صفحه اصلی » سیاسی » بررسی جایگاه جوانان در حکمرانی/ چگونه می توان مدیریت کشور را به نسل های جدید منتقل کرد؟

میزگرد «جوانان در حکمرانی جمهوری اسلامی» با حضور جمعی از فعالان تشکل های دانشجویی؛

بررسی جایگاه جوانان در حکمرانی/ چگونه می توان مدیریت کشور را به نسل های جدید منتقل کرد؟

میزگرد «جوانان در حکمرانی جمهوری اسلامی» با حضور چند تن از فعالان تشکل های دانشجویی در اصفهان برگزارشد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ میزگرد «جوانان در حکمرانی جمهوری اسلامی» با حضور چند تن از فعالان تشکل های دانشجویی در آستانه انتخابات شورای اسلامی شهر و انتخابات ریاست جمهوری 1400 برگزار شد.

در ابتدا مهدی شاکران سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت عنوان کرد: جوانسازی مسئولان امروز مهم است به دو دلیل: دلیل اول وجود اضطرار است یعنی مسئولان کارامد نسل اول که توانایی جسمی و ذهنی داشته باشند در حال اتمام است و دلیل دوم ایجاد امید در جوانان. با ورود جوانان به عرصه حاکمیت امید ها در نسل جوان زنده شده و این امر ارزش ریسک نظام در اعتماد به جوانان را دارد. بنظر بنده دلیل تاکیدات مقام معظم رهبری بر تشکیل دولت جوان حزب اللهی نیز همین دو دلیل است.

وی افزاود: متاسفانه امروز در دانشگاه ها شاهد این هستیم که بسیاری از جوانان نخبه در حال مهاجرت هستند زیرا برای آنها انگیزه و امید به رشد ایجاد نشده و نباید خودمان را در پذیرش این واقعیت فریب بدهیم.

شاکران عنوان کرد: ناکارآمدی و سستی در مدیریت کشور واضح است، برای مثال چرا باید کشوری که امروز چنین نفوذ منطقه ای دارد در حل مساله مرغ کارش به تاسیس قرارگاه تنظیم بازار برسد؟ از همینرو معتقدیم جوانگرایی مساله ای اصلی است نه فرعی.

وی در توضیح مقصود از جوانگرایی گفت: عده ای در کشور و شهر ما معتقدند که مقصود از جوانگرایی کنار گذاشتن بالمره نسل های گذشته است و این اعتقاد بخشی از جوانان حزب اللهی و مومن شهر است. برای مثال زمانی که جمعیت پیشرفت و عدالت تصمیم به ائتلاف با مجمع نیروهای انقلاب گرفت بسیاری از همین دوستان به ما می گفتند که دوره پیرمردها تمام شده و امیدی به آنها نیست و جوانان باید تمام امور را بدست گرفته و پیرمردها صرفا نقش حمایتی داشته باشند. اما در مقابل نظریه ای وجود دارد که معتقد به گذار نسلی است و در این گذار معتقد به رعایت احترام به گذشتگان و اقناع آنها و استفاده از تجارب آن هاست. مقصود جمعیت پیشرفت و عدالت از جوانگرایی نیز همین نظریه است. همچنین ما معتقدیم بخشی از گذار نسلی بر عهده خود نسل گذشته است. نمونه ای عینی از همین انتقال نسلی انتخابات گذشته مجلس است که ما در همین اصفهان شاهد بودیم فردی مثل دکتر مهدی طغیانی بعنوان یک جوان به خوبی جایگزین نمایندگان قبلی شدند.

وی تاکید کرد: اینکه یک جوان 38 ساله که در فضای سیاسی شناخته شده نبوده در رای گیری داخلی مجمع نیروهای انقلاب برای لیست مجلس نفر اول می شود یعنی راه اصلاح از درون سیستم فعلی باز است.

امیر احمد دهقانی دبیر ادوار جامعه اسلامی دانشگاه خوراسگان عنوان کرد: حذف مسئولین 40 ساله کشور عملی عقلانی نیست و به معنای حذف تجربه چهل ساله و تکرار آزمون های گذشته است.

وی افزود: از آنجا که مقام معظم رهبری دولت جوان را علاج مشکلات کشور می دانند یعنی مسئله ای اصلی و بسیار مهم است و اختلاف ها بر سر چگونگی این جوانسازی است نه اصل آن. تعابیر دیگری که برای جوانان بکار رفته شکافنده بن بست ها، تحول آفرین، موتور پیشرفت و تعیین کننده بوده است.

دهقانی گفت: مقصود کلیدی ما از جوانگرایی تحول و تغییر است.

فرید نادری عضو بسیج دانشجویی استان در این میزگرد عنوان کرد: استفاده از جوانان غیر متخصصی که بیشتر به شعار دادن مشغولند می تواند بحث جوانگرایی را از یک فرصت تبدیل به تهدید کند و این بدان معناست که گذار نسلی باید با حوصله و تدبیر خاصی صورت پذیرد.

وی افزود: وقتی جوانان خود را پرورش ندهند و نتوانند توانایی های خود را در حد مدیریت کشور ارتقا دهند، جوانگرایی با چالش اساسی موجه خواهد شد.

نادری افزود: به مجلس یازدهم جوانان زیادی راه یافته اند اما متاسفانه در بعد قانون گذاری، نظارت و سیاست گذاری اقتصادی خروجی که در کف جامعه احساس شود دیده نشده و یعنی مجلس کار های زیادی برای انجام دارد. یا برای مثال در استانداری و شهرداری اصفهان در سه سال گذشته مشاوران جوانی داشتند که متاسفانه خروجی خاصی نداشته.

وی عنوان کرد: بهتر است که تغییر نسلی به این صورت باشد که افراد با تجربه و کارامد به ریاست قوا برسند و همراه با آن ها تیم های جوان و با انگیزه وارد مدیریت کشور شوند.

محمد امین حوایی، پژوهشگر حوزه مالی و دانشجو عنوان داشت: مرحله اول جوانگرایی نه بکارگیری آن در مدیریت بلکه تربیت آنان برای بکارگیری در حاکمیت است.

حوایی افزود: در بعضی نقاط مثل حوزه اقتصادی که در چهل سال گذشته مدیران متعددی سر کار آمدند و در یک چهارچوب بارها و بارها یک مسیر را امتحان کردند و نتیجه نگرفتند. پس نیاز به تغییر مسیر اساسی داریم و نقش جوان در این تغییر ریل بسیار تعیین کننده است.

وی گفت: یکی از گام های جوانگرایی برخورد مناسب با مدیران جوان فعلی است، برای مثال در همین دولت مدیران جوان خوبی وجود داشتند که برخورد خوبی با آنها نشد و این موجب دلسردی جوانان است.

علی نوربخش، کنشگر اجتماعی و از طلاب حوزه علمیه عنوان کرد: تربیت و آموزش جوانان بر بکارگیری آنان در مدیریت مقدم است اما بخش مهمی از همین تربیت در مدیریت و بکارگیری شکل می گیرد.

وی افزود: بنده معتقدم جایگزینی جوانان بجای نسل های گذشته ساده نیست و نیازمند نوعی مبارزه است و نیروهای جوان باید با حمایت از یکدیگر این انتقال نسلی را سرعت ببخشند و نتیجه رقابت قدرت را به نفع جوانان رقم بزنند. این تغییرات سریع آفت هایی هم دارد اما شرایط کشور حساس است و ما نیاز به این تغییرات سریع داریم.

سجاد جان نثاری، معاون جوانان جمعیت پیشرفت و عدالت گفت: در سیاست هم مثل فوتبال گاهی میدانیم بازیکن بهتری برای آن پست وجود دارد اما به بازیکن جوان تر میدان می دهیم تا در واقع برای آینده سرمایه گذاری کرده باشیم و این سرمایه گذاری ارزش ریسک را دارد.

وی افزود: عده ای معتقدند که مسئله اصلی کشور نه سن مسئولان بلکه سیاست ها و ساختار های نظام حکمرانی است. برای مثال برخی عدالتخواهان در دسته منتقدان اولویت جوانگرایی جای می گیرند یا روشنفکرانی که منتقد سیاست های کلی نظام اند طبیعتا ارتباطی با جوانگرایی برقرار نمی کنند. در طرف مقابل افرادی معتقدند داشتن روحیه جوان و جهادی شاه کلید حل مشکلات کشور است نه تغییر سیاست ها و این تفکر در افرادی مثل فرماندهان نظامی دیده می شود. جریان موسوم به عدالتخواه معتقد است مشکل مال سازی است نه اینکه جوانان آن را بسازند یا پیرها!

جان نثاری گفت: می توان نگاه سومی هم به مسئله داشت، بنده معتقدم مشکل اساسی کشور محافظه کاری است نه پیر بودن مسئولان اما جوانگرایی خودش راه حل مهمی برای درمان محافظه کاری است.

وی تبیین کرد: این محافظه کاری چهار بعد دارد: اولین بعد آرمان زدگی و حتی آرمان ستیزی مسئولین فعلی ماست و جوان به عنوان انسان آرمانگرا می تواند این بعد را درمان کند. بعد دوم، مافیای اقتصادی متصل به قدرت است که جوان به تبع شرایط و سنش امکان کمتری برای آلودگی به این نوع از محافظه کاری دارد. بعد سوم مافیای قدرت است که با تعارف قدرت شکل گرفته و حلقه بسته ای برای قدرت به وجود اورده و طبعا جوان به سبب تازه وارد بودن و آلودگی کمتر به این مافیا امکان برهم زدن نظم موجود را دارد.

بعد چهارم وجود تعارف و رها کردن حریم برای دیگران در فرهنگ ماست که علیرغم ارزشمند بودن در جای خود، وجود این نوع ارتباطات در دولت مدرن فساد زاست. جوان به خاطر غریبه بودن با فضای چنین تعارفاتی، ملاحظه کمتری برای برخورد با فساد دارد.

وی جمع بندی کرد: بنابراین می توان گفت جوانگرایی خودش عاملی مهم برای تغییر سیاست ها و اصلاح ساختار های معیوب است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد