صفحه اصلی » اجتماعی » جزئیات پرونده ای با بیش از 1600 شاکی از زبان رئیس کل دادگستری اصفهان/ حبیبی: 28 پرونده قصاص با تلاش شورای حل اختلاف به صلح منجر شد

جزئیات پرونده ای با بیش از 1600 شاکی از زبان رئیس کل دادگستری اصفهان/ حبیبی: 28 پرونده قصاص با تلاش شورای حل اختلاف به صلح منجر شد

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: کی از پرونده ها بیش از یک هزار و ۶۰۰ شاکی داشت و بیش از ۳۰ تا ۴۰ میلیارد پول نقد را در قالب سرمایه گذاری جذب کرده بود اما نتوانسته بود از پس تعهداتش بربیاد، رای این پرونده صادر شده و ۲۰ سال حبس به متهم و ضبط و مصادره  کلیه اموالی که از این طریق کسب کرده بود داده شد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۸ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۳۰

به گزارش صاحب نیوز؛ محمد رضا حبیبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دشمنان قسم خورده انقلاب فضای مسمومی را قبل از انتخابات ایجاد کرده و نقشه های شومی را کشیده و دنبال ۲۹ خردادی بودند ‌که عدم حضور مردم را جشن بگیرند اما علی رغم همه این تبلیغات مسموم و مشکلات، مردم فهیم ایران نشان دادند ارتباط بین امت و امامت مستحکم و راه را از چاه می دانند که جای تشکر دارد.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به اقدامات و فعالیت هایی که برای برگزاری انتخابات امن انجام شد، تصریح کرد: دشمنان اقدامات ایضایی، اخلال و حتی ترور را تدارک دیده بودند تا انتخابات را تحت تاثیر قرار دهد اما با هماهنگی دستگاه های مختلف امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی و نظارت دستگاه قضایی باعث شد که خیلی از موارد  در استان اصفهان و دیگر استان ها خنثی شود.

وی افزود: در استان اصفهان بر اساس رصد های انجام گرفته متععدی که داشتیم افرادی که با بیرون ارتباط داشتند و نقشه می کشیدند و برنامه ریزی می کردند که اقدامات ایضایی را در سطح استان داشته باشند که خوشبختانه به موقع در تور دستگاه های امنیتی قرار گرفتند و با آن ها به تناسب برخورد شد.

*کاهش موجودی پرونده ها در دادگاه های تجدید نظر، دادسرا، دادگاه های انقلاب و اجرای احکام

حبیبی با بیان اینکه در سال گذشته 20 شعبه به شعب در مقاطع مختلف در استان اضافه شد، ادامه داد: : در سال گذشته در چهار مقطع با تلاش همکاران کاهش موجودی پرونده ها را داشتیم و در زمینه زیر ساختی نیز اقدامات خوبی انجام شد.

محمد رضا حبیبی عنوان کرد: در سال گذشته و در دادگاه های تجدید نظر در مجموع  ۹۵ هزار و ۵۵۶ فقره پرونده وارده داشتیم و ۹۷ هزار 471 پرونده رسیدگی و مختومه شد که حدود دو هزار فقره از موجودی قبلی کاسته شد؛ موجودی دادگاه های تجدید نظر در حال حاضر  حدود شش هزار پرونده است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان بیان کرد: در دادگاه های انقلاب نیز کاهش موجودی داشته و در طول سال گذشته ۱۵ هزار و ۵۱۸ فقره وارده داشتیم  و ۱۵ هزار و657 پرونده مختومه شد که 139 فقره نیز در موجودی دادگاه انقلاب اتفاق افتاده است.

حبیبی با بیان اینکه در دادسراها نیز کاهش موجودی داشتیم، گفت: در مجموع در سال گذشته ۳۳۲ هزار ۱۲۰ فقره ورودی در دادسراها  داشتیم و در مقابل ۳۳۴ هزار و 150 پرونده مختومه داشتیم.

محمد رضا حبیبی ادامه داد: در اجرای احکام وارده در سال ۹۹ نیز با کاهش موجودی پرونده ها روبرو بودیم و در سال گذشته ورودی 192 هزار و 755 فقره بوده که در مقابل ۱۹۵ هزار و ۸۳ فقره مختومه داشتیم.

وی با بیان اینکه اما در محاکام بدوی در سال ۹۹ با افزایش روبرو بودیم، افزود: این افزایش به این علت است که قانون کاهش مجازات حبس که در سال گذشته انجام شد برخی پرونده که قبلاً در داسرا تشکیل و مناطق تحقیق آن انجا انجام و سپس به دادگاه می رفت به موجب این قانون، مستقیما وارد دادگاه ها شد و با اجرای این قانون دادگاه های ما با یک وارده غیر متعارف روبرو شدند

حبیبی خاطرنشان کرد: در سال گذشته در این زمینه 503 هزار و 763 فقره ورودی داشتیم و در مقابل 490 هزار 419مختومه داشتیم که نزدیک به 13 هزار فقره افزایش داشتیم.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان عنوان کرد: در شورای برنامه ریزی امسال برنامه ریزی کردیم که علی رغم اینکه در دو سال گذشته 10 شعبه در مرکز استان اضافه شده است، تعداد دیگری شعبه در سال جاری در مرکز استان اضافه شود و تعدادی هم دادرس علی البدل منصوب شده و بتوانیم تا پایان سال وضعیت افزایش در محاکم را نیز مرتفع کنیم.

محمد رضا حبیبی در ادامه افزود: به هر قاضی در حالت استاندارد در دادگاه حقوقی باید ۱۲۰ فقره ارجاع شود اما در مرکز استان بیش از ۲۰۰ پرونده به هر قاضی ارجاع می شود که کار سخت و دشواری است

*پرونده ای با بیش از 1600 شاکی

حبیبی گفت:  یکی از پرونده ها بیش از یک هزار و ۶۰۰ شاکی داشت و بیش از ۳۰ تا ۴۰ میلیارد پول نقد را در قالب سرمایه گذاری جذب کرده بود اما نتوانسته بود از پس تعهداتش بربیاد و این پرونده کثیرالشاکی بود.

وی عنوان کرد: رای این پرونده صادر شد و ۲۰ سال حبس به متهم و ضبط و مصادره  کلیه اموالی که از این طریق کسب کرده بود داده شد اما در رای دادگاه آمده است که قبل از اینکه اموال به نفع دولت ضبط شود، خسارت افرادی که پول دادند و شکات پرداخت شود و مهمتر از این از آنجایی که مقداری از کار را پیش برده است تاکید شده که اگر خریداری باشد که به همان نحو بتواند یکجا خریداری کند و بتواند تعهداتش را به همان نحو پیش ببرد این امر اتفاق بیفتد.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: پرونده ای دیگر در یکی از شهرستان ها در سال ۹۸ فردی که ورزشکار هم بود، دو سه نفر از اراذل اوباش به خاطر مسائل پوچ و جزیی  با سلاح گرم این فرد را به قتل رساندند، که فردی که سلاح گرم داشت مرتکب قتل شد و کسانی هم که با قمه و جاقو همراه او بودند جو متشنجی را ایجاد کرده بودند.

وی افزود: دادگاه انقلاب ما این ها را  خوشبختانه با عنوان محاربه محاکمه کرد و کمتر از یک ماه  رای صادر شده است و مجازات محاربه برای آن ها لحاظ شد و منتظر رای تکمیلی است که آن ها به دیوان عالی کشور اعتراض کردند.

*دستگاه قضایی با کسانی که بخواهند امنیت عمومی را مختل کنند، به شدت برخورد می کند

حبیبی گفت:  دستگاه قضایی با کسانی که بخواهند امنیت عمومی را مختل کنند و نوچه پروری کرده و با راه اندازی داره و دسته با چاقو و سلاح سرد و از ان بدتر با سلاح گرم قدرت نمایی کنند؛ دستگاه قضایی با اشدمجازات با آن ها برخورد می کند.

محمد رضا حبیبی با بیان اینکه جرایم خشن در استان کم و انگشت شمار است، اذعان کرد: در استان اصفهان بیشترین عناوین مجرمانه به ترتیب سرقت های ساده، توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح عمدی، ایراد صدمه بدنی غیر عمد که عمدتا از تصادفات است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان خاطرنشان کرد: فلسفه شوراهای حل اختلاف این است که فرهنگ صلح و سازش را ارتقا دهد؛ در سال گذشته 254 هزار 693 پرونده در این شورها در سطح استان تشکیل شده که در مقابل 259 هزار 927 فقره مختومه داشتیم که عملکرد بسیار خوبی است.

وی با اشاره به اینکه اعضای شورای حل اختلاف داوطلبانه و بدون هیچ چشم داشتی در حال فعالیت هستند که امیدوارم با قانونی که در مجلس مطرح و قرار است کمکی به این عزیزیان شود، زودتر تصویب و نهایی شود، گفت: در این شرایط این شورا از موجودی پرونده خود 5 هزار 234 فقره کسر کردند که قابل تقدیر است؛ میزان صلح و سازش در اصفهان ۳۲ درصد بوده است و میانگین کشوری نیز همین حد است

*28 پرونده قصاص با تلاش شورای حل اختلاف به صلح منجر شد

محمدرضا حبیبی گفت: با تلاش شورای حل اختلاف در سال گذشته 28پرونده قتل که حکم قصاص داشت خوشبختانه منجر به صلح و سازش شد و با رضایت اولیای دم همراه شد.

وی افزود: در اجرای احکام شوراهای حل اختلاف 67 هزار 918 فقره  فقره پرونده وارده بوده که در مقابل 80 هزار و 956 فقره مختومه شده که امار بسیار قابل توجهی است و نظر آرا شورا نیز ۱۰ درصد است که نشان دهنده این است که ارا در شوراهای حل اختلاف  با توجه انجام می شود.

حبیبی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به رویکرد قوه از استفاده از سیستم الکترونیک به عنوان یک قدم موثر از چند سال قبل گفت: در سال های گذشته ثبت سنا و ابلاغ الکترونیک را داشتیم؛ در حال حاضر 92 درصد از ادعاها ما به صورت الکترونیک ابلاغ می شود و هر سالی که می گذرد در این زمینه ها سامانه های جدیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

*14965 دادرسی الکترونیک انجام شده است

وی افزود: مهمترین کاری که در سال 99 و در این زمینه شد  راه اندازی دادسرای الکترونیک بین زندان ها و دادسراها بود که هم در جلوگیری از بیماری کرونا و  مخاطراتی که در رفت آمد آن ها وجود داشت موقر بود و هم ارتباط الکترونیکی با زندان ها برقرار شده است و از سال گذشته تا پایان اردیبهشت امسال 14 هزار 965 دادرسی را به صورت الکترونیکی داشتیم.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: اتاق های پالایش، تفاهم نامه با مخابرات برای تقویت زیرساخت ها، اتصال با شبکه دولت، اجرای طرح تمام مکانیزه پرونده ها، پرداخت تمبر مالیاتی وکلا، شکایت به دیوان عدالت از اقداماتی است که در این زمینه انجام شده و همچنین در این حوزه نرم افزار عدالت تلفن همراه نیز شکل گرفته که می تواند خیلی از کارهای که نیاز به حضور فیزیکی داشت را انجام دهد.

*5 میلیون 79 هزار 703 ابلاغ الکترونیک داشتیم

محمد رضا حبیبی با بیان اینکه در سال گذشته 5 میلیون 79 هزار 703 ابلاغ الکترونیک داشتیم، عنوان کرد:  در کاهش جممعیت کیفری از چند مسیر پیش می رویم که یکی افزایش عفو و جلسات عفو است در سال ۹۹ نسبت به سال قبل بیش از ۱۵۰ درصد افزایش درخواست های عفو داشته و یک هزار و 700 تا یک هزار و 800 مورد پیشنهاد که ۷۰ درصد آن با موافقت رو به رو شد.؛ همچنین مجازات جایگزین مد نظر است

حبیبی با اشاره به نقش خیران در آزادی زندانی مالی و غیر عمد گفت: در برنامه یک شهرضیافت ۱۶۹ نفر زندانی با بدهی کاری بیش از ۳۰ میلیارد تومان آزاد شدند

*زندانیان مهریه در استان زیر 70 نفر هستند

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تعداد کسانی که فقط به خاطر مهریه در زندان هستند نسبت به سال گذشته بسیار پایین است؛ در دو سال قبل 300 نفر و اکنون زیر 70 نفر هستند.

محمد رضا حبیبی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: 8هزار متر مکان فیزیکی را اضافه کردیم که ۳۵ تا ۳۶ واحد می شود که البته مشکل اساسی ما با افتتاح  پروژه ما در بزرگراه شهید کشوری که بیش از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ، برطرف خواهد شد.

وی افزود: در راستای توسعه قضایی و دسترسی آسان در نقاط مختلف استان اقدامات مختلفی را در یک سال گذشته انجام دادیم که افتتاح راه اندازی فولادشهر، به دنبال افتتاح دادگاه بخش پادنا نیز هستیم؛ ساختمان در شش حوزه اعتبار ان تامین شده و کار مطالعات اولیه انجام شده که امسال کار اجرا و ساخت  آن اغاز شده است که یکی دادگاه بخش باغ بهادران، مجتمع قضایی در کاشان، دادگاه عمومی در بخش زواره، ساختمان دادگاه فولاد شهر، و ساختمان بخش های بن رود و جلگه است.

*609 هزار و 204 مرود مرخصی از زندان

محمد رضا حبیبی گفت: در سال گذشته 609 هزار و 204 مرود مرخصی داشتیم  که بی سابقه است که در آرامش بخشی در زندان ها موثر بود و یک هزار و 645 مشمول عفو و 120 نظارت با پایند الکترونیک را داشتیم.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه تخلف عمده ای در انتخابات در استان نداشتیم، گفت: البته مشکل اساسی که سراسری بود در برخی از شعبه ها فرایند رای گیری با تاخیر آغاز شد که با تلاشی که شد مرتفع شد؛ بر اساس گزارش نیروی انتظامی  حدود ۴۶ نفر تشکیل پرونده شده در سطح استان که عمدتا بحث و خرید فروش رای در شوراها مطرح بود.

*قصور و ترک فعل وزارت نیرو در بحص زاینده رود

محمد رضا حبیبی خاطرنشان کرد: عدم تخلیه مکان های استیجاری در کرونا فقط ناظر به اماکن مسکونی است البته شرایطی دارد که یکی از ان ها این است که ملک تنها ملک موجر نباشد، افزایش درصد مشخص و اگر انتقال رسمی صورت گیرد.. اگر جزء این استثنایات نباشد تخلیه صورت نمی گیرد.

وی پیرامون حوزه آبریز زاینده رود گفت: رای صادر شد که وزارت نیرو حق هیچ بارگذاری جدید بر رودخانه ندارد و مانع بارگذاری جدید شد؛ ترک فعل های وزارت نیرو برای خود وزیر نیرو و به معاون قوه اعلام شده که وزرات نیرو در زمینه های مختلف قصور داشته است.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد