخش با ۴۷.۹ درصد رشد نسبت به پایان سال قبل همراه بوده و به ۹۱۹۲.۸ هزار میلیارد ریال رسید. حجم اسکناس و مسکوک نیز با ۲۴.۹ درصد افت به ۶۷.۶ هزار میلیارد ریال رسید.
سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۳۲.۹ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ به ۳۷۵۶.۹ هزار میلیارد ریال رسید. همچنین بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی نیز در پایان سال ۹۹ با ۸.۷ درصد افزایش به ۱۲۰۳ هزار میلیارد ریال رسیده است.
میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تجاری کشور در پایان سال ۹۹ معادل ۱۳۵۱.۴ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۷۵.۵ درصد رشد نشان می‌دهد. سپرده بانک‌های تجاری نزد بانک مرکزی نیز ۶۹۱.۵ هزار میلیارد ریال بوده که ۲۴.۵ درصد افزایش یافته است.
جمع کل دارایی‌های بانک‌های تجاری در دوره مورد بررسی، ۱۱۸۶۷.۵ هزار میلیارد ریال بوده که به نسبت پایان سال ۹۸ دارای ۴۸.۱ درصد رشد است و میزان بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی در پایان سال ۹۹ به ۱۰۵ هزار میلیارد ریال رسیده که ۱۴۱.۹ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
بر پایه این گزارش، میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تخصصی در پایان سال ۹۹ معادل ۲۲۵۴.۸ هزار میلیارد ریال است که نسبت به سال قبل ۲۲.۶ درصد رشد یافته است. جمع کل دارایی‌های بانک‌های تخصصی در این دوره رقم ۱۰۰۷۸.۲ هزار میلیارد ریال است که ۲۲.۴ درصد رشد دارد. همچنین میزان بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی ۴۴۳.۹ هزار میلیارد ریال است که معادل ۵.۷ درصد نسبت به پایان سال ۹۸ کاهش داشته است.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد