صفحه اصلی » اجتماعی » بودجه سلامت احتیاج به یک بازنگری کلی دارد/ در دولت سیزدهم با فساد مبارزه می شود

بودجه سلامت احتیاج به یک بازنگری کلی دارد/ در دولت سیزدهم با فساد مبارزه می شود

وزیر اسبق بهداشت، گفت: در قانون توسعه پنجم آمده است، که اگر کسی مسئولیت در نظام سلامت را قبول می کند در بخش خصوصی حضور نداشته باشد اما سه وزیری که پس از من در مجلس رای اعتماد گرفتند، هر سه در بخش خصوصی حضور داشتند؛ ما امیدوار هستیم که دولت سیزدهم با روی کار آمدن آیت الله رئیسی از لحاظ تجربه‌ای که ایشان با مبارزه با فساد دارند، بتوانند موثر عمل کنند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ کامران باقری لنکرانی در شهر اصفهان اظهار کرد: درمان و آموزش پزشکی و سلامت در نگاه دینی جزء حقوق بشر است، یعنی همه آحاد انسان باید از سلامت در بالاترین ظرفیت خودش، بهره‌مند باشد و این موضوع اساس نگاه عدالت در سلامت است. ما باید شرایطی به وجود بیاوریم که هر کسی به اوج سلامتی که برایش امکان دارد، برسد،  بعضی‌ها بیماری های خاص دارند یا دچار معلولیت شدند، آن‌ها محدودیت‌هایی در سبک سلامتشان دارند، اما ما باید برای همین افراد هم به سقف ممکن سلامت، برسیم.

*در بخش سلامت تبعیض بین افراد جایز نیست

وی افزود: وقتی  از باب حقوق بشر به سلامت نگاه کنیم، به عدالت افقی می رسیم. عدالت افقی یعنی وقتی همه افراد نیاز به یک خدمت دارند، در شرایطی که نیازشان یکسان است بینشان تفاوت و تبعیض قائل نشویم و صرفاً بر اساس نیازشان خدمت را برایشان فراهم بکنیم تا همه بتوانند از خدمات سلامت بهره‌مند شوند. اگر ما بخواهیم عدالت افقی را فراهم کنیم، دو نکته مد نظر است، چگونگی انجام تامین مالی و بسته‌ی خدمتی که می خواهیم ارائه دهیم چیست و چقدر توان داریم که پوشش دهیم. قانون اساسی یک راه ترکیبی را پیش‌پای ما گذاشته است، یعنی از بیمه و سایر روش ها در بودجه‌های سنواتی استفاده شود.

 *بودجه سلامت احتیاج به یک بازنگری کلی دارد

لنکرانی بیان کرد: ما فقط میدانیم، بودجه سلامت احتیاج به یک بازنگری کلی دارد. این بازنگری‌ها باید با تجمیع منابع همسان‌سازی سیاست‌ها را رقم بزند. بیمه باید اثر محافظتی داشته باشد. یعنی اگر کسی مریض شد، مطمئن باشد هزینه هایش تامین خواهد شد. در این بحث نباید توقع داشته باشیم وزارت بهداشت به تنهایی این کار را انجام دهد. ما انتظار داریم در دولت سیزدهم در نظام سلامت شاهد یک تحول سیستماتیک باشیم. ما به اسم تحول در نظام سلامت اقدامات مختلفی را تاکنون داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۳ طرحی به اسم تحول سلامت آغاز شد اما به سرعت از اهداف خودش فاصله گرفت و باعث شد فرسودگی شغلی افزایش پیدا کند. باید توجه کنیم چقدر از بودجه عمومی کشور می تواند صرف سلامت شود. همین امسال ۲۰ درصد هزینه‌های جاری به بخش سلامت اختصاص پیدا کرده است. در مرحله بعد باید به  سیاست دارویی نگاه کنیم. ما هیچ گونه دارویی برای درمان قطعی کرونا نداریم و  آماری که من از وزارت بهداشت شنیده‌ام تا الان ۲هزار میلیارد تومان هزینه برای داروهایی که در خیلی از کشورها در راهنمایی درمانشان نیست، یا اگر هست محدودیت دارند به نظام سلامت تحمیل کردیم. بخشی از این هزینه را  از بودجه عمومی دادیم و بخش دیگر از جیب مردم پرداخت شده است.

*در دولت سیزدهم با فساد مبارزه می شود

وزیر اسبق بهداشت، گفت: اگر ما  در بحث نیازهای القایی هوشیارانه عمل نکنیم، منابع در اختیارمان را هدر می‌دهیم. تعرفه گذاری یکی از ابزارهای مهم مدیریت هزینه است. یک مسئله خیلی مهم، تعارض منافع و فساد است. متاسفانه ما با فساد روبرو هستیم و دستگاه‌های نظارتی باید با آن برخورد بکنند.  گاهی افراد متوجه نیستند که دچار تعارض منافع شده اند و  اینها می تواند بخش سلامت را دچار مشکلات بزرگ بکند.

وی ادامه داد: در قانون توسعه پنجم آمده است، که اگر کسی مسئولیت در نظام سلامت را قبول می کند در بخش خصوصی حضور نداشته باشد اما سه وزیری که پس از من در مجلس رای اعتماد گرفتند، هر سه در بخش خصوصی حضور داشتند و مجلس اعتراضی نکرد. یعنی حتی درصورت وجود قانون، حساسیت لازمی نیست که کسی پیگیر شود. ما امیدوار هستیم که دولت سیزدهم با مدیریت آیت الله رئیسی از لحاظ تجربه‌ای که ایشان با مبارزه با فساد دارند، بتوانند موثر عمل بکنند. برنامه‌هایی در بخش سلامت تعیین شده است، که تلاش دارد مبتنی بر ارزش های عدالت در سلامت باشد. دولت سیزدهم می‌تواند با یک تحول واقعی مسیر سلامت را مجدداً در دسترسی همگانی  پیش ببرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد