صفحه اصلی » سیاسی » میزان مشارکت خوب نبوده بلکه عالی بود/ اگر رای آقای همتی شش یا هشت میلیون بود آقایان اصلاحات داستان دیگری راه می‌انداختند 

عسگراولادی:

میزان مشارکت خوب نبوده بلکه عالی بود/ اگر رای آقای همتی شش یا هشت میلیون بود آقایان اصلاحات داستان دیگری راه می‌انداختند 

عسگراولادی گفت: با وجود مشکلات و معضلات و بیماری کرونا تحقق مشارکت بالا یک امر دشوار بود،با این حال میزان مشارکت خوب نبوده بلکه عالی بود،،ولی درکل آنچه انتظار می رود برای شرایط معمول رای آقای رئیسی مطمئناً ۷ الی۸ میلیون بیشتر از الان بود لذا با وضع موجود کشور، بهترین حالت ممکن برای مشارکت رقم خورده است

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۴ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۴/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بهمراه انتخابات شورای شهرو انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری با حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رای برگزار شد.

به نقل از وزارت کشور حدود ۶۶ هزار و ۸۰۰ شعبه اخذ رأی برای انتخابات ریاست‌جمهوری و حدود ۷۵ هزار شعبه برای انتخابات شوراهای شهر و روستا، آرا مردم را در سراسر کشور اخذ کردند.

تعداد واجدین شرایط که طبق قانون می‌توانند رأی دهند، ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر است که از این تعداد ۲۹ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۸ نفر آقایان و ۲۹ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۲۶۹ نفر بانوان هستند.کل آراء مأخوذه 28 میلیون و 933 هزار و چهار نفر بوده است که مشارکت 48/8 را نشان می‌دهد.

سید ابراهیم رئیسی با 17 میلیون و 926 هزار و 345 رأی حائز مقام اول و از طرف مردم امانت‌دار دستگاه اجرایی و به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

محسن رضایی میرقائد 3 میلیون و 412 هزار و 712 رأی کسب کرده و آقای عبدالناصر همتی 2 میلیون و 427 هزار و201 رأی بدست آورد.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نیز 999718 رأی بدست آورد و بقیه آراء، باطله محسوب می‌شود که 3726870 رأی را شامل می‌شود.

علیرضا عسگراولادی مسلمان فرزند مرحوم حبیب الله عسگراولادی مبارز شناخته شده انقلابی در گفت و گوی تفصیلی با صاحب نیوز از مشارکت عالی،مقبولیت رئیسی و آرای دیگر کاندیدا گفت،متن کامل گفت و گو را در زیر بخوانید:

*صاحب نیوز:به نظر شما مشارکت۴۹درصدی در وضعیت فعلی یک دستاورد به حساب می‌آید؟

با وجود مشکلات و معضلات و بیماری کرونا تحقق مشارکت بالا یک امر دشوار بود،با این حال میزان مشارکت خوب نبوده بلکه عالی بود،،ولی درکل آنچه انتظار می رود برای شرایط معمول رای آقای رئیسی مطمئناً ۷ الی۸ میلیون بیشتر از الان بود لذا با وضع موجود کشور، بهترین حالت ممکن برای مشارکت رقم خورده است.

*به نظر شما عامل حواشی ایجاد شده پیرامون اعلام نتایج چه کسی می‌باشد؟

دوستان در وزارت کشور باید دقت می‌کردند که زمانی که اعلام می کردند۹۰% از آرا شمرده شده، شرایط مابقی آرا باید مشخص شود.اینکه اعلام می کنند نتیجه نهایی نیز تقریباً همین عدد بوده قطعاً بازخورد خوبی ندارد.به هر حال وضعیتی که مشاهده می کنیم اتفاق افتاده و دشمن هم می خواهد که از خلأها نهایت بهره وری را داشته باشد، دشمنان داخلی که قصد دارند بگویند: ببینید ما حرف قبلی را زدیم. این ها قصد دارند از این سوژه ها سوء استفاده کنند ولی ما نباید اجازه دهیم این اتفاق رخ بدهد به خصوص که وزارت کشور زیر مجموعه دولت فعلی است و باید توجه کنند که این اتفاقات رخ ندهد.

*به نظر شما ۱۸ ملیون رای قابل قبولی برای رئیس جمهور است یا لفظ رئیس جمهور اقلیت به آیت الله رئیسی اطلاق خواهد شد؟ 

به هیچ وجه این گونه نیست وقتی که چهار کاندیدا در رقابت موجود بوده و اختلاف فاحش بین نفر اول با دیگر نامزدها را مشاهده می‌کنیم می‌بینیم که با آرامش موجود در وضعیت فعلی ۱۸ میلیون رای خیلی بالایی است ،در جایی که نارضایتی مردم از وضعیت به وجود آمده خود را در ۴ میلیون رای باطله نشان می دهد البته این آرای باطله به نظام جمهوری اسلامی و رهبری آری گفتند چراکه اگر می خواستند می توانستند در انتخابات شرکت نکنند، زمانی که در انتخابات شرکت کردند یعنی نظام و رهبری را قبول دارند حتی برخی از چهار ملیون شاید نظرشان این باشد که آقای فلانی که قبلاً به او رای دادیم چه کرد که الان به فرد دیگری رای بدهیم. مشکل دیگری که به وجود آمد این بود که برخی شعب ساعت ۱۲ و برخی دو بامداد صندوق ها را جمع کردند با وجود این که برخی مردم هنوز آمادگی رای دادن داشتن این اشکال وزارت کشور است به هر حال نباید به‌گونه‌ای شود که سوء استفاده بیگانگان را به همراه داشته باشد.

*برخی از اصلاح طلبان می‌گویند که همتی کاندیدای جریان اصلاح طلبان نبوده،به نظر شما رای آقای همتی را می‌توان با رای جریان اصلاحات مقایسه کرد؟

به هر حال از کارگزاران سازندگی گرفته تا سید محمد خاتمی به هر نحوی از ایشان حمایت کردند،می‌توان گفت مردم دیگر نسبت به اصلاح طلبان اقبالی ندارند یا میخواهند نارضایتی خود از این جریان سیاسی را با رای ندادن اعلام کنند؟

به جهت سیاسی آقایان مهرعلیزاده و همتی و یک فرد دیگر که قصد ندارم نام ایشان را ذکر کنم که دو نفر از اینها رای پایین داشتند، درمیان بیاناتشان در مصاحبه ها و مناظرات اسم اصلاحات ،فتنه‌گران و یک‌سری افراد را آوردند، مردم این چیزها را می فهمند. اگر رای آقای همتی حتی شش یا هشت میلیون بود آقایان اصلاحات اینگونه رفتار می کردند؟ خیر اگر به این صورت بود فتنه یا داستان دیگری راه می‌انداختند.

*صحبت پایانی خود را بفرمایید.

دوستان اصلاح طلب هستند ولی اصلاح پذیر خیر، الان هم یک فردی را به نمایندگی از خود علم می کنند زمانی که رای نیاورد می گویند “کی بود کی‌بود من نبودم.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد