صفحه اصلی » اجتماعی » امسال 24 و نیم هکتار از پوشش گیاهی دچار حریق شده است

امسال 24 و نیم هکتار از پوشش گیاهی دچار حریق شده است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: از اول سال تا کنون ١٢ مورد حریق در باغات، مراتع و پوشش های جنگلی رخ داد که ٢۴ و نیم هکتار از پوشش های گیاهی طعمه حریق شد سال گذشته نیز ١٠۵ مورد حریق در مراتع داشتیم که ۵۶٨ هکتار دچار آسیب شد.

تاریخ انتشار: ۱۵:۲۴ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۲۴

منصور شیشه فروش در گفت و گو با خبرنگار  صاحب نیوز اظهار کرد: به علت کم بارشی، کمبود جدی آب در تمام مناطق استان، خشکسالی شدید که عامل آن نبود بارش مؤثر در پاییز و زمستان گذشته و بهار بود، شرایط افزایش دما، خشک شدن پوشش های گیاهی مرتعی در مراتع و خشک شدن پوشش های علوفه ای یک ساله در مراتع باعث افزایش پتانسیل حریق در مراتع مختلف و مناطق استان شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان عنوان کرد: بعلت افزایش دو تا چهار درجه ای دما در مناطق سرد و شمال استان در خرداد ماه، عدم بارش ها، خشکی ها هوا، خشکی پوشش های گیاهی درختچه ها و گیاهان علوفه ای یک ساله، باعث شده است حریق در برخب مناطق استان افزایش پیدا کند.

شیشه فروش بیان کرد: از اول سال تا کنون ١٢ مورد حریق در باغات، مراتع و پوشش های جنگلی رخ داد که ٢۴ و نیم هکتار از پوشش های گیاهی طعمه حریق شد سال گذشته نیز ١٠۵ مورد حریق در مراتع داشتیم که ۵۶٨ هکتار دچار آسیب شد.

وی افزود: بخشی از موضوع حریق نیز به دامداران و افراد گردشگر در ارتفاعات برمی گردد که آتش روشن می کنند، مراقبت نمی کنند و وزش باد آتش را توسعه می دهد بعضی از حریق ها نیز طبیعی است که با افزایش دمای هوا و وزش باد گرم پیش می آید.

منصور شیشه فروش ادامه داد: تمهیداتی که اندیشیده شده این است که دستورالعمل پیشگیری و کنترل حریق را با تعیین وظایف هر بخش با تضمین استراتژی حریق کنترل آن حریق ابلاغ کردیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: به اداره منابع طبیعی اعلام شد تیم های حفاظت از محیط زیست فعال شود و در اکثر مناطق استان استقرار پیدا کنند.

شیشه فروش اذعان کرد: استقرار در مناطق غرب و جنوب استان مهم است چرا که بیشتر حریق ها در سمیرم و فریدونشهر، فریدن، بوئین و میاندشت و چادگان اتفاق افتاده است، این مناطق مستعد حریق هستند و وسعت مراتع و جنگل های استان به گونه ای است که احتمال حریق دارد.

وی افزود: مراتع سالانه برای تولید علوفه مؤثرند همچنین از منابع آب و خاک حفاظت می کنند، از فرسایش خاک جلوگیری می کنند از دیگر اثرات مراتع، برای محصولات فرعی و دارویی است که در غرب و جنوب استان بسیار وسعت دارد.

منصور شیشه فروش گفت: تیم های اطفا حریق در سطح استان تجهیز شده اند، آموزش های لازم را دیدند، یگان حفاظت از منابع طبیعی استقرا دارد و آموزش های لازم را به بخش ها ابلاغ کردیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار کرد: به تورهای گردشگری اعلام کردیم افرادی که برای گردش می روند از رها کردن اجسام براق در محیط طبیعی جلوگیری کنند زیرا این اجسام مانند عدسی عمل کرده و باعث می شود در شعاع خورشید مراتع آتش بگیرند.

شیشه فروش عنوان کرد: به عشایر استان اعلام کردیم در مناطق عشايري و ارتفاعات مراقب استفاده از کپسول گاز و وسایل گرمایشی باشند و پکیج های خورشیدی که می تواند برق را از خورشید ایجاد کند تا یک لامپ در چادر روشن کنند و شارژ موبایل عشایر تامین شود به منظور جلوگیری از کندن درخت ها و تخریب جنگل ها تحویل عشایر شود.

وی افزود: برای ساکنین مناطق مرتعی آموزش های لازم جهت جلوگیری و کنترل از حریق داده شده همچنین به همه باغداران اعلام کردیم کف باغات که پوشش های علوفه ای خشک و شاخه های خشک دارد را هرس کنند.

منصور شیشه فروش ادامه داد: به کشاورزان اعلام شد ته مانده مزارع را آتش نزنند چون به واسطه وزش باد توسعه پیدا می کند همچنین به شهرداری‌ها ابلاغ شد که در شهرها پوشش های علوفه ای خشک را جمع آوری، پاکسازی و هرس کنند که مشکلی ایجاد نشود و نهایتا آمادگی لازم را برای اطفای حریق پیدا کردیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: استان اصفهان با وسعت جنگل ها و مراتعی که در مناطق غرب و جنوب استان مانند سمیرم و فریدونشهر شهر دارد و در ارتفاعات مراتع هستند و دسترسی برای لوازم اطفای حریق برای آنها مشکل است نیاز داریم یک بالگرد مجهز به سبد آب‌پاش در استان مستقر شود.

شیشه فروش اذعان کرد: همچنین سازمان جنگل ها و مراتع کشور باید ایستگاه ثابت که برای اطفای حریق آماده شده را غرب و جنوب استان از جمله فریدونشهر، چادگان و سمیرم تجهیز کند و امکانات امدادی را فراهم کند.

وی افزود: استان اصفهان حداقل ۵٠ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا بتواند لوازم  اطفاء حریق و این پایگاه ها را تجهیز کند سازمان جنگل ها و مراتع در اسرع وقت باید یک بالگرد آبپاش و اعتبار لازم برای تجهیز ٣ پایگاه را بدهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد