صفحه اصلی » اجتماعی » فشار خشکسالی باعث تشدید بیماری های زمینه ای در حیات وحش می شود

فشار خشکسالی باعث تشدید بیماری های زمینه ای در حیات وحش می شود

معاون نظارت و پایش حفاظت ادراه کل محیط زیست استان اصفهان گفت: با حاکم شدن خشکسالی در بحث رصد، پایش و مقابله با بیماری های حیات وحش، تغذیه و آب حیات وحش با مشکل مواجه می شود و فشار خشکسالی باعث می شود بیماری های زمینه ای حیات وحش تشدید شود.

تاریخ انتشار: ۱۵:۲۱ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۲۴

به گزارش صاحب نیوز؛ حسین اکبری  اظهار کرد: در سال١۴٠٠ با خشکسالی بسیار شدیدی در سطح مناطق حفاظت شده استان روبرو هستیم شدت خشکسالی در سطح استان متفاوت است متاسفانه خشکسالی در سطح مناطق حافظت شده استان فراگیر شده و شرایط خشکسالی استان درسطح شدید، خیلی شدید، حاد و بحرانی متفاوت است.

معاون نظارت و پایش حفاظت ادراه کل محیط زیست استان اصفهان عنوان کرد: از اثرات خشکسالی این است که احتمال مرگ و میر حیات وحش بالا می رود گونه های جانوری از سطح مناطق حفاظت شده خارج می شوند و قصد دارند خود را به مکانی که از نظر پوشش گیاهی بهتر است برسانند.
اکبری بیان کرد: خروج حیات وحش از مناطق حفاظت شده چالش های سخت حفاظتی را ایجاد می کند زیرا امنیت گونه ها تحت تاثیر قرار می گیرد شکار غیرمجاز و تصادفات جاده ای امنیت گونه ها را در بر می گیرد و همچنین ورود احتمالی حیات وحش به مزارع مشکل ساز می شود.
وی افزود: با ورود خشکسالی بیماری های زمینه ای حیات وحش ریسک بالاتری پیدا می کند نوزادان حیات وحش کمتر دوام می آورند و درصد زاد و ولد پایین می آید.

*12 منطقه حفاظت شده در استان وجود دارد

حسين اکبری خاطرنشان کرد: در سطح استان اصفهان ١٢ منطقه حفاظت شده و ١٠ منطقه شکار ممنوع وجود دارد که بالغ بر دو میلیون و ٢٠٠هزار هکتار وسعت دارد و خشکسالی بر این وسعت حاکم شده است.
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست اصفهان ادامه داد: قبل از سال١۴٠٠پیش بینی این خشکسالی را کرده بودیم حتی اگر بارش های بهاری بیشتری نیز اتفاق می افتاد کم بارشی پاییز و زمستان را جبران نمی کرد.
اکبری گفت: قبل از شروع سال ١۴٠٠ اقدامات حفاظتی و نگهداری از حیات وحش و ذخائر ژنتیکی، در حد بضاعت و امکاناتی که موجود بود توسط اداره کل، مسئولان، محیط بانان، مسئولان مناطق و شهرستان ها بصورت شبانه روزی پیگیری شد.
وی افزود: اقدامات جلوگیری از غلبه خشکسالی بر حیات وحش را آغاز کردیم و همزمان با شروع این اقدامات نیازمند حمایت همه جانبه برای تامین اعتبارات لازم برای حیات وحش هستیم.
حسین اکبری در رابطه با آبرسانی سیار در حیات وحش تاکید کرد: برخی از مناطق شاخص مانند منطقه کلاه قاضی، عباس آباد، قمشلو و برخی مناطق جدید مانند یخاب و مناطق شکار ممنوع مانند کلاته و شاهقنداب نیاز به آبرسانی سیار دارد زیرا در آن مناطق آب انبار هایی از قبل ایجاد شده همچنین مخازن آب وجود دارد.
معاون نظارت و پایش حفاظت ادراه کل محیط زیست استان اصفهان توضیح داد: این چند منطقه ای که نام برده شد بصورت دائم در طول فصل گرما نیاز به آبرسانی دارد مناطق دیگر حیات وحش استان نیز به صورت دوره ای نیاز به آب دارد.
اکبری اضافه کرد: مرمت، لایروبی، تجهیز و نگهداری چشمه ساران، آبشخور ها و مخازن موجود انجام و در بحث منابع آبی موجود در چاه ها، آبشخورها، چشمه ها، و مخازن باید بتوانیم وضعیت موجود را حفظ کنیم؛ همچنین امسال باید منابع جدیدی را پیش بینی کنیم چرا که در در طول فصل گرما در این مناطق نیاز به تلاش شبانه روزی و مستمر است تا حیات وحش حفظ شود که این موضوع نیز اعتبارات ویژه ای می طلبد.
وی افزود: امسال به ناچار مجبوریم برای نجات حیات وحش و جلوگیری از تلفات گسترده، علوفه رسانی را که در سطح گسترده ای از مناطق خرید کرده و توزیع علوغه خشک و یونجه را داشته باشیم.
حسین اکبری اظهار کرد: اگر چه موضوع خرید علوفه و یونجه به عنوان یک رویداد اصلی که هرسال انجام دهیم در نظر گرفته نمی شود ولی امسال مناطق حفاظت شده با کمبود شدید مواد غذایی همراه است.
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست اصفهان عنوان کرد: امسال بارندگی کم بود و تولیدات پوشش گیاهی و منطقه ای به صفر رسیده است همچنین بخش بزرگی از پوشش گیاهی برخی مناطق و زیستگاه ها نیز رو به خشک شدن است.
اکبری بیان کرد: امسال بحث علوفه رسانی را حتما در دستور کار داریم این کار اعتبارات قابل توجهی را می طلبد چرا که علوفه گران است و به دلیل کم بارشی علوفه کمتری در سطح استان وجود دارد چرا که امسال خشکسالی در همه جا حاکم است.
حسين اکبری خاطرنشان کرد: در بحث خرید و توزیع علوفه پیش بینی می کنیم تا قبل از پاییز و شاید تا قبل از زمستان سال جاری باید علوفه رسانی را داشته باشیم چرا که ممکن است بارندگی رخ ندهد.

*فشار خشکسالی باعث تشدید بیماری های زمینه ای در حیات وحش می شود

معاون نظارت و پایش حفاظت ادراه کل محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: با حاکم شدن خشکسالی در بحث رصد، پایش و مقابله با بیماری های حیات وحش، تغذیه و آب حیات وحش با مشکل مواجه می شود و فشار خشکسالی باعث می شود بیماری های زمینه ای حیات وحش تشدید شود.
اکبری گفت: برخی بیماری ها مانند طاعون نشخوارکنندگان کوچک و تب برفکی که بیماری های مشترک بین حیات وحش است نیاز به مراقبت و پایش جدی دارد و نیازمند تامین تجهیزات لازم برای پیشگیری از بیماری است.

وی افزود: اگر این بیماری ها حادث شد باید تجهیزات لازم مهیا باشد در سطح کنترل و مهار بیماری نیازمند تجهیزات لازم برای ضد عفونی کردن منابع آبی و معدوم سازی لاشه های احتمالی هستیم همچنین اگر بیماری حادث شد تامین تجهیزات حفاظت فردی و فیزیکی برای محیط بانان لازم است.

*بیش از 12 میلیارد بودجه نیاز است

حسین اکبری ادامه داد: برای نظارت روی این 4 بُعد پیش بینی کردیم بالغ بر بیش از ١٢ میلیارد تومان بودجه نیاز داریم که بتوانم این کارها را با قوت، سرعت و دقت بیشتر پیش ببریم و بتوانیم در حد قابل قبولی از ذخائر و حیات وحش استان حفاظت کنیم و تا حد امکان اثرات این خشکسالی بی سابقه را کاهش دهیم.
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست اصفهان با بیان اینکه خشکسالی ایجاد شده در سال های ٩٩ و ١۴٠٠ بی سابقه ترین خشکسالی ۵٠ سال اخیر بود، خاطرنشان کرد: در کل قسمت های محافظت شده استان این خشکسالی وجود دارد.
اکبری بیان کرد: هرچه از مناطق غربی و جنوب غربی استان به سمت شمال و شرق استان پیش برویم شدت خشکسالی شدید تر و بحرانی تر است ولی برخی زیستگاه ها مانند حیات وحش عباس آباد، کلاه قاضی، قمشلو به واسطه اینکه بیشتر حیات وحش استان، در این مناطق وجود دارند، اولویت بیشتری دارند.
وی افزود: همچنین منطقه حفاظت شده قمصر و برزک،حیات وحش خار و کوه بزرگی و دالان کوه اولویت های بعدی را دارند و نیازمند حمایت برای مرمت و لایروبی چشمه ساران است.
حسین اکبری گفت: ما از سطوح مختلف ملی و استانی نیازمندیها، برنامه ها و پروژه های پیشنهادیمان را از دو ماه پیش پیگیری کردیم جلساتی نیز با اداره های مختلف داشتیم و امیدواریم بودجه های لازم هرچه سریع تر تامین شود تا ما نیز بتوانیم اقدامات را به صورت موثر تر پیش ببریم.
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست اصفهان ادامه داد: بعضی روز ها در برخی از مناطق استان، دما به بیش از ۵٠ درجه می رسد که در این شرایط حفاظت از محیط زیست سخت تر می شود جلساتی با محیط زیست و مدیریت بحران کشور داشتیم امیدواریم بتوانیم ذخائر ژنتیکی استان را در حد توان حفظ کنیم
اکبری گفت: در سرشماری سال ٩٩ طبق آمار به دست آمده ۴ گونه شاخص سم دار بالغ بر ۴۴ هزار و ٧٠٠ رأس برآورد شده که طبق این آمار رتبه اول کشوری را داریم این آمار اعتبار ملی و بین المللی دارد به همین جهت اقدامات باید به صورت اورژانسی و عاجل باشد.
وی افزود: حمایت هایی که از طرف محیط زیست می شود نیز باید اورژانسی باشد چرا که آبرسانی، تامین علوفه، کنترل بیماری، مرمت وپایش از مسائل حیاتی حیات وحش است.
حسین اکبری عنوان کرد: در سطح مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع استان تا کنون ۴٩۵ گونه، شامل ۶۵ گونه پستاندار، ٣٠٢ گونه پرنده، ۴٣گونه خزنده، ٨گونه دوزیست، ۴١ گونه ماهی شناسایی شده است.
وی افزود: پوشش گیاهی این مناطق غنی است بالغ بر دو هزار گونه گیاهی از ٧٠٠ جنس و در غالب ١٣٠ خانواده است که نشان می دهد تنوع عناصر زیستی حیات وحش گیاهی و جانوری بالایی داریم و در چنین بحران هایی باید از این عناصر چند برابر محافظت شود که نیازمند تامین اعتبارات لازم است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد