صفحه اصلی » اقتصادی » اجرای 40 مورد احکام قطعی و آزادسازی 4 هکتار از اراضی بستر و حریم رودخانه در استان اصفهان

از ابتدای آذر ماه سال گذشته تا کنون انجام گرفت؛

اجرای 40 مورد احکام قطعی و آزادسازی 4 هکتار از اراضی بستر و حریم رودخانه در استان اصفهان

مدیر دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان از اجرای 40 مورد احکام قضایی تصرف حریم و بستر رودخانه و آزادسازی 4 هکتار از اراضی خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۵۰ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۳۰

به گزارش صاحب نیوز؛ احمدرضا صادقی، اظهار کرد: در ادامه فعالیت های دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای به ویژه در بحث حفاظت و حراست از بستر و حریم رودخانه زاینده رود و همچنین قلع وقمع اعیانی غیر مجاز، جلوگیری از تخلیه نخاله و برداشت شن و ماسه و توقیف ادوات برداشت غیر مجاز آب و پساب حدفاصل روستای چم طاق تا تالاب گاوخونی، اقدامات موثری صورت پذیرفته است.

وی افزود: از ابتدای آذر ماه سال گذشته تا کنون با تلاش و کوشش عوامل یگان حفاظت رودخانه، علیرغم وجود مناسبتها و تعطیلی های متعدد و همچنین محدودیتهای کرونایی و همچنین تنشهای اجتماعی موجود موفق به اجرای بیش از ۴۰ مورد از احکام قطعی و دستورات قضایی در راستای اعمال اختیارات حاصله از تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب گردیدند که در این راستا بیش از ۴ هکتار از اراضی بستر و حریم رودخانه آزاد شد.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: با مذاکرات و تعاملاتی که عوامل یگان حفاظت رودخانه با متصرفین و متخلفین مجاور رودخانه داشته اند، نزدیک به ۷ هکتار از اراضی بستر و حریم رودخاته توسط خود اشخاص بدون صرف هزینه اعاده به وضع سابق شده است.

وی اضافه کرد: باتوجه به تنش های آبی موجود و ضرورت اهتمام ویژه در جلوگیری از برداشت های غیر مجاز، در بازه زمانی اخیر بیش از ۳۰ مورد از این ادوات شناسایی، جمع آوری و توقیف شده است و با توجه استقرار عوامل یگان حفاظت در امتداد رودخانه در سه شیفت کاری این مهم باجدیت در حال پیگیری است.

صادقی به موضوع تخلیه نخاله در حاشیه رودخانه و برداشت شن و ماسه از بستر فعال رودخانه گریزی زد و گفت: تخلیه نخاله علیرغم اینکه باعث نازیبایی محیط و مخاطرات زیست محیطی می شود، تهدیدی علیه بهداشت و سلامت جامعه نیز است. بنابراین تاکنون اقدامات زیادی در خصوص فرهنگسازی در این زمینه انجام گرفته و با توسل به قوه قهریه سعی در جلوگیری از این اعمال خلاف قانون شده است.

وی افزود: هرچند با توجه به حضور مستمر عوامل یگان حفاظت رودخانه این موضوع در مقایسه با سه سال گذشته روند کاهشی را نشان می دهد اما از ابتدای آذر ماه سال گذشته تا کنون ۱۵ مورد از ادوات تخلیه نخاله شناسایی و با طرح شکایت در مراجع قضایی ادوات فوق توقیف و یا در راستای پاکسازی، جمع آوری نخاله ها و ساماندهی رودخانه بکار گرفته شده اند.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح کرد: تاکنون ۹ مورد برداشت شن و ماسه از بستر فعال رودخانه در بازه زمانی فوق گزارش شده که خوشبختانه با حضور به موقع عوامل یگان حفاظت، ضمن جلوگیری از برداشت غیر مجاز مصالح و تخلیه آنها، متخلفین به مراجع قضایی معرفی شده اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد