صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » مؤلفه های حکومت متعالی/ جوان، امید و اراده؛ 3 روح بیانیه گام دوم است

مؤلفه های حکومت متعالی/ جوان، امید و اراده؛ 3 روح بیانیه گام دوم است

حجت الاسلام والمسلمین قطبی، مشروعیت و قانونی بودن حکومت را یکی از مهم ترین و اساسی ترین مؤلفه های حکومت متعالی دانست و با تشریح مؤلفه های 5 گانه حکومت متعالی، گفت: در قانون اساسی و منظومه فکری امام و رهبری همه اهداف و چشم اندازها مشخص شده است، اگر تمدن سازی ایرانی اسلامی محقق شود، همه آرمان های انقلاب محقق خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۹ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۲۶

حجت الاسلام محمد قطبی در گفت و گو با صاحب نیوز رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، در بیان مؤلفه های حکومت برتر و متعالی و میزان التزام ما به این مؤلفه ها در حکومت اسلامی ایران، گفت: یکی از مهم ترین و اساسی ترین مؤلفه های حکومت برتر، مشروعیت و قانونی بودن آن است، حکومتی که صرفاً با انتخاب و تشخیص مردم برپا شود، حتی اگر اشکالاتی در آن ها مشاهده شود، یک حکومت مشروع است.

وی ادامه داد: در جمهوری اسلامی، بر اساس قانون اساسی و نظریه ولایت فقیه، حکومت جمهوری اسلامی برآمده از آرای مردم و ملتزم به رعایت شرع است، حتی حکومت های برآمده از کودتای نظامی، در صورتی که با رأی و نظر مردم و برگزاری انتخابات برپا شود، مشروع و در غیر این صورت، نامشروع هستند.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی با این که مطالبه مردم مشهود بود، ولی امام تأکید بر برگزاری انتخابات داشتند، حتی کلیت قانون اساسی هم به رفراندوم گذاشته شد و مردم مشارکت بسیار خوبی داشتند و این نشان از مشروعیت نظام دارد.

حکومت اسلامی امتداد حکومت الله و خط رسول الله و امامت است/ مقبولیت حکومت منوط به آحاد جامعه است

حجت الاسلام قطبی حکومت اسلامی را امتداد حاکمیت الله و خط رسول الله و امامت دانست و اظهار داشت: پذیرش و مقبولیت حکومت منوط به آحاد جامعه است، حکومت اسلامی ایران هم در بُعد جمهوریت به معنای واقعی کلمه به رأی گذاشته شده و هم از بعد منظومه ولایت فقیه که التزام به شرع مقدس دارد، حکومتی مشروع است.

وی  آگاهی و اشراف به اهداف، آرمان ها و چشم اندازهای حکومت را دومین مؤلفه حکومت برتر و متعالی دانست و ابراز داشت: حکومت برتر، باید قله هایی که قصد رسیدن به آنها را دارد بشناسد، در قانون اساسی جمهوری اسلامی و منظومه فکری امام و مقام معظم رهبری همه اهداف و چشم اندازها مشخص شده است، در بیانیه گام دوم، مقام معظم رهبری به تمدن سازی ایرانی اسلامی اشاره کردند که اگرمحقق شود همه آرمان های انقلاب اسلامی محقق خواهد شد.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با بیان اینکه داشتن ارکان و ساختارهای متناظر و پرقدرت برای رسیدن به اهداف و چشم اندازهای حکومت از سومین مؤلفه های یک حکومت برتر است، گفت: ارکان و ساختارهای مشخص و محکم، مسیر را برای رسیدن به اهداف هموار می کنند، یکی از این ارکان و ساختارها، تقسیم بندی قوا است که معمولاً به سه قوه اصلی تقسیم بندی می شود، در قانون اساسی، قوه مقننه، مجریه و قضاییه و حد و مرز و جایگاه آن تعریف شده است.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی گفت: در حوزه سیستم ها و زیر سیستم ها برای رسیدن به اهداف و چشم اندازها هنوز کمبودهایی وجود دارد که تلاش مستمر می طلبد، ولی به مدد الهی شاکله کلی و اساسی آن شکل گرفته و در حال طی کردن مسیر است که البته به خاطر هجمه های بیرونی و بزرگ بودن هدف، مسیر سخت خواهد بود، ولی در حال حرکت به سمت قله هستیم.

وی داشتن قدرت تصمیم و اراده اقدام را چهارمین مؤلفه یک حکومت برتر دانست و اظهار داشت: داشتن اهداف عالی و قوانین و ساختار خوب به تنهایی کفایت نمی کند و اراده اقدام، لازمه آن است. داشتن اراده اقدام، پیشران حرکت است که بخشی از آن متوجه مسئولین و بخشی از آن متوجه مردم است، آحاد جامعه باید آماده اقدام در میدان باشند و مشکلات را تحمل کنند تا به قله برسند.

جوان، امید و اراده؛ 3 روح بیانیه گام دوم

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان ابراز داشت: جوان، امید و اراده روح بیانیه گام دوم است، بدنه اصلی و پیشران اصلی جامعه، جوان است، جوان باید آینده را ببیند و با امید و انرژی و اراده به جلو پیش برود و قله های پیروزی را فتح کند.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی اظهار داشت: صبر در برابرمشکلات و صبر در دستیابی به اهداف متعالی از مصادیق دیگر اراده است و مسؤولین باید برای حفظ نظام و یاری مردم محکم بایستند و پا به پای مردم حرکت کنند.

وی مشارکت، همدلی و همراهی مردم را از مهم ترین مؤلفه های یک حکومت برتر دانست و گفت: اگر مشارکت مردم در حکومت باشد، این حکومت پیروز است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم  در عرصه های مختلف به معنای واقعی کلمه مشارکت بی نظیری داشتند و پای کار نظام هستند و این بسیار ارزشمند و ستودنی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد