صفحه اصلی » اقتصادی » صنعت کنسرو از شرایط بد اقتصادی در معرض خطر جدى/ ظرفیت کارخانجات تولید کنسرو

صنعت کنسرو از شرایط بد اقتصادی در معرض خطر جدى/ ظرفیت کارخانجات تولید کنسرو

نایب رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران، گفت: صنعت کنسرو شدیداً از شرایط نابسامان اقتصادی آسیب دیده و بسیاری از کارخانجات تعطیل شده اند. سال گذشته در خوش‌بینانه‌ترین حالت حداکثر ۵۰ کارخانه فعال در زمينه توليد كنسرو ماهى داشتیم اما الان بدون تردید کارخانجات فعال ما به حدود  ۲۰ کارخانه می رسند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۷ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۳۱

به گزارش صاحب نیوز؛ مسعود بختیاری نایب رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران، اظهار کرد: اين کارخانه های فعال نيز تنها با یک سوم ظرفيت خود فعالیت می کنند و مجبور هستند بخشی از پرسنل خود را تعدیل کنند. از طرف دیگر مصرف کنندگان نيز از ترکش های این وضعیت در امان نبوده اند. وقتی قیمت محصولى بالا برود، مردم به ميزان کمترى از آن محصول استفاده می کنند.

*آسیب های واردشده به صنعت کنسرو

وی افزود: صنعت کنسرو مانند سایر صنایع فوق العاده از شرایط نابسامان اقتصادی آسیب پذیرفته كه اين امر سه عامل مهم دارد، بیماری کووید ۱۹ که کل اقتصاد دنیا را تحت شعاع قرار داده، تحریم هایی که کشور ما با آن مواجه است  و بی تدبیری ها یا کم تدبیری هايى كه مسائل و معضلات فراوان داخلی برای کل صنایع از جمله صنایع غذایی ایجاد کرده است.

بختیاری بیان کرد: مجموعه این عوامل باعث شده که باتوجه به عدم ثبات اقتصادی، اقشار مختلف جامعه قدرت خریدشان کاهش پیدا کند.از طرف دیگر تورم كم سابقه باعث افزايش قابل توجه در قيمت همه مواد اولیه شده است. به عنوان مثال در کنسرو ماهی، خود ماهی افزایش قیمت بالایی داشت و افزايش قيمت قوطی، درب، هزینه های سربار و هزینه های نیروی انسانی باعث شده که قیمت تمام شده محصول کنسرو ماهى افزایش پیدا کند.

*کاهش قدرت خرید مردم برابر با کاهش حجم تولید

وی ابراز داشت: افزایش قیمت تمام شده منجر به افزايش قیمت مصرف کننده شده و از طرف دیگر كاهش قدرت خرید مردم باعث شده که مصرف این محصول در سبد غذایی خانوار روزبه‌روز کمتر و كمتر شود كه اين امر خود كاهش توليد را در پى داشته است. ما تا سه سال پیش تخمین می‌زدیم مصرف کنسرو ماهی در کشور حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون عدد قوطی در سال باشد. یعنی یکی از بازارهای بزرگ کنسر ماهی در دنیا ایران بوده و کشور از نظر مصرف سرانه کنسرو ماهی در جایگاه بالایی قرار داشت.

نایب رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران، خاطر نشان کرد: این جایگاه بالا  بخاطر سال ها اعتماد سازی و تلاش تولیدکنندگان ما بود و آنها به گونه ای عمل کرده بودند که رضایت مصرف‌کنندگان جلب شده بود. مردم ایران گرایش‌شان به مصرف کنسرو ماهی بالا بود و کشور یک بازار استثنایی در زمينه مصرف کنسرو ماهی داشت و همین باعث رونق حدود ١٠٠ کارخانه در کشور شده بود. اما در طی دو سال گذشته به دلایل مختلف از جمله اینکه ارز دولتی به واردات ماهی تخصيص داده نشد و جهش قیمت ماهی وارداتى بر روى قيمت ماهی های صید داخل نيز اثر گذاشت و بدین گونه شاهد افزايش قابل توجه در قیمت تمام شده و مصرف کننده كنسرو ماهى بوديم.

*کنسرو ماهی یکی از سالم‌ترین محصولات صنایع غذایی کشور

وی تصریح کرد: قیمت‌های بالا باعث شد که اين محصول مقوى و سالم از سبد غذايى مصرف کنندگان ما که غالباً اقشار متوسط به پایین جامعه هستند، حذف شود. در دو سال پيش تولید به كمتر از ۴۰۰ میلیون عدد کنسرو کاهش پیدا کرد و در سال گذشته به زیر ۳۰۰ میلیون عدد قوطی کنسرو رسید. به عبارت ديگر طی دو سال ما ظرفیت تولیدمان به یک سوم تنزل پيدا كرد. در سال پیش رو نيز برآوردها حاكى از کاهش تولید بيش از پيش است و اتفاقی که می‌افتد این است که اقشار فرودست جامعه از یک غذای سالم، کامل و مغذی محروم می شوند.

بخیاری ادامه داد: کنسرو ماهی یکی از سالم ترین صنایع غذایی کشور است به دو دلیل مشخص، نخست اينکه ماده اولیه این محصول ماهی است و ماهی در دنیا به غذای سلامتی مشهور است و دیگر اینکه ما در این صنعت به دلیل وجود فرایند حرارتی از هیچ گونه ماده نگهدارنده استفاده نمی کنیم و صنایع کنسرو  از مواد نگهدارنده بی نیاز است.

وی اظهار کرد: بنابراین کنسرو ماهی  یک محصول بسيار سالم است که سهل الهضم و سرشار از اسید آمینه های مورد نیاز بدن است .چربی و روغن ماهی جزو روغن های مطلوب محسوب می شود و برای بیماری‌های قلبی عروقی فوق‌العاده مفید است. فسفری که در ماهی است باعث افزایش کارکرد مغز و تقويت حافظه میشود.  اما شوربختانه ديگر همچون پيش نمی‌توانیم اين محصول خوب را با قيمتى مناسب در اختيار عموم مصرف کنندگان وفادار خود قرار دهیم، مگر اينكه دولتمردان تمهيدات ويژه اى در اين خصوص بيانديشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد