صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » شعر و نقاشی تجلی‌گر نقش ارادت درآستان کرامت شد

در آستانه میلاد امام هشتم شیعیان:

شعر و نقاشی تجلی‌گر نقش ارادت درآستان کرامت شد

آیین «نقش ارادت در آستان کرامت» در دهه کرامت و در آستانه میلاد امام رضا (ع) برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۵ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۳۰

به گزارش صاحب نیوز؛ هنر زیباترین راهی است که برای ارتباط با روح و فطرت آدمی در مسیر نهادینه کردن زیبایی‌های دین و صفات اهل بیت (ع) می‌توان از آن بهره گرفت.

در این راستا  آئین «نقش ارادت در آستان کرامت» در شامگاه شنبه ۲۹ خرداد با دعوت از شاعران اصفهانی و سرودن اشعاری در وصف امام هشتم در کنار رونمایی از دو اثر فاخر نقاشی آبرنگ اثر استاد کوروش اصلانی برگزارشد.

کوروش اصلانی نقاش این دو اثر آبرنگ با بیان اینکه به عشق امام هشتم و امید به پذیرفتن این هدایا دستانم را رنگی کردم، گفت: مهد تکنیک آبرنگ استان اصفهان است و این دو اثر یکی با سبک آبرنگ آمریکایی و دیگری انگلیسی بر این تابلوها نقش بسته است.
القا مفاهیم دینی با زبان شعر و هنر

این دو تابلو به دست خادمان امام رضا (ع) و با حضور مصطفی حجه فروش، دبیر کانون‌های خدمت رضوی اصفهان و سید محمدحسین امامی معاون کانون‌های خدمت رضوی استان رونمایی و به آستان قدس هدیه شد.

همچنین در ادامه معاون کانون‌های خدمت رضوی استان اصفهان با اشاره به اینکه شعرا و هنرمندان زبان گویای مباحث دینی و اسلامی بودند، اظهار داشت: شعرا می‌توانند در ترویج سبک زندگی رضوی با خلق آثار هنری در این مسیر قدم بردارند.

وی افزود: معتقدیم زبان هنر و شعر می‌تواند نکاتی را با ظرافت و لطافت به مخاطب القا کند که در واقع چنین مفاهیمی تنها با زبان هنر قابل گفتن است.

سید محمد حسین امامی از شاعران خواست که در سروده‌های آئینی توجه خاصی به ابعاد شخصیتی و سیره عملی ائمه داشته باشند زیرا برشی از زندگی ائمه و القاب آنها را با زبان هنر و شعر می‌توان به مخاطب ارائه کرد.

وی با تاکید بر اینکه در اشعار از توصیفی به سمت فضائل و القاب اهل بیت (ع) پیش برویم، گفت: برای تبیین سبک و سیره آنها از شعر استفاده شود و برای مثال ویژگی عالم آل محمد حضرت رضا (ع) قابلیت وصف بسیاری دارد که باید به آن پرداخت.

معاون کانون‌های خدمت رضوی استان اصفهان خاطر نشان کرد: دبیرخانه خدمت رضوی آمادگی برگزاری جشنواره با همکاری حوزه هنری در طول سال را دارد که این دبیرخانه با فعالیت ۱۹ کانون تخصصی در راستای اهداف اجتماعی و فرهنگی مشغول به کار است.

در این مراسم پس از نقاره‌زنی خادمان و قرائت صلوات خاصه امام رضا (ع) و با پیچیدن حال و هوای صحن و سرای حرم، شاعران آئینی خواندن اشعار خود را آغاز کردند.

نقش ارادت به امام هشتم با هنر
همچنین محمد اسماعیل حاج علیان مدیرآفرینش‌های ادبی حوزه هنری اصفهان با بیان شعری اظهار داشت: خورشید بی غروب خراسانمان سلام- یا حضرت رئوف شاه مهربان سلام- وقتی ز سمت مشرقتان عشق می‌وزد گل می‌کند ز هر آئینه بر هر دم سلام.

وی ادامه داد: ما ایرانیان مفتخریم که بیش از سایر ائمه ارادتمند شمس الشموس باشیم و در قالب ظاهر، خادم، مجاور و دوستدار حرم رضوی باشیم. هر جای ایران که باشیم دلمان پر می‌کشد دمی در بارگاه ملکوتی امام غریب و غریب‌نواز باشیم و غریبی را وا بگذاریم و طعم ملجا و پناهگاه داشتن را بچشیم و بی‌درنگ از خواسته‌هایمان بگوییم.

حاج علیان دلیل برگزاری اینگونه برنامه‌ها را عرض ارادت بیشتر دانست و گفت: با هنر نقش ارادت را پررنگ‌تر نشان دهیم و دل بسپاریم و طلب کنیم و بخواهیم تا لطفش را نشانمان دهد.

این مراسم با طنین انداز شدن صدای اذان در فضا به پایان رسید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد