صفحه اصلی » سیاسی » رای به آقای روحانی اشتباه بود، اما نباید اشتباه را با اشتباه جبران کرد/ شرکت نکردن در انتخابات یک اشتباه دیگر است

قدیری ابیانه:

رای به آقای روحانی اشتباه بود، اما نباید اشتباه را با اشتباه جبران کرد/ شرکت نکردن در انتخابات یک اشتباه دیگر است

قدیری ابیانه، سفیر سابق ایران در مکزیک گفت: وضعیت اقتصادی مردم نسبت به سال ۹۲ وخیم شده و همین باعث شده بسیاری از مردم که سال های ۹۲ و ۹۶ به روحانی رای دادند از خود دلخور باشند به خاطر آن که به ایشان رای دادند و اشتباه کردند، به همین دلیل باخود می‌گویند اگر دفعه قبل اشتباه کردیم، از کجا معلوم دوباره اشتباه نکنیم؟ بله رای به آقای روحانی اشتباه بود اما نباید اشتباه را با اشتباه جبران کرد، شرکت نکردن در انتخابات یک اشتباه دیگر است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۲۷

به گزارش صاحب نیوز؛ محمد حسن قدیری ابیانه سفیر سابق ایران در مکزیک و تحلیل گر سیاسی اصولگرا در گفت و گوی تفصیلی با صاحب نیوز دیدگاه های خود درمورد انتخابات،کاندیدا و مشارکت را بیان کرد.
متن گفت و گو به شرح ذیل است:

* برخی می گویند جناح اصلاحات نیز درگیر مسئله همگرایی است چیزی که دیده می شود این است که در اصلاحات میان سازندگی و اتحاد ملی درگیری رخ داده اما ممکن است این دو به توافق نرسند مسئله نزدیکی در نظرسنجی ها نیز مزید بر علت است به نظر شما همگرایی در اصلاحات اتفاق خواهد افتاد؟
به نظر من در نهایت مهرعلیزاده در مناظرات نسبت به آقای همتی رفتار سخیف تری از خود نشان داد و زمینه رای باوری حتی میان اصلاح طلبان را کمتر دارا می باشد ایشان نمی‌توانست مطلب را به طور درست حتی روخوانی کند در حقیقت هرچه برای او نوشته بودند از رو خواند و نشان داد که توانایی اداره یک تریبون چند دقیقه‌ای را ندارد چه برسد به اداره کشور لذا جمع‌بندی اصلاح‌طلبان نیز حمایت از آقای همتی خواهد بود ولی در مجموع حتی در صورت همگرایی  رای خیلی کمی خواهند داشت، در یک صورت شگفتی ممکن است رخ بدهد اول اینکه اصلاح طلبان ببینند که رای همتی و مهرعلیزاده ناچیز است در حد ۵ یا ۶ درصد و باقی ماندن آنها در صحنه به ضرر خود تمام خواهد شد چراکه این ها علاقه دارند خود را انتخاب اکثریت مردم بدانند در حالی که انتخابات نشان خواهد داد که این گونه نیست همانگونه که انتخابات مجلس نشان داد گروه‌های مختلف اصلاح طلبان در انتخابات مجلس سال ۹۸ لیست ارائه کردند و سر لیست مشترک آنها آقای مجید انصاری بود که از بزرگان جبهه اصلاحات بود و حدود ۷۰ هزار رأی بیشتر نداشت و این یک آبروریزی برای اصلاح طلبان بود در این صورت اگر جمع بندی آن ها به اینگونه باشد که آقای همتی سه یا چهار درصد رای دارد در کنار کشی مهرعلیزاده تغییر خاصی در این وضعیت ایجاد نکند ممکن است تصمیم بگیرند به اصطلاح زیر میز بزنند و به بهانه هایی از جمله این که بگویند امنیت نداریم یا اینکه بگویند انتخابات مهندسی شده است و قرار است رئیسی رئیس جمهور بشود به صورت کامل از حضور در انتخابات کناره گیری کنند؛ همه اینها ترفند های انتخاباتی است در صورتی که هدف اصلی آنها این است که عدم مقبولیت خود در میان مردم را پنهان کنند دوم اینکه تمامی دشمنان ما در غرب و آمریکا تمایل دارند که مانند آقای روحانی یک فرد از اصلاح طلبان سکاندار کشور بشود و در هر صورت آقای رئیسی نتواند رأی بیاورد لذا به دنبال آن هستند که با یک شک و یا اتفاق رای خود را ترمیم کنند مثلاً در روزهای ۲۷ و یا حتی 28 خردادماه آمریکا اعلام کند که به برجام باز می‌گردد و تمام تحریم‌های بانکی و غیربانکی را لغو کند به این ها بتوانند جشن گرفته دم از پیروزی بزنند و این به خاطر حمایت از اصلاح طلبان اتفاق خواهد افتاد یعنی تحریم لغو نخواهد شد و این سخن صرفاً استفاده انتخاباتی دارد؛ بلکه بتوانند از این طریق بگویند که برجام زنده است و اصلاح‌طلبان بتوانند رای خود را ترمیم کنند که این یک تبانی بین دولت آقای روحانی و آمریکا خواهد بود یک توافق هیچ تحریمی هم از این طریق نخواهد شد این یک ترفند رسانه‌ای است با کمک امریکا است که باید مراقب باشیم که ممکن است یک چنین کاری انجام بدهند ما یادمان نمی رود که آقای حجاریان گفته بود که افکار عمومی مانند مومی که بچه ها با آن بازی می دهند و به آن شکل می‌دهند در دست ماست همه می توانیم افکار عمومی را آنگونه که می‌خواهیم شکل بدهیم.

* جریان اصولگرایی سال ۹۲ نیز وضعیت مشابه امروز داشت به نظر شما تا چه حدی ممکن است اتفاقات این سال تکرار شود

در ۹۲ تنها همگرایی نبود بلکه تخریب یکدیگر نیز وجود داشت که یک عمل زشتی بود و از نامزدهای آن سال رخ داد اینکه برخی گفتند مشکلات کشور را با بده بستان می توان حل کرد که این تلقی نیز غلط از آب درآمد و آقای روحانی گوی سبقت را برد؛ البته در ۹۲ و ۹۶ تبلیغات مخرب به زیادی انجام شد الان نیز تخریب به شدت جریان دارد که روزانه صد خبر دروغ در تخریب آقای رئیسی زده می‌شود. برای مثال یکی از ترفند های این روزها این بوده که آقای رئیسی قرار است به نفع آقای جلیلی کنار بروند یا بگویند که جلیلی برنامه داشت و رئیسی ندارد، تاکتیک دیگر این‌که اینها در ستادهای برخی کاندیدا نفوذ کرده و غیرمستقیم کاندیدا را ترقیب به حضور در صحنه کنند، به نظرم تصمیم درست آن خواهد بود که آقای رئیسی با رای بیشتری در انتخابات پیروز شود.

*صحیح،در مناظره سوم هم تخریب هایی رخ داد، نظر شما در مورد دوقطبی جلیلی_رئیسی چیست؟

گاهی اطرافیان کاسه داغ تر از آش بشوند،به نظرم وقتی که جلیلی موضع خود را انتخاب کند اطرافیان هم این موضع را دنبال کنند و جلیلی را یک آدم متدین می‌دانم که به دنبال کسب قدرت نبوده بلکه طالب خدمت است.بنابراین تصمیم صحیح را به موقع اتخاذ کرد.

*به نظر شما ماندن یا کنار رفتن نامزد ها با روحیه شخصی آن‌ها نیز ارتباط دارد؟

همه چیز می‌تواند در تصمیم آن‌ها اثر گذار باشد، از جمله روحیه، تحلیل یا خودباوری. اگر کسی اعتقاد داشته باشد که می‌تواند مملکت را بهتر اداره کند می‌ماند،آقای رضایی دور آخر است که می‌تواند در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند و شانس خود را انتخاب می‌کند.آقای قاضی زاده برای بار اول شرکت می‌کند و جوان است، طبیعتا رئیس جمهور شدن برای بعضی ها یک رویا بوده و ممکن است کنار بروند ممنن هم هست نه، من شناخت نزدیکی نسبت به ایشان ندارم که به اهدافشان آگاهی داشته باشم ولی گفتند که کنار نخواهند رفت.

*سید ابراهیم رئیسی برای  اداره کشور برنامه دارد و اینکه ایشان سابقه مدیریتی در قوه قضائیه دارند،در قوه مجریه به مشکل نخواهند خورد؟

خیر به نظرم ایشان برنامه دارند و می دانند چه باید کرد، ریشه های فساد را پیدا کردند ضمن اینکه اگر انتخاب بشوند از نامزد های دیگر دعوت خواهد کرد و نسبت به منابع مالی و پیشنهاداتی که مطرح کرده بودند حتی کسانی که احراز صلاحیت نشدند از آن‌ها استفاده خواهند کرد.

*اگر اجازه بدید جهت سوالات را تغییر بدهم، به نظر شما مناظرات برگزار شده در مشارکت مردم اثر ‌گذاشته است؟

حتما بی تاثیر نبوده ولی وضعیت اقتصادی مردم نسبت به سال ۹۲ وخیم شده و همین باعث شده خیلی از مردم که سال های ۹۲ و ۹۶ به روحانی رای دادند از خود دلخور باشند به خاطر آن که به ایشان رای دادند و اشتباه کردند.به همین دلیل باخود می‌گویند اگر دفعه قبل اشتباه کردیم، ازکجا معلوم دوباره اشتباه نکنیم؟ بله رای به آقای روحانی اشتباه بود اما نباید اشتباه را با اشتباه جبران کرد، شرکت نکردن در انتخابات و رای ندادن به آقای رئیسی نیز یک اشتباه دیگر است. من امیدوار هستم که تا انتخابات مردم تصمیم بگیرند که مشارکت بیشتری داشته باشند و وظیفه هریک از ما است که بقیه را ترغیب و قانع کنیم که شرکت کنند چون شرکت در انتخابات به نفع کشورمان در مبادلات و روابط خارجی است.

*مشارکت تا چه حدی در رفع مشکلات و موانع و ایجاد یک تحول اساسی موثر است؟

در همه جمهوری ها رای اکثریت در مورد تعداد شرکت کنندگان در انتخابات است اینطور نیست که اکثریت حق رای دار ها را بعنوان مشارکت حداکثری معرفی کنند، رئیس جمهوری که با هر درصدی از آرا رای بیاورد در اختیارات و تکالیف تفاوتی با رئیس جمهور با درصد آرا زیاد ندارد اما اقتدار آن افزایش می‌یابد.کشور برای آن‌که قوه مجریه بتواند درست کار کند به دو بال نیاز دارد؛ اول مشارکت گسترده و دوم انتخاب اصلح است، اگر این دو اتفاق بیوفتد دو بال قوی شکل خواهد گرفت، اینکه عقاب می‌تواند در ارتفاع بالا پرواز کند و گنجشک و کبوتر این امکان را ندارد به خاطر گستردگی بال عقاب است، اگر رئیس جمهور اصلح با رای بالا انتخاب شود در خیلی از مسائل به خصوص روابط خارجی اثرگزار است و دشمنان ناامید و کشور برای تحول هزینه کمتری را پرداخت خواهد کرد. لذا عقل حکم می‌کند که افراد در انتخابات شرکت کنند، ما باید خدا را شکر کنیم که شخصیتی مثل آقای رئیسی در انتخابات حضور دارد که به او  رای بدهیم.

*سوالات من به اتمام رسید اگر صحبت پایانی دارید بفرمائید.

آقای همتی و مهرعلیزاده در مناظرات سعی کردند به جای پاسخ به سوالات احساسات را برانگیزند، چرا که در شرایط عادی توانمندی ها است که قبول می‌شود اما در دوقطبی ها و شرایط احساساتی ممکن است انتخابی صورت بگیرد که مردم از آن پشیمان بشوند.مثلا آقای همتی می‌گویند به دختران فوق لیسانس وقتی پیامک حجاب ارسال می‌شود استرس می‌گیرند، اما دولت هیچ استرسی را تحمل نمی‌کند وقتی که یک سری زن ها به زباله گردی روی آوردند، از اینکه شیرخشک خیلی گران شده،ما زنان سرپرست خانواری داریم که پول ندارند بچه شان را سیرکنند و گرسنه می‌خوابند و مردانی که با بیکاری شرمندگی پیش خانواده را تحمل می‌کنند. همتی و مهرعلیزاده وقتی آذری صحبت می‌کنند، قصد دارند که احساسات قومیتی را دامن بزنند درحالی که خوشبختانه این هوشیاری در بین مردم ما هست که فریب این ترفند هارا نخورند، همتی باید در مورد باز پس گیری وام هزار میلیارد تومانی که به ۱۱نفر دادند برنامه خود را ارائه دهد، این ها به چه نرخ و ضمانتی وام دریافت کردند؟ چه اقدامی برای باز پس گیری آن کردند؟ نمی خواهند جواب بدهند چون نمی‌توانند و جوابی ندارند و مقصر هستند. لذا مردم با توجه باید فریب این ترفند هارا نخورند و ان‌شاءالله یک انتخابی کنند که همانند دفعه قبل پشیمان نشوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد