صفحه اصلی » اقتصادی » ظروف ترکیبی مس و پرداز در سال های اخیر مورد اقبال قرار گرفته است/ صادرات صنایع دستی نیاز به متولی دارد

یک هنرمند مس و پرداز:

ظروف ترکیبی مس و پرداز در سال های اخیر مورد اقبال قرار گرفته است/ صادرات صنایع دستی نیاز به متولی دارد

سرپرست کارگاه مس و پرداز گفت: نیاز بازار نسبت به گذشته تغییر کرده است و چند سالی است ظروف تلفیقی بورس بازار شده است و خیلی هم خوب مورد استقبال قرار گرفته و نظر همکاران هم همین است.

❖ نویسنده: جمشید حسینی جزه | تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲

مهدی اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز پیرامون هنر تلفیق مس با پرداز، اظهار کرد: در صنعت صنایع دستی و تولید ظروف زینتی از نوجوانی مشغول به کار بودم و به قول همکاران کهنه کار هستم.

سرپرست کارگاه مس و پرداز عنوان کرد: کشیدن طرح های پرداز که به طرح فرش نیز معروف است را از پدرم آموختم و از همان زمان تا الان که حدود 50 سال می گذرد به کشیدن پرداز مشغول هستم؛ به همراه پدرم و با تلاش های شبانه روزی که در این شغل انجام دادم توانستم سرقفلی سه باب مغازه واقع در میدان امام را بخرم و از آن برای توسعه کار استفاده کنم.

وی افزود: پدرم در اوایل شروع کارش توانسته بود خانه ای در کوچه بیت الحسین که نزدیک به میدان امام است بخرد و آنجا را تبدیل به کارگاه کارش کرده بود؛ اما هم اکنون تقریبا ٢٠ شاگرد و کارآموز در کارگاه مان مشغول به کار هستند که این تعداد نسبت به سال های قبل یک سوم شده است.

*ظروف ترکیبی مس و پرداز در سال های اخیر مورد اقبال قرار گرفته است

سرپرست کارگاه مس و پرداز با بیان اینکه اوایل فقط کارپرداز انجام می دادم ولی چند سالی است به واسطه اینکه دیگر این ظروف طرفدار آنچنانی ندارد ترجیح دادم ظروف ترکیبی مس و پرداز خلق کنم، تصریح کرد: از اینکه این تغییر را در کارم ایجاد کردم راضی هستم و این کار نسبت به ظروف پرداز مورد استقبال بیشتری قرار گرفت و ناگفته نماند که تلفیق پرداز با مس زیبایی خاصی را در ظروف ایجاد می کند.

وی افزود: این روزها کمتر شخصی پیدا می شود که به دنبال ظروف صنایع دستی بگردد که فقط یک هنر در آن بکار رفته باشد مثلا درخواست برای گلدان پرداز یا میناکاری بسیار کم شده است.

مهدی اسماعیلی گفت: نیاز بازار نسبت به گذشته تغییر کرده است و چند سالی است ظروف تلفیقی بورس بازار شده است و خیلی هم خوب مورد استقبال قرار گرفته است و نظر همکارانمان نیز همین است، اینکه تغییر در ظروف ایجاد شود تا بیشتر مورد استقبال قرار گیرد خوب است اما به شرطی که تغییری در هنر و اصالت طرح ها ایجاد نکند و فقط با هنر دیگری تلفیق شود.

*تاثیر گرانی ها بر کیفیت صنایع دستی

این هنرمند اظهار کرد: متاسفانه به واسطه گران شدن مس و مواد اولیه و اینکه مردم قدرت خریدشان پایین آمده است روز به روز کیفیت صنایع دستی پایین تر می آید، ظروف مس نازکتر می شود و کیفیت نفاشی ها نیز پایبن می آید چرا که برای نقاشی خوب و با کیفیت باید دستمزد بیشتری پرداخت شود.

وی افزود: این کار به مرور زمان آسیب جدی به صنایع دستی وارد می کند و این صنعت را به سمت دیگری می برد چرا که اگر این صنایع دستی بی کیفیت به کشورهای دیگر صادر شده و مورد بررسی کیفی قرار بگیرد دیگر ارزش صنایع دستی ایران را دست کم می گیرند.

*صادرات صنایع دستی نیاز به متولی دارد

مهدی اسماعیلی عنوان کرد: زمینه صادرات صنایع دستی بسیار مهم است و از نظر من باید یک ارگان این موضوع را در دست بگیرد تا صنایع دستی بی کیفیت که در بازار به وفور یافت می شود از کشور خارج نشود.

سرپرست کارگاه مس و پرداز بیان کرد: افراد سودجویی که صرفا برای خراب کردن قیمت ها در بازار و تولید ظروف بی کیفیت به میدان آمده اند باید جمع شوند چرا که هنرمندان زبردست نباید چوب بی فکری این قبیل افراد را بخورند.

اسماعیلی اذعان کرد: حدود 10 سال است این قبیل افراد در بازار زیاد شدند و با خراب کردن قیمت ها بازار کار مارا خراب کردند و با وعده های دروغ، مشتری ها را قانع می کنند که ما گران فروش هستیم.

وی افزود: نیاز است در این زمینه قیمت ها در بازار کنترل شود و کیفیت اجناس نیز برای مصرف کننده مشخص باشد.

مهدی اسماعیلی ادامه داد: شغل هایی که زمینه ساز هنر یک کشور هستند مستلزم توجه و حمایت فراوان هستند ایران صنایع دستی بی نظیر و ارزشمندی دارد و تعداد هنرمندان نیز کم نیست ولی حمایت ها آنگونه ک باید باشد نیست.

سرپرست کارگاه مس و پرداز تصریح کرد: امیدوارم افراد واجد شرایط و دلسوز که خود نیز هنرمند باشند برای اداره صنایع دستی انتخاب شوند و بازار میدان امام که در دنیا به نام است را به جایگاهی که لیاقت دارد، برسانند, در حال حاضر و خصوصا با بیماری کرونا صنایع دستی نیاز به حمایت دارد تا از شرایطی که در آن قرار گرفته خارج شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 + سیزده =