صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » سیره اخلاقی و سیاسی امام رضا(ع) در کلام حجت الاسلام سید حسین مومنی

سیره اخلاقی و سیاسی امام رضا(ع) در کلام حجت الاسلام سید حسین مومنی

به مناسبت دهه بابرکت کرامت و میلاد حضرت رضا(ع) با سید حسین مومنی؛ خطیب و واعظ توانمند به گفت و گو نشستیم تا بیشتر در مورد سیره امام رئوف، علی بن موسی الرضا(ع) بدانیم.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲

به گزارش صاحب نیوز؛  عمر مبارک امام رضا (سلام‌الله‌علیه) تقریباً پنجاه و پنج سال بوده است – یعنی از سال ۱۴۸ که سال شهادت امام صادق (علیه‌السّلام) است تا سال ۲۰۳ – تمام زندگی این بزرگوار با همه‌ی این عظمتها و عمقها و ابعاد گوناگونی که میشود برای آن ذکر کرد و تصویر کرد، در همین مدّت عمر نسبتاً کوتاه انجام گرفته است. از این مدّت پنجاه و پنج سال، نزدیک به بیست سال – تقریباً نوزده سال – مدّت امامت این بزرگوار است؛ امّا همین مدّت کوتاه را که ملاحظه میکنید، تأثیری که در واقعیّت دنیای اسلام گذاشت و به گسترش و عمقی که به معنای حقیقیِ اسلام و پیوستن به اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) و آشنا شدن با مکتب این بزرگواران انجامید، یک داستان عجیبی است، یک دریای عمیقی استآن وقتی که حضرت به امامت رسیدند، دوستان و نزدیکان و علاقه‌مندان حضرت میگفتند که: علیّ‌بن‌موسی در این فضا چه کار میتواند انجام بدهد – این فضای شدّت اختناقِ هارونی که در روایت دارد که میگفتندوَ سَیفُ هارونَ تَقطُرُ دَما؛ خون میچکد از شمشیر هارون – این جوان در این شرایط، در ادامه‌ی جهاد امامان شیعه و در مسئولیّت عظیمی که برعهده‌اش است، میخواهد چه بکند؟ این اولِ امامت علیّ‌بن‌موسی‌الرّضا (علیه‌السّلام) است. بعد از این نوزده سال یا بیست سال که پایان دوران امامت و شهادت علیّ‌بن‌موسی‌الرّضا است، وقتی شما نگاه میکنید، می‌بینید که همان تفکّر ولایت اهل‌بیت و پیوستگی به خاندان پیغمبر آن‌چنان گسترشی در دنیای اسلام پیدا کرده که دستگاه ظالم و دیکتاتور بنی‌عبّاس از مواجهه‌ی با آن عاجز است؛ این را علیّ‌بن‌موسی‌الرّضا انجام داده است.

به مناسبت دهه بابرکت کرامت و میلاد حضرت رضا(ع) با سید حسین مومنی؛ خطیب و واعظ توانمند به گفت و گو نشستیم تا بیشتر در مورد سیره این امام رئوف بدانیم.
متن کامل گفت و گو با سید حسین مومنی،واعظ و استاد حوزه را در زیر بخوانید:
*در مورد سیره سیاسی امام رضا(ع) میخواستیم صحبت کنیم.
مگر سیره اخلاقی را بررسی کرده اید که می‌خواهید سیره سیاسی رو بررسی کنید؟!

*چشمم ما به شما علماست؛ خودتان بفرمایید

نکته ای را عرض می کنم که این خیلی مهم است، ما الآن به یک نعمت مهمی دست پیدا کردیم ولی تجربه نشان داده که قدردان و شاکر این نعمت نیستیم، به همین جهت امام رضا (ع) به ما یاد می‌دهند وقتی نعمتی متوجه شما شد وقتی به یک ظفر و پیروزی رسیدید حتما این جمله و دعا را بخوانید و زیاد تکرار کنید و آن این است که : اللّهم سَلّْم وَ تَمِّم. دوستانی که به ظفر و پیروزی دست پیدا کردند، گروه‌هایی که دست پیدا کردند، این در سیره عملی و اخلاقی و سیاسی و اقتصادی و هر چیزی که شما بگویید، وجود دارد؛ خدایا این پیروزی را برای ما سالم قرار بده، یعنی مبادا دست‌خوش یکسری تغییرات و تحولات و آسیب‌هایی بشود ( وَ تَمِّم ) و به صورت تمام برای ما قرار بده و آن را کامل بگردان. ما در ابتدای راه هستیم کاملش کن. در سیره سیاسی حضرت؛ مبنای ایشان بر این بود که چهره واقعی ظلم و حکومت اسلام را به مردم معرفی می‌کرد، منتها قرار نیست در همه جا انسان با قدرت عمل بکند بلکه با ادب و با نزاکت و با مباحثه و با مناظره کارها را انجام می‌دادند، اقوام از گروه مختلفی بودند که با حضرت مناظره‌ای می‌کردند و حضرت نسبت به همه این‌ها پاسخ هایی که مورد پذیرش همان اقوام هست را می‌دادند. اما من خیال می کنم قبل از اینکه ما بخواهیم به سیاست و سیره سیاسی حضرت بپردازیم معتقدم که اکر سیره اخلاقی حضرت مورد بررسی قرار بگیرد ما در  سیاست هم مشکلی و موردی نخواهیم داشت.

*بسیار عالی سیره اخلاقی چطور؟
آنچه که از سیره اخلاقی حضرت امام رضا (ع) می خواهم تقدیم شما بکنم همان است که در بیان نورانی حضرت خطاب به عبدالعظیم حسنی (ع) آمده است، در صدر مطلب آمده است که:  اَبلِغ عَنی اولیائی السَلام) سلام مرا به دوستان و محبینم برسان و به دوستان و محبینم بگو که‌: ( لا یَجعَلوا لِشیطان اِلی اَنفُسِهم سَدیدا ) راه‌ های نفوذی شیطان به خودتان را سد کنید و ببندید. از چه اموری شیطان می‌تواند برا ما نفوذ بکند؟ از چه طریقی می‌تواند بر ما مسلط بشود؟ این آقایی که می‌آید استفاده ابزاری از نام مقدس امام زمان (عج‌) می‌کند، نمی‌داند شیطان از طریق تکبر، دروغ، خودبرتر بینی، خروج از حد تقصیر بر ما مسلط شده و این را در وادی جهل و حماقت قرار داده است. باید مراقب بود و باید مواظبت به عمل آورد.

بعد از آن حضرت در ذیل آن شش الی هفت مورد را به عبدالعظیم حسنی (ع) تذکر می‌دهد، که این سیره اخلاقی حضرت می باشد و حضرت می‌فرماید: (وَامُرهُم) امر کن به شیعیان ما ( الصِّدقِ فِی الحَدیث ) راست بگویند، ( واَدا الاَمانَة ) امانت دار باشند، شما ببینید اگر ما در غالب اخلاق بیاییم و این را اصلاح بکنیم، در عالم سیاست هم اصلاح می‌شود، ما فقط دنبال این سیره و مشی سیاسی حضرات هستیم که ببینیم چه بوده است و غفلت می‌کنیم که حضرات اخلاق را مقدم بر سیاست کرده‌اند و این منافات دارد با به اصطلاح بیان حضرات معصومین و سیره عملی حضرات که می‌فرماید و بعضی از این آقایان مطرح کرده اند که تقدم سیاست بر اخلاق، این مبتنی بر هیچ عقبه‌ای نیست بلکه از منظر روایات که نگاه می‌کنیم یقینا اخلاق بر سیاست تقدم دارد و ما اگر بتوانیم اخلاق را مدیریت کنیم سیاست ما هم مدیریت می‌شود.، بیان نورانی حضرت است که امانت‌دار باشید، دِینی را که به دست شما سپرده‌اند ادا کنید و آخر مطلب حضرت می‌فرماید با آبروی همدیگر بازی نکنید.
شما دیدید در این مناظرات چقدر بی اخلاقی از ناحیه بعضی این نامزدها صورت گرفت، خوب وقتی که این‌ها نتوانند اخلاق را درست کنند، چطور می‌توانند در غالب سیاست انسان‌های تاثیرگذار و تصمیم گیری های آنها تصمیمات درستی باشد.
*سپاس از وقتی که در اختیار ما گذاشتید
در خدمت شما هستیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد